Na severu Bornea v jeskyních vápencových skal jsme se na vlastní oči přesvědčili, odkud pochází asijská pochoutka uvařená z drobných ptačích hnízd. Temné útroby jeskyně Niah tvoří domov pro milióny rorýsů! Rorýsi, kteří staví svá hnízda v jeskyních nebo pod převisy skal, jsou široce rozšířeni po celé jihovýchodní Asii. Jejich drobná hnízda se sbírají na pobřeží Barmy, Thajska, Malajsie, Kambodži, ...
Na Borneo se za památkami nejezdí, žádné tu totiž nejsou. Hlavním magnetem v severovýchodním cípu malajského Sabahu jsou opice, lidoopi, ještěři, ptáci, pavouci a bujná vegetace divoké přírody. Třídenní safari na řece Kinabatangan je pro každého velkým zážitkem!
Roční putování s utaženým opaskem jsme zakončili v jedné z nejdražších jihoasijských zemí – v Malajsii. Chtěli jsme vylézt na Mt. Kinabalu, sledovat ve volné přírodě divoké orangutany a nosaté opice, najít v pralese masožravé láčkovky a třeba i kvetoucí raflésii. A tak jsme zamířili na Borneo.
Na severozápadě Bornea jen pár kilometrů od Kuchingu se nachází snadno přístupný, zajímavostmi až po okraj naplněný národní park Bako. Dvoudenní výlet zaručuje, že uvidíte vzácné opice kahau nosaté (Nasalis larvatus) či hulmany stříbrné (Presbystis cristata) a další neobvyklá zvířata a rostliny.
Krása podmořských zahrad v Malajsii se nedá slovy popsat. S potápěcími brýlemi a šnorchlem jsme toho viděli tolik a přeci ne všechno. Na křišťálové moře, milióny korálových rybek, obrovské želvy a barevné podmořské sasanky nemohu zapomenout. Chci se tam vrátit!
Poznání nízkonákladových aerolinek na vlastní kůži je prima zážitek. Let z Kuala Lumpur na Borneo a zpět nás přišel o něco méně než sto dolarů na osobu. To je polovina oproti ceně letu s Malaysia Airlines.