Dalí v Yunnanu je místem příjemného odpočinku při cestování po jihozápadní Číně. Jednodenní cyklistické nebo pěší výlety k jezeru Erhai či na svahy blízkých Jadeitových hor vám protáhnou nohy a večer se pak můžete ponořit k internetu zdarma nebo do jednoho ze stovky barů Starého města.
Indové, Peruánci, Maročané. Budhisté, muslimové, křesťané. Bílí, černí, žlutí. Lidé jsou prostě různí. A právě ta rozdílnost mě vždycky přitahovala. K mému údivu jsem však zjistila, že čeho je moc, toho je příliš. Číňané jsou opravdu extrémně jiní.
Těsně před vstupem do Číny jsem si v LP přečetla odstrašující odstaveček: "Obecně lze říci, že sehnat v Číně ubytování pod 25 dolarů na noc je problém. Když se však budete pohybovat v levnějších provincích jako je např. Yunnan, můžete vystačit s denním rozpočtem, který nepřekročí 25 dolarů na osobu.". Naštěstí se tato předpověď nepotvrdila.
V Yunnanu v Číně je jen jedno město, kde múžete ochutnat starou čínskou kulturu. Bludiště dlážděných uliček, staré dřevěné domy, úzké vodní kanály a každodenní tržiště s ženami v tradičních krojích - to jsou obrazy, které nás vrací o několik stovek let zpátky.
Magický pojem "Stone Forest" nás přilákal do Kunmingu, hlavního města jihozápadní provincie Číny. Skvělé letáčky s krásnými barevnými fotografiemi dělaly své. Těšili jsme se, že navštívíme pěkné skalní město. Jaká však byla realita?
Nemusíte milovat hory, aby se vám zde líbilo. Kromě unikátní krajiny jsou údolí proslavená rozmanitou paletou minoritních kmenů. Každých 100 km se změní jak tradiční kroje vesničanů, tak jejich domky a políčka.