Soukám se do horolezeckého sedáku, utahuji si jednotlivé spony a připínám karabinu s kladkou. Domorodý instruktor mě přivádí ke kabelu a přikyvuje, ať se zaháknu. Na druhém konci kabelu se ve výšce 30 metrů nad zemí pohupuje "treehouse" - můj domov na příštích pár dní.
Je konec května a do Laosu přichází období dešťů. Některé cesty se stávají nesjízdnými a jiné lze překonat jen s vypětím všech sil. Jednou z problematických cest je i silnice spojující Luang Nam Tha a hraniční město Huay Xai.
Rozlehlá náhorní plošina Bolaven nás dokonale zchladila. Z horoucí laoské nížiny, kde denní teploty pravidelně šplhaly nad 35 stupňů Celsia, jsme přijeli do zimy. Po dlouhé době jsme oblékli kalhoty, mikiny a šusťákovou bundu.
Šplouch! Šplouch! Obsah dalších dvou kyblíků s vodou mi přistál na zádech. Za mnou se ozývá smích a volání "Happy New Year! Bu Pi Maj!". Nezlobím se, ani se tomu nedivím. Je 14. dubna 2006 a třídenní mohutné oslavy laoského Nového roku právě začínají.
Na jediné kambodžsko-laoské hranici vládne téměř "legální" korupce. Peníze za razítko do pasu se vybírají na obou stranách. Poplatek dva dolary za jedno razítko už tak zdomácněl, že na jeho existenci upozorňuje nejen LP, ale i místní řidiči v autobusech.
První kroky každého turisty vedou na ranní trh v Muang Sing. Ženy z kmene Akha mají hlavy ozdobené cinkajícími čepci, ženy Yao nosí krásné červené boa kolem krku a ženy z kmene Tai Dam se poznají podle vyšívaného přehozu přes hlavu, který je ozdoben barevnými střapečky.
Laos nabízí nepřeberné množství zážitků: minoritní kmeny překrásně oblečených žen, kopcovité hory na výlety, krásné chrámy v Luang Prabangu zahrnuté na seznam UNESCO, kafé lao a neuvěřitelně přívětivé domorodce.
Sedmikilometrová jeskyně Tham Lot Kong Lo patří podle Lonely Planet mezi top ten v Laosu. Romantické proplouvání předlouhlé řeky uvězněné v přírodním tunelu však není zadarmo. Nejdříve musíte vytrpět téměř pětihodinovou jízdu v kostitřasu jménem lot thai.
Obrovské kamenné džbány leží rozesety po travnaté plošině blízko města Phonsavanh v severním Laosu. Možná sloužily jako pohřební urny, možná jako zásobárny na rýži. Dnes lákají turisty a přinášejí místním obyvatelům mnoho pracovních příležitostí.
Kdysi dávno (a možná to není ani deset let) byl Vang Vieng jen maličká vesnička uprostřed překrásných krasových hor. Dnes zde stojí jeden guest house vedle druhého. Turisté leží u televize a sledují jeden díl "Přátel" za druhým.