Exotickou dovolenou se vším všudy nabízí největší ostrov Velkých Antil - Kuba. Kilometry dlouhé bílé pláže ohraničují neprostupné tropické pralesy, na jejichž vrcholcích naleznete vzácné stromové plavuně a přesličky. Po vítězném golfovém turnaji Vám jistě přijde vhod sklenka lahodného daiquiri, oblíbeného nápoje Ernesta Hemingwaye, či proslavený doutník Cohiba. Každou noc se celý ostrov rozhoupe v nakažlivém rytmu salsy, a překrásné ženy Vás budou vábit k milostným hrátkám.
Pro ty z Vás, kteří si dovolenou snů nedokáží představit bez své oblíbené sady golfových holí mám jednoznačně dobrou zprávu: na Kubě se začíná blýskat na lepší časy. Po té, co vážně nemocný Fidel Castro předal v roce 2006 prezidentské pravomoci svému bratru Raulovi Castrovi, začaly na Kubě pomalu mizet nejtvrdší represivní opatření namířené proti kubánskému lidu. Postupně došlo ke zrušení diskriminačního a pro nás nepochopitelného zákazu ubytovat v hotelu také Kubánce, alespoň částečnému povolení satelitního vysílání v turistických hotelech, umožnění nákupu a užívání mobilního telefonu pro obyčejné Kubánce či radikálnímu zlepšení městské hromadné dopravy v Havaně. Nyní přichází na řadu i otevření možnosti výstavby nových golfových hřišť, jejichž podrobné plány již mnoho let čekají na uvolnění politické situace. Vypadá to, že Raul Castro konečně pochopil, že golf je přirozenou součástí rozvoje turistického ruchu zaměřeného na nejnáročnější zákazníky. Doufejme, že již brzy dostanou zahraniční investoři tolik očekávané garance dlouhodobých pronájmů pozemků pod budoucími golfovými hřišti, které jsou pro finančně náročnou výstavbu naprosto klíčové.
V současnosti má hlavní město Havana pouze jedno starší devítijamkové golfové hřiště určené převážně pro zahraniční obchodníky a diplomaty. První a zatím bohužel i poslední nové golfové hřiště na Kubě bylo otevřeno až v roce 1998, a to v největším a nejznámějším turistickém komplexu karibské oblasti - Varaderu. Varadero Golf Club o rozloze téměř 6300 metrů leží na pozemcích Xanadu, bývalého pobřežního panství, které si tu nechal na začátku 20. století postavit americký milionář Irénée du Pont, jehož rodina pohádkově zbohatla na výrobě dynamitu. K rozlehlé rezidenci původně patřila kromě golfového hříště i přistávací dráha pro letadla a přístav pro luxusní jachty. Kdysi devítijamkové hřiště amerického zbohatlíka bylo za vlády Fidela Castra rozšířeno na dnešní osmnáctijamkové golfové hřiště a dozajista uspokojí i nejnáročnější golfové příznivce, neboť dosažení osmi jamek komplikují vodní zábrany. Za zmínku jistě stojí i skutečnost, že některé jamky doslova sousedí s překrásnou bělostnou pláží a nabízejí hráčům během hry úžasnou podívanou na moře.
Pokud si pro pobyt na Kubě vyberete některý z nabízených hotelů s režimem „All Inclusive“, budete mít příležitost vyzkoušet kromě výše zmíněného golfu i mnoho dalších sportovních aktivit. Většina hotelů nabízí zdarma veškeré nemotorizované vodní sporty, k dispozici běžně bývají kajaky, šlapadla, windsurfing, menší katamarány a plachetničky. Rovněž můžete zdarma využít i tenisové kurty, plážový volejbal či půjčovnu horských kol. Nezapomeňte si doma ani své potápěčské oprávnění, neboť dozajista zatoužíte uskutečnit alespoň jeden z nabízených ponorů v překrásném azurovém moři.
Nejen plážemi je však živa na turisty zaměřená přívětivá matka Kuba. I když se na to na první pohled nezdá, Kuba se může pochlubit osmi skutečnými klenoty zařazenými na seznam světového dědictví UNESCO, mezi které patří Havana Vieja (centrum staré Havany), centrum města Trinidad a přilehlé údolí s cukrovary s osmnáctého století, nedobytná pevnost San Pedro del Morro střežící vjezd do zálivu Santiago de Cuba, úchvatné údolí Viňales s roztodivnými kopcovitými homolemi a rudě zbarvenou půdou, historické centrum města Cienfuegos, krajina v okolí první kubánské kávové plantáže či národní parky Alejandro de Humboldt a Desembarco del Granma.
Za krátkou návštěvu rozhodně stojí hlavní město Havana. Nejzajímavější historická část nazvaná Havana Vieja neboli koloniální Havana, se rozkládá v západní části zálivu a je přirozeně ohraničena linií městských hradeb ze 17. století. Vysokou koncentraci památek a muzeí nejrůznějšího obsahu zcela jistě zpříjemní návštěva jednoho z mnoha pouličních barů, kde se můžete s osvěžující sklenkou mochita zaposlouchat do tradiční kubánské muziky. Rovněž doporučuji návštěvu mohutné, mramorem obložené budovy Capitolio Nacional, která jako kdyby z oka vypadla americkému Kapitolu ve Washingtonu D.C. Hned za ním stojí nejstarší kubánská fabrika na doutníky postavená v roce 1845. Detailní turistická prohlídka s výborným anglickým výkladem umožní nahlédnout do všech zákoutí rozlehlé továrny a především do výrobních postupů při balení a kontrole slavných kubánských doutníku Cohiba. Nesmíte samozřejmě vynechat ani procházku po osmikilometrové promenádě Malecon podél mořského pobřeží a nakonec spočinout v jednom z mnoha nočních klubů ve víru podmanivé salsy.
Mezi jednu z nejkrásnějších oblastí Kuby rozhodně patří národní park Viňales, vzdálený od Havany necelých 200 km. Oblast je proslavená vápencovitými horami připomínající svým tvarem kupky sena nebo homole cukru, kterým se říká mogoty. Krásu krajiny podtrhují zelená políčka tabáku či rýže a především do ruda zbarvená železitá půda. Oblast je jako stvořená pro krásné výlety na horském kole a nebo na koni. Pokud máte vlastní dopravu, měli byste obětovat ještě trochu času a zajet si několik dalších desítek kilometrů na západní cíp Kuby. V přírodní rezervaci pod patronací UNESCO žije téměř 200 druhů ptáků, včetně nejrůznějších papoušků, datlů a kolibříků. Nachází se zde také jedno z nejlepších kubánských potápěčských středisek a vzhledem k poněkud obtížné dopravě zde nebudete rušení zástupy turistů.
Bez ohledu na datum Vašeho narození bude pro Vás návštěva Kuby i nepopiratelným výletem do minulosti, okořeněná místy stísněným pocitem, že u nás to mohlo dopadnout podobně. I přes velké zlepšení a odstranění největších křivd, zůstává život obyčejných Kubánců i nadále velmi obtížný, zatížený mnoha zákazy a zvůlí vládnoucích představitelů. Jako jeden příklad z mnohých mohu jmenovat zcela nesmyslnou investici do jediné kubánské dálnice vznosně nazvané autopista nacional, která však znenadání končí zhruba uprostřed ostrova. Objektivně lze tuto silnici popsat jako asfalt rozlitý zhruba do šíře tří jízdních pruhů v každém směru jízdy. Nenajdete zde ani označené jízdní pruhy, natož krajince nebo svodidla. Provoz na silnici je ostatně minimální, neboť Kubánci ještě donedávna měli pohyb po ostrově zakázán a vzhledem k průměrnému platu 15 dolarů měsíčně nemají na žádné výlety ani pomyšlení. Ani překrásně upravené domy na hlavním náměstí Cienfuegos nemohou přebít můj pocit, ze na Kubě opravdu dosáhli konečné mety Komunismu, kdy se všichni mají stejně špatně. Dokonce i na hlavní promenádě vidím zcela prázdné vitríny a nulovou reklamu na jakékoli zboží. Naopak zde pozoruji z minulosti dobře známé fronty i na ty nejzákladnější potraviny. Lze jen doufat, že s postupným uvolněním politické situace se život obyčejných Kubánců brzy dostane do snesitelné polohy, neboť řekněme si otevřeně - kdo z nás by chtěl čekat hodinovou frontu do jediné cukrárny ve městě?
Text: Petra Bielinová, Foto: Karel Wolf, email: karel.wolf@centrum.cz (Publikováno v časopise FOR GOLF 2008).
PRAKTICKÉ INFORMACE: 1/ Je treba mit jiz pri priletu potvrzeni o rezervaci a nebo staci mit pouze adresu nejakeho ubytovani a ve skutecnosti pak treba bydlet nekde jinde? Potvrzeni o rezervaci ubytovani neni treba mit s sebou. Staci mit napsano jen nazev ubytovani, kam mirite. Bud tedy nazev hotelu a nebo nazev casy particular. Kde pak se skutecne ubytujete, to uz je podruzne.
2/ UBYTOVÁNÍ V HAVANĚ: Helena Rodriguez, Calle Norte 53 entre 35 y 35, Nuevo Vedado, Tel.: 8323089, Email helenarodriguezova (at) yahoo.es. Cena: 25,–CUC (cena pro dvě osoby). Paní je Češka, žijící od r. 1962 na Kubě – takže jednoznačně velice příjemný start dovolené!