Krutovláda Rudých Khmérů trvala tři roky, osm měsíců a dvacetpět dní. Během této doby zahynulo přes dva milióny Kambodžanů: zemřeli hladem, na neléčené nemoci, vyčerpáním v pracovních táborech a nebo byli přímo popraveni. Rudí Khmérové v čele s Pol Potem přeměnili Kambodžu v obrovský vyhlazovací tábor. Kambodžská genocida na vlastním národu nemá v dějinách lidstva obdoby.
Miluji Kambodžu! Uchvacující Angkor Wat, neobjevené písečné pláže, zapomenuté severní provincie, skvělé kafe a obložené francouzské bagety - to jsou věci, na které se nedá jen tak zapomenout.
Zcela opuštěné pláže už asi neexistují. Ale stále se najdou místa, kde je turistů jen tolik, aby zaplnili osm proutěných chatek. Kromě bungalovů a jedné restaurace se na ostrově nachází jen několik rybářských rodin.
Lidé v jihovýchodní Asii jsou mistři v kopírování. Pokud si budete chtít nechat ušít košili nebo kalhoty, bude jednoduší jim ukázat svůj oblíbený kousek, který vám okopírují, než aby vám brali nové míry. Stejně je to i s kopírováním průvodců Lonely Planet. Nejhorší je stará verze v novém přebalu.
Děsivé prašné silnice nás pronásledují,jakmile vytáhneme paty z hotelu. Stejně jako ostatní si před výjezdem pečlivě nasazujeme zakoupené roušky. Vypadáme legračně a tak pokukujeme po ostatních, jestli se nám nesmějí. Ale kdepak - tahle "móda" je tady úplně normální.
Oproti pekelným vedrům na jižním pobřeží Kambodži, skýtají horské kopce ve východní provincii Mondulkiri příjemnější teploty. Na náhorní plošině ve výšce cca 1000 m vás vedle špatně dostupných zlatých dolů čekají osvěžující vodopády, nekonečné lesy džungle a příjemní lidé horského etnika Pnang.
Před dvaceti lety trvala cesta z Phnompenhu do horské provincie Mondulkiri týden. Nyní sem vede prašná, hrbolatá silnice. Cesta se zkrátila na pouhých osm hodin. Za pár let zde vláda vybuduje asfaltovou silnici a kouzlo zapomenuté provincie navždy zmizí.
Před více než tisíci lety žili Khmérové hluboko v srdci kambodžské džungle. Poblíž velkého jezera Tonlé Sap postavili stovky rozsáhlých chrámů s masivními bránami a detailní výzdobou. Po mnoho let skrývala džungle fantastické skvosty, které dnes máme možnost prozkoumat s podobně zatajeným dechem jako jejich objevitel Henri Mouhot.