Zůstat zdraví na cestě. To je jeden z hlavních předpokladů příjemného cestování a úspěšného návratu. Zdravotní přípravě na naši roční cestu jsme věnovali hodně času a prostředků a zatím nám to celkem vychází. Věřím, že i nadále bude při nás stát Budha, Alláh, Brahma, Višnu, Šiva i křesťanský Bůh otec, syn i duch svatý. Amen.
Preventivní očkování
Bohové přejí připraveným a proto jsme už několik měsíců před plánovaným odjezdem začali studovat, jaké očkování by se nám v Asii mohlo hodit. Žádné sice není povinné, ale riskovat své zdraví jsme rozhodně nechtěli. Od té doby, co cestujeme, jsme již absolvovali několik různých očkování. Organismus to jednoznačně posiluje, protože i v Praze se nám nemoci vyhýbají. Všechna očkování jsou ale časově omezená, a tak se stalo, že těsně před cestou nám platnost mnoha očkování skončila a museli jsme navštívit ordinaci několikrát. S povinnými (asi dvoutýdenními) odstupy mezi jednotlivými injekcemi zabralo očkování téměř tři měsíce. Do Asie jsme vyjížděli s tímto platným očkováním:
- tetanus (platí 10 let) - žloutenka A+B (3 injekce, B platí doživotně, A platí deset let) - břišní tyfus (1 injekce, platí tři roky) - japonská encefalitida (tři injekce, za dva roky přeočkování) - meningitida A+C (1 injekce, platí 3 roky) - vzteklina (3 injekce, platí jeden rok) - cholera (podává se ústy, platí dva roky) - žlutá zimnice (ta není třeba, ale máme ji z minulých cest, proto jsem ji zahrnula i sem - 1 injekce, platí 10 let)
Proč přibalit i cestovní lékárničku
Názory na to, zda s sebou vůbec nějaké léky brát a nebo nemoc řešit až na místě s místními lékaři, mohou být různé. Myslím, že nejlepší je využívat výhod obou variant: nějaké léky si vzít a když se vyskytne problém, tak vyrazit k lékaři. Lékařská péče nemusí být vždycky po ruce a pak je lepší mít něco v zásobě. Kamarád Štěpán měl poměrně vážnou kožní infekci na Kubě, a i když navštívil lékaře, tak mu odmítli vydat účinné antibiotikum. Doletěl domů tak říkajíc na poslední chvíli a nějaký čas pak strávil v nemocnici na Bulovce na oddělení tropických nemocí.
Červy v pokožce
Ani místní lékaři nemusí vždy pomoci. V Bolívii jsem trpěla myázou (myasis), což je laicky řečeno infekce způsobená cizopasnou larvou jihoamerického střečka. Larva se uhnízdí v lidské pokožce a zatímco si spokojeně roste, tak pacient trpí bolestí a infekcí z kožních vředů. Byla jsem s tím u tří lékařů a teprve ten poslední poznal o co se jedná. Ale ani ten mi příliš nepomohl: na infekci mi dal antibiotika a poradil mi, že až larva trochu povyroste, tak ji mám vymáčknout z pokožky jako hnis.
Přes půl roku v malarické oblasti
Nejsem lékař a vím, že samoléčba není úplně nejlepší, ale když to jinak nejde, tak se nedá nic dělat. Protože jsme plánovali nepřetržitý pobyt v malarické oblasti delší než osm měsíců, nepřicházela v našem případě v úvahu možnost preventivní profylaxe proti malárii. Proto jsme si zakoupili dvě balení Malarone (pro každého jedno balení) a poučeni o příznacích a léčbě malárie vyčkáváme, zda se u nás objeví její příznaky.
Obsah naší lékárničky
Léky na předpis jsem opatřila přes lékařku v rodině, či částečně v různých ordinacích mých pravidelných lékařů. Kromě hormonální antikoncepce se mnoho léků dá pořídit až v Asii, kde jsou prakticky všechna léčiva volně prodejná (včetně morfinů).
léky na nejčastější problémy: - běžný "malý" průjem: endiaron a rehydratační sůl (později jsme v Asii nakoupili i jiné léky, protože tyto nám došly) - úraz: jodisol ve spreji, sterilní čtverečky gázy, obvaz, obinadlo, náplast s polštářkem - puchýře: náplast bez polštářku - opruzeniny z autobusu, kožní exém: framykoin mast - teplota: aspégic (rozpustný prášek do vody) - bolest: paralen, ibuprofen - afty v ústech: mundisal gel (trpím na afty i v Praze)
léky na lékařský předpis: - Triregol (hormonální antikoncepci na celý rok dopředu mi předepsal můj gynekolog) - Malarone (stand by léčba malárie, předepíše lékař provádějící cestovní očkování) - Garasone (oční a ušní kapky, antibiotikum) - Dithiaden (alergická reakce) - Maxitrol (oční mast, antibiotikum) - Ciprinol 250 (antibiotikum na cestovatelský průjem) - Betadine (vaginální čípky na infekční onemocnění) - Sumamed 500 (širokospektré antibiotikum) - Cefaclen 500 (širokospektré antibiotikum)
Po konzultaci se specialistou je lepší širokospektré antibiotikum Klacid:
1/ Klacid SR 500 mg 1x denně (retardovaná forma, při závažném onemocnění můžeš podat 1000 mg)
2/ Klacid 500 mg (normální neretardovaná forma) 1 tbl po 12 hodinách
jiné: - sterilní stříkačky a jehly - nůžky, pinzeta, pilníček na nehty - opalovací krém - balzám na rty s UV filtrem - repelent a vykuřovací spirála (moskyto coil)
Samozřejmostí je cestovní zdravotní pojištění a předodjezdová návštěva zubaře a gynekologa. Šťastnou cestu!