Cestovatelský festival
PRAHA + BRNO 2012
Předchozí ročníky
Cesta kolem světa
Levné letenky
vyhledej nejlevnější
Nástěnky
Karel Wolf
nabídka pořadů
fotogalerie
kontakt
reportáže z cesty
Vyhledávání
POŘÁDÁ
Cestovatel Karel Wolf
&
CK Livingstone
GENERÁLNÍ PARTNER
SLOVENSKO - malá velká země
HLAVNÍ PARTNEŘI
C Alpina - cesty za dobrodružstvím

Avenier - očkovací centrum

České dráhy

Pražská plynárenská, a.s.
ZÁŠTITA
Festival probíhá pod záštitou hl. m. Prahy.
PODPOŘTE FESTIVAL

Cestovatelský festival KOLEM SVĚTA
LOGA A BANNERY KE STAŽENÍ

KINTARI FOUNDATION O.S.
Nákupem šperků přispějete na školy
v Indonésii.
Sponzorované odkazy

UAX

Hanoj – kouzlo tradiční Asie
Letíme do Hanoje a hlavou i srdcem se nám honí smíšené pocity radosti i očekávání z nové cesty. O Vietnamu nám přátelé, kteří tuto zemi navštívili před námi, nevyprávěli vždy pozitivně, spíš často až negativně, že lidé nejsou tak milí jako v jiných zemích Asie, krajina nijak výjimečná…Po měsíci stráveném ve Vietnamu na cestě od severu k jihu můžeme nyní všechny tyto nechvalné zkazky vyvrátit. Vietnam nás okouzlil jak svou přírodou a bohatou kulturou, tak i laskavostí a pohostinností místních obyvatel, se kterými máme jen samé dobré zážitky.
 

Letíme do Hanoje a hlavou i srdcem se nám honí smíšené pocity radosti i očekávání z nové cesty. O Vietnamu nám přátelé, kteří tuto zemi navštívili před námi, nevyprávěli vždy pozitivně, spíš často až negativně, že lidé nejsou tak milí jako v jiných zemích Asie, krajina nijak výjimečná…Po měsíci stráveném ve Vietnamu na cestě od severu k jihu můžeme nyní všechny tyto nechvalné zkazky vyvrátit. Vietnam nás okouzlil jak svou přírodou a bohatou kulturou, tak i laskavostí a pohostinností místních obyvatel, se kterými máme jen samé dobré zážitky.

 

Pokud první město, které ve Vietnamu navštívíte, bude tak jako i v našem případě Hanoj, je to jako byste skočili do hučící vody přímo po hlavě. Hanoj ale nehučí, ta vás přímo semele. Zástupy pouličních prodavačů, do toho všudypřítomné motorky, povozy, rachot a šrumec. Člověk se nestačí ani nadechnout v tomto vlhkém a horkém vzduchu alá sauna a již vás město pohltí a vy se stáváte rázem jeho součástí. Procházíme rušnými malými uličkami staré čtvrti s hubenými vysokými domy, kde se prolínají vůně z místních pouličních jídelen s vonnými tyčinkami, ovocem a květinami. Obchůdek vedle obchůdku, kličkující motorky a pokřikujícími trhovci s kónickými klobouky. Smlouvá se tu jako všude v Asii, ale opět s úsměvem a v přátelském duchu. Překvapila nás vietnamská strava. Je tak chutná, že se člověk doslova oblizuje. A na asijskou kuchyni až neuvěřitelně nepálí. Život v Hanoji je spjat s ulící, takže i na jídlo jdete na chodník, kde na pidi plastových židličkách za pidi plastovými stolky se snažíte zastrčit kolena někam vedle uší a zády se občas uhýbáte okolo projíždějícím motorkám. Největší lahůdkou jsou zde mořské plody, především různé druhy škeblí a polní šneci. Ty jsme vyzkoušeli vařené s citrónovou trávou. A je to delikatesa.

 

Během nabitého dne jsme navštívili na vypůjčené motorce etnologické muzeum, které představuje horské menšiny z celého Vietnamu. Muzeum stojí rozhodně za návštěvu, ale skutečným zážitkem byla samotná okružní jízda na motorce. Všichni troubí a neohlížejí se. Tak taky troubíme a neohlížíme se. Naproti Paláci literatury s typickou vietnamsko-čínskou architekturou je vyhlášená restaurace Koto. KOTO (know one teach one) je velmi unikátní projekt dávající chudým dětem z ulice vzdělání, domov a hlavně práci. Chcete-li pomoct znevýhodněným dětem, zajděte na výbornou nudlovou polévku phó.

 

Večer končíme den návštěvou slavného vodního loutkového divadla, které nemá obdoby nikde na světě. V Hanoji se hraje hned na několika místech. Dnes je to z velké části zábava pro turisty, ale pořád si toto divadlo zachovalo svoje jedinečné kouzlo. Loutky na dřevěných plovácích vypadají jakoby se vznášely na vodní hladině. Jsou ovládány podvodními táhly loutkovodiči, kteří jsou schováni za stěnou z rákosu. Překvapením hlavně pro dětské publikum jsou draci, kteří chrlí oheň a nebo plivají vodu na diváky v první řadě. Loutkoherci si své tajemství složitého ovládání loutek střeží jako vzácný poklad, aby jejich triky neokoukali loutkovodiči z konkurenční skupiny.

 

Večeři si pro změnu dáváme ve třetím patře terasovité restaurace a pozorujeme noční život tentokrát z hora.Všude plno světel a nekonečné troubení. Člověku je sice velké horko, připadá si ztracen v té změti ulic, ale právě tady v ulicích Hanoje mezi milióny motorek, s hůlkami v rukou, kterými se snaží nabrat kluzké nudle, a třemi prodavačkami za zády, cítí to kouzlo pravé Asie.

 

Jste-li okouzleni stejně jako my exotickým prostředím Asie a dalších kontinentů, přijďte na cestovatelský festival KOLEM SVĚTA, který se bude konat v listopadu v Brně a v Praze. Na obou festivalech vám vedle desítek zemí představíme právě i Vietnam v celé jeho kráse. Více o kompletním programu festivalu najdete na www.kolemsveta.cz

TIP NA UBYTOVÁNÍ: Skoro týden jsme strávili v prima hotýlku AU LAC HOTEL v Hanoji, kterému šéfuje česky mluvící Nguyen Cuong, který strávil několik let v Čechách. Pro první kontakt s vietnamskou metropolí je toto místo skvělým začátkem. Rezervujte si jeho nové pokoje za rozumnou cenu (cca 25 USD) zde: www.aulachanoihotel.com a nebo přímo zde: http://www.booking.com/hotel/vn/aulac-hanoi.html?aid=330843;lang=en;pb=1text a foto: Jana a Karel Wolfovi, napsáno pro časopis Alive 9-2011

 
 
Přečteno 39694x
 
Komentáře
Jste šťasní lidé John , Reagovat
HANOJ - ubytováníKarel W, Reagovat
dekujiThu Nga, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
 
Tisk
Zpět

Cestovatelské novinky
Tripio
Informace na cesty
HolidayCheck - recenze ubytování, fotografie, videa a tipy. 
Pojištění na cesty
Sjednejte si cestovní pojištění u ePojisteni.cz a uvidíte, že můžete ušetřit.
Získejte slevu na ...
Slevový rádce SlevovySrovnavac.cz doporučuje pro Vaši dovolenou akční cestovní pojištění od TopSrovnani.cz!
Nejkrásnější dovolená
Nejkrásnější dovolená je ta, která Vám nevyprázdní peněženku. Zkuste proto super last minute a užívejte si.
Články z cest
Antarktida, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barma, Bolívie, Brunej, Čína, Chile, EgyptEkvádor, Filipíny, Guatemala, Indie (Ladakh a Zanskar), Indonésie (Lombok), Itálie, Jižní Afrika, Kambodža, Kuba, Laos, Malajsie, Malawi, Malta, Maroko, Mexiko, Namibie, Nepál, ŘeckoTanzanieTibet, Thajsko, VietnamZambie

RADY PRO CESTOVATELE

Líbí se mi ...
Spolupracujeme s ...


Fotosoutěž
Soutěž s Koktejlfaktorem
Poslední články
Cestovatelský festival Kolem Světa v Brně6 tipů na cestu kolem světaEgyptské klenoty pouštěEgypt nejsou jen velbloudi a slunečníky na pláži
Poslední komentáře
3.08.2012 16:54 Kolik stojí Barma: je to passe
20.05.2012 23:05 Vtipkovat zakázáno!: Re: Proč se nepouštějí do opravdové satiry?
6.05.2012 11:54 Vtipkovat zakázáno!: POCHVALA ZA INFORMACE
16.04.2012 10:47 Václav Špillar - Afrika - Jiný svět: AFRIKA
4.04.2012 00:32 Hanoj – kouzlo tradiční Asie: dekuji
Anketa
Na festivalu budeme postupně představovat zahraniční cestovatele a fotografy. V kterém jazyce byste uvítali prezentaci?
V angličtině se simultánním překladem
2678526785
V angličtině bez překladu
2562725627
V němčině se simultánním překladem
2555025550
Další ankety
Počítadlo
2005 (c) Smartware s.r.o., Powered by MultiCMS