Nevíte, co vybrat?
Třídenní cestovatelské setkání bude zahájeno v pátek 12. listopadu 2004 v podvečer v 18 hodin ve velkém sále kulturního domu Ládví v Praze 8.
Pátek 12. listopadu 2004
Páteční program bude věnován cestovatelům, kteří si oblíbili Indonéské souostroví. Pozváni byli nezávislí cestovatelé, kteří se do Indonésie vypravili již několikrát. Program zahájí cestovatel Vladimír Lemberk, který svoji profesi zoologa v pardubickém muzeu dokázal velmi krásně spojit s cestováním. Do Indonésie se vypravil v posledních letech již pětkrát a vždy si přivezl skvělé zážitky. Ze svých diapozitivů a hudebních nahrávek připravil komponovanou diashow, která Vás přenese mezi kanibaly a orangutany na Sumatru.
Před další projekcí se představí hudebníci z Čech a Anglie, kteří propadli kouzlu indonéských hudebních nástrojů a dali dohromady hudební skupinu, která interpretuje indonéský gamelan. Jedná se o soubor kovových zvonců a gongů, na který hraje 5 hudebníků a doprovází jej i zajímavý indonéský zpěv. Tyto hudební soubory jsou v Indonésii doprovodnou hudební složkou pro mnoho divadelních her.
Závěrem prvního cestovatelského dne se představí manželé Irena a Jiří Páleníčkovi, kteří Indonésii projeli křížem krážem. Své výborné přednášky doplňují skvělými diapozitivy, které daly vzniknout překrásné knižní obrazové knize o Indonésii a mnoha malým informativním brožurkám o jednotlivých ostrovech Indonésie, které jsou k dispozici na Indonéském velvyslanectví v Praze. Projekce se zaměří na zapomínané rajské ostrovy koření Moluky. Irena Páleníčková má přichystáno mnoho zajímavých informací a skvělých zážitků, které se na vás sesypou ze všech stran.
Sobota 13. listopadu 2004
Cestovatelská dvojice Sasa Ryvolová a Vašek Lomič Vám představí okouzlující krajinu střední Ameriky, kam se vydali v minulém roce a projeli Mexiko, Guatemalu a Honduras. Saša Ryvolová je velmi zkušená vypravěčka. Všem se nám jistě bude zdát, jako by své vypečené příběhy četla ze své nové knížky. Těšte se na mnoho humoru a trefných poznámek na latinskoamerický způsob života maňana.
Fotografa a cestovatele Ladislava Kamaráda a jeho fantastické fotografické velkoformátové obrazy, které vznikají v jeho vlastním DTP studiu, zná asi mnoho z nás. S jakou pečlivostí a odbornou znalostí techniky však přistupuje ke své práci a jak připravuje své expedice zůstává pro nás tajemstvím. Své vysněné obrazy krajiny by dokázal modelovat v počítači pomocí různých programů, přesto ale vynakládá mnoho prostředků na několikadenní pozorování pouště v namíbijské Sossusvlei nebo bolívijské solné pánve Salar de Uyuni. Na svých cestách používá zásadně středoformátový Hasselblad, který několikrát vytáhnul na naší střechu světa do Himalájí nad hranici 8 000 m n. m. Jeho nový kalendář na rok 2005 bude možné v předsálí zakoupit s autorským podpisem.
Přírodovědec a vášnivý kaktusář Libor Kunte představí svýma očima málo navštěvovaný ostrov Madagaskar, který v rámci přírodovědecké expedice Lemuria navštívil již několikrát. Jeho populárně vědecké články můžete nalistovat v přírodovědeckém časopise Vesmír nebo na stránkách jiných cestopisných časopisů, ale jeho osobité a vtipné komentáře můžete zaslechnout v sobotu ve velkém sále.
Neděle 14. listopadu 2004
V neděli se Vám přestaví další zajímaví cestovatelé. Bude to například dvojice Milan Daněk a Alena Žákovská, kteří podnikli expedice do mnoha exotických míst světa. Ze svých výprav vytváří hlavně filmové dokumenty. Jejich poslední cesty vedly na Novou Guineu, Borneo a k brazilským indiánským kmenům Xingů. Z cest si s sebou přiváží také mnoho domorodých předmětů jako jsou dřevěné stoličky, luky a šípy, rituální masky, bederní roušky či hudební nástroje.
Z dalších cestovatelů bych rád upozornil na Jana Rutsche, který sdělí vlastní zkušenosti s malárií a nastíní, jak se proti ní bránit, nebo jak se zachovat, pokud jste již nakaženi.
Ivo Dokoupil bude vyprávět o svých četných cestách do rumunského Banátu, kde stále žije česká komunita v několika malebných vesničkách. Mladí dobrovolníci Vám budou vyprávět jak postupně rozjíždějí svou humanistickou činnost v afrických zemích jako je Guinea, Benin nebo Keňa.
Jan Pala bude popisovat své vrcholné zážitky na kamčatských horách, kam se vypravili se skupinou zkušených skialpinistů.
Kamila Benrdorffová vám zas sdělí mnoho osobních zkušeností ze života v Indii, kam se často vrací především kvůli velmi příjemným lidem.
A nakonec bych rád představil fotografa Pepu Středu, který uspořádal mnoho výstav převážně panoramatických fotografií. Jeho kalendáře má mnoho cestovatelů pověšeno na zdi a letos se představí svou novou kolekcí výstavních fotografií z Nového Zélandu. Jeho fotografie jste mohli nedávno shlédnout na výstavě v pražské Černé Růži. |