DIASHOW - Cestopisné projekce Karla Wolfa a Jany Wolfové
Toto je nabídka DIASHOW - promítání digitálních fotografií a krátkých videosekvencí z exotických míst světa doplněné mapkami, zvukovými nahrávkami a vyčerpávajícím komentářem cestovatelů Karla a Jany Wolfových. Diashow byly úspěšně opakovány v mnoha městech ČR jako školní pořady i jako večerní představení pro dospělé. Pro objednání pořadů do svých prostor a získání více informací o jednotlivých pořadech kontaktujte Karla Wolfa emailem karel.wolf@kolemsveta.cz nebo telefonicky +420 605 56 14 17. Komentář k jedné z mnoha cestovatelských přednášek od Radky V.: "Chtěla bych Vám srdečně poděkovat za výbornou přednášku o Kubě. Byla jsem z ní opravdu nadšená, Kuba mě již dříve velice lákala a nejen díky Vašemu bohatému a humornému přiblížení mě ještě více uchvátila ... moc děkuji za inspiraci :-)" Laos - kde se žije v korunách stromů Jeden z nejchudších států JV Asie sice zatím není turisticky rozvinutý jako jiné sousední země, zato v sobě skrývá mnoho krás a překvapení: vesničky v horách kolem Mouang Singu, kde se zastavil čas, záhadná planina kamenných džbánů nebo stovky let staré buddhistické chrámy královského města Louang Prabang patřící na seznam kulturního dědictví UNESCO. Navíc člověk může stále ještě vstoupit do živoucího pralesa a ochutnat život v korunách stromů mezi gibony, jejichž ranní zpěv zůstává znít v uších ještě dlouho poté. Odkaz na fotografie >> Kambodža - tak trochu zapomenutá země ... Malý stát uprostřed asijského kontinentu, který skrývá v sobě mnohá tajemství a velmi rozporuplnou historii. Jedinečné chrámy Angkoru, které poukazují na zlatý věk královských dynastií, na druhou stranu místa, na kterých jsou dodnes patrné stopy mnohaletých válek. Lidé žijící v domech na kůlech, cestující bambusovými vláčky nebo hledající své štěstí ve zlatých dolech, děti bez rodičů, stínové loutky, andělské tanečnice apsary … to vše je Kambodža, tak trochu zapomenutá země. ... Dnešní Kambodža má za sebou neuvěřitelnou historii, která šokuje na každém kroku. Ať to jsou stovky nádherných chrámů khmerského města Angkor a nebo hrůzná vláda Rudých Khmerů v čele s nejkrutějším diktátorem světa Pol Potem. Vedle historických milníků nás však čeká i dobrodružná cesta bambusovou drezínou a nebo plavba mezi zatopenými vesnicemi po největším sladkovodním jezeře JV Asie - Tonlé Sap. Hladina Mekongu v průběhu roku kolísá až o 10 metrů. Na závěr se podíváme do severovýchodních provincií Mondulkiri a Ratanakiri, kde stovky vesničanů hledá zlato a drahokamy. Je na Havaji havaj?
Nejvzdálenější ostrovy od pevniny, kdysi zapomenutý ráj uprostřed Tichého oceánu. Jak vypadají havajské ostrovy dnes? Co se stalo s tradiční polynéskou kulturou? Původní vesničky nahradila moderní letoviska vybavená mezinárodními obchodními řetězci a fast foody, nezkrotná pohoří jsou dnes protnuta betonovými chodníčky a kánoje vystřídala terénní auta 4x4 ... přesto je Havaj stále oblíbeným cílem návštěvníků z celého světa. Co je sem vábí a láká? Jsou to snad malebné hory, surfování na obřích vlnách či podmořský svět? I přes silný vliv západní kultury si Havaj zachovává stále své osobité kouzlo především na venkově, na zelených pomerančových plantážích a v zapomenutých údolích sopečných kráterů obývaných bohyní Pele. Vietnam od severu k jihu Zalidněná horká velkoměsta s všudypřítomnými motorkami, opuštěná horská údolí s rýžovými políčky a dechberoucími výhledy, ženy v tradičních krojích, plážová letoviska, rušná delta Mekongu... Nekonečné cesty autobusy a na motorce... Nudlová polévka Phó, levné suvenýry, čerstvý žralok s mušlemi na ulici, tropický les i písečné duny... vůně, pachy, zvuky, ruch...takový byl pro nás Vietnam, země plná barev a kontrastů. Etiopie 2011 - země mnoha tváříDobrodružné putování napříč Etiopií doprovází řada zajímavých setkání s místními etniky v povodí řeky Omo, zážitky ze samotné jízdy po cestách vyhloubených do srázů monumentálních hor i skřeky místních paviánů dželada. Hluboké propasti a srázy Simienských hor, křesťanské památky vytesané do skal, zaprášená města uplácaná z hlíny, děti volající po prázdných pet láhvích, ženy ovinuté kozí kůží s korálky a tetováním na těle, drsné tváře Mursiů, jejichž ženy si zdobí rty hliněnými talířky...to vše je Etiopie, země mnoha tváří. Pojďte nahlédnout do jiného světa v rámci diashow manželů Wolfových. Několikadenní treky indonéskou džunglí orangutanům na blízku. Hodiny a hodiny v těsných autobusech napříč Sumatrou. Jedinečné tance u jezera Toba, originální architektura národa Minangkabau, vysokohorská jezera, plantáže čajovníků na úpatí aktivních sopek. Týden v bahně na Siberutu, pochody koryty rozvodněných řek a bažinami po kluzkých kládách až do srdce místní džungle k původním obyvatelům, Mentawajcům. Egypt - po stopách dávnověku (přednáší Jana Wolfová)Ze hřbetu velblouda, z nilského parníku, ze sedačky autobusu či sedla kola poznáte zapadlé oázy v poušti, skrytá údolí a posvátná beduínská místa, stejně tak jako slavné památky na březích životadárného Nilu se sochami faraónů a rušný život na arabských bazarech, kde vás budou provázet oči zahalených žen, nasládlý pita chleba a všudypřítomné mouchy.
Kokosové, Vánoční a Velikonoční ostrovy (přednáší Karel Wolf)
Cestovatel Karel Wolf představí neobvyklou kombinaci dvou „svátečních“
ostrovů a přidá navíc zážitky z Kokosových ostrovů. Vánoční ostrov se
nachází v Indickém oceánu a skrývá jednu z neobyčejných lokalit, kde
se vyskytuje záplava červených krabů, kteří jsou známi svou mohutnou migrací z lesů
k mořskému pobřeží. Velikonoční ostrov v Pacifiku je proslaven svými kamennými
sochami moai, které rozpohyboval náš experimentální archeolog ing. Pavel Pavel.
Závěrem se dostaneme i na Kokosové ostrovy, které nabízejí nádherné bělostné
pláže a maličké ostrůvky obklopené tyrkysovým mořem.
Indonésie: Za dětmi slunce (přednáší Jana Wolfová)Zakladatelka občanského sdružení Kintari foundation o.s., Mgr. Jana Wolfová, vás seznámí s kulturou, tradicemi a přírodou ostrova Bohů, Bali v Indonésii, kde více než dva roky pobývala. Podělí se s vámi o své osobní zkušenosti z pobytu v této zemi rýže, slunce a úsměvů přátelských obyvatel. Trajektem a na motorce se s ní přesuneme i na sousední ostrov Lombok, kde jakoby se čas zastavil na liduprázdných bílých písečných plážích a v hliněných chatrčích Sasaků. Právě sem na ostrov Lombok směřuje i humanitární pomoc občanského sdružení Kintari. Svými projekty představuje sdružení indonéskou kulturu v Čechách a výtěžek z těchto jejich aktivit přispívá ke zlepšení situace ve školství na ostrově Lombok.
Indonésie: Bali a Lombok (přednáší Karel Wolf)
Cestovatel Karel Wolf a zakladatelka občanského sdružení Kintari foundation o.s., Jana Vozábová, Vás zavedou svými fotografiemi a výpravěním do tropické Indonésie, konkrétně na ostrov Bali a sousední ostrov Lombok. Bali Vám představí trochu jinak než jej běžný návštěvník zná z průvodců a to díky dvouletému pobytu Jany Vozábové na tomto ostrově. Zavedou Vás společně na posvátná místa, do vnitrozemí na rýžová pole i za transovými tanci chrámových slavností. Poté společně s nimi zavítáte na sousední ostrov Lombok, kde se stále ještě můžete koupat na liduprázdných bělostných plážích a obdivovat horské výhledy z druhé nejvyšší sopky v Indonésii - Rinjani, která se v tomto roce opět probudila k životu. Třídenní výstup na tuto posvátnou horu přináší nejen krásné výhledy, ale také mnohá úskalí. Potápění, jízda na motorce, nebo návštěva tradičních vesnic, to vše k těmto ostrovům "dětí slunce" patří.
S plachetnicí do Antarktidy (přednáší Karel Wolf)
Plavba historickou trojstěžňovou
plachetnicí z Ohňové země podél břehů Antarktidy až do Jižní Afriky trvala celých
53 dní. Vysněná plavba začala drsnou zkouškou v Drakeově průlivu, kde jsme
nemilosrdně bojovali s mořskou nemocí, a pokračovala krajinou jako
vystřiženou z obrazů Salvadora Dalího. Mezi ledovými krami se tísnily skupiny
rypoušů sloních a nebo statisícová hejna fotogenických tučňáků. Divokost
krajiny vrcholila na subantarktickém ostrově Jižní Georgia, kde jsme navštívili
mnoho opuštěných velrybářských stanic z počátku minulého století.
Namibie - divoký svět v poušti (přednáší Karel Wolf)
Namibijské safari plné dobrodružství bylo dlouhé celých 9200 km. Chladné větry nás hnaly
podél Pobřeží koster stále na sever. Teprve ztroskotané vraky lodí nám
napověděly, že zdejší krajina je drsná a neúprosná. Rudá barva na nás svítila nejenom
z prudkých svahů pouště Namib, ale také z kyprých tvarů polonahých
žen kmene Himba. Expedice byla uzavřena návštěvou NP Etosha a pohledem z očí
do očí lvici a jejím třem lvíčatům.
Malawi - srdce černé Afriky (+ Zanzibar) (pro veřejnost) (přednáší Karel Wolf)
Malawi je krásná neznámá ... Drobná země v jihovýchodní Africe se rozprostírá po západním břehu jezera Malawi. Turistický ruch se v zemi ještě nerozvinul natolik, jako v sousední Tanzánii, a proto je cestovatel všude vítán jako příjemná návštěva. Komunikační bariéra téměř neexistuje. Území bylo dříve britskou kolonií s názvem Ňasko (Nyasaland), a proto dnes i malé děti hovoří dobře anglicky. Mezi městy se však často cestuje na korbách nákladních aut, takže cestování na vlastní pěst patří k náročným, avšak nezapomenutelným zážitkům. Aktivity jako třídenní plavba na historickém parníku Ilala, divoké safari v NP Liwonde a nebo treking v horském masivu Mulandže nás přesvědčily, že neturistická destinace je pro cestovatele balzámem na duši. Příští rok se tam vrátím! Na závěr zavítáme na kouzelný ostrov koření – Zanzibar.
Kuba - perla Karibiku (pro veřejnost) (přednáší Karel Wolf)
Během besedy se přenesete o několik desítek let nazpět do
země, kde socialismus vládne pevnou rukou. Životní situace Kubánců není
nejlepší, ale přesto je většina obyvatel Kuby spokojena. Propletený systém
nízkých platů a dotovaných státních služeb je natolik silný, že změnu Kuby
rozhodně nečekejte v příštích pěti letech. Vláda Fidela a Raula Castrových
vytvořila z Kuby ojedinělé místo na světě, kde si návštěvník připadá jako v
muzeu. Slavné kubánské koktejly (mojito, cuba libre, daiquiri), doutníky cohiba,
naleštěné „ameriky“ a krásné ženy v rytmu salsy se vám rychle vryjou pod kůži.
Seznámíte se s přenádhernými plážemi, koloniálními městy a národními parky.
Nejvyšší hora Pico Turquino (1974
m) je pokryta krásnými stromovými kapradinami. V diashow se dozvíte i cestovatelské rady, jak a kdy vyrazit na Kubu, jak nezávisle
cestovat po ostrově a jak umět kličkovat v systému dvojí ekonomiky. Více fotografií najdete na www.kolemsveta.cz.
Peru
- Machu Picchu a život v horách (pro školy i veřejnost) (přednáší Karel Wolf)Tato diashow vás zavede na nejkrásnější místa Peru. Promítání
je zaměřené na milovníky přírody a horského trekkingu, a zároveň nahlédneme i
do bohaté jihoamerické historie. Peru je
zemí s úžasně rozmanitou přírodou. Budeme šplhat z vyprahlých
pobřežních pouští od záhadných obrazců Nazca k chladivým safírovým vodám
jezera Titicaca s plovoucími ostrovy Uros. Užijeme si náročný trekking
k základnímu táboru skvostné hory Alpamayo, která se nám jako cudná dívka
ukáže jen na pár minut. Čekají nás krásné přechody And s nezapomenutelnými
výhledy na zasněžené vrcholy, ledovce a jezera. V tichosti a samotě budeme
čerpat sílu majestátní přírody. Nevynecháme ani impozantní incké město Machu
Picchu, bez jehož návštěvy není snad žádná cesta do Peru kompletní. Seznámíme
se také s krásnou horou Huascarán, pod jehož svahy zmizela nejedna vesnice
při silném zemětřesení v 70. letech 20. století. Během virtuální cesty
peruánským světem navštívíme téměř všechny památky, které jsou zařazeny na
seznam Unesco. Více informací na www.kolemsveta.cz.
Ekvádor
a Galapágy (pro školy i veřejnost) (přednáší Karel Wolf)V rámci projekce prozkoumáme husté amazonské pralesy
společně s naším šuárským průvodcem Bolívarem. Poodhalíme tajemství
krásných a jemných klobouků „panamáků“,
které pletou z vláken tropické palmy indiánské ženy v horách.
Z hlavního města Quito se vydáme na krátký výlet do města Otavalo
s tradičním dobytčím trhem. Následovat bude cesta na pobřeží Pacifiku, kde
budeme pozorovat pářící se keporkaky, a nakonec cesta na souostroví Galapágy,
kde vás překvapí nečekané množství zvířat – modronozí a červenonozí terejové,
skotačící lachtani, mořští i suchozemští leguáni, a nebo obří želvy, které daly
celým ostrovům jméno. Tyto vulkanické ostrovy a jejich přírodně-historické
souvislosti jsou naprostým unikátem na zemi a není divu, že zde Charles Darwin
vyslovil snad nejdůležitější přírodní zákon – o výběru druhů. Více informací na www.kolemsveta.cz.
Roční cesta do Asie - splněný sen (pro školy i veřejnost) (přednáší Karel Wolf)
Vyprávění o cestě po J a JV Asii, která trvala přesně 12 měsíců. Proč zrovna do Asie a hned na rok? Jak se liší dvojměsíční cesta od roční? Naše kroky vedly ze severní Indie, přes Nepál, Sikkim, Bangladéš, Barmu, Thajsko, Kambodžu, Laos, kus Číny až do Malajsie, Bruneje a Singapuru. Vyprávění bude o směsici kultur, kde vedle sebe žijí muslimové, hinduisté a buddhisté a představíme Vám ty nejzajímavější okamžiky, které nás pohladily po duši a nebo ty, které nás vyvedly z míry.
Trekování po Ladakhu (Malý Tibet v Indii) (pro veřejnost) (přednáší Karel Wolf)
Kdo chce poznat Tibet nejede do Tibetu v Číně ale do Malého Tibetu v Indii. Oblast zvaná Ladakh a Zanskar si získá každého cestovatele. Lehké i středně obtížné treky v okolních horách byly pro nás výzvou. Po celý rok probíhají v buddhistických klášterech zajímavé festivaly. Strávili jsme v oblasti skoro dva měsíce a bylo to málo. Máme chuť se tam vrátit jako mnozí z vás. Ladačané a Zanskařané jsou jedni z nejmilejších lidí, které jsme na naší roční cestě potkali. Balzám na duši se jmenuje Ladakh! Džuléé. Tato cesta proběhla v rámci roční expedice v J a JV Asii 2005 - 2006 za památkami Unesco.
Cestování po horké Indii (pro školy i veřejnost) (přednáší Karel Wolf)
Indie je obrovskou studnicí kultur, náboženství a krásných
památek Unesco. Během projekce se seznámíte s největší prádelnou světa, Zlatým
chrámem v Amritsaru, pouštním státem Rádžastán a pohádkovým Tádžmahalem v Agře.
Poznáte také erotické chrámy v Kadžurahu (UNESCO) a navštívíte Váránasí na břehu
posvátné řeky Gangy. Nadýcháte se čerstvého vzduchu vysoko v horách Sikkimu
a Dárdžílingu, kde voní čajovníkové a bergamotové plantáže, a závěrem se
vypravíte na vánoční trek s výhledem na Kančendžungu a Mt. Everest. Tato cesta proběhla v rámci roční expedice v J a JV Asii 2005 - 2006 za památkami Unesco. Více
informací najdete na www.kolemsveta.cz.
Nejkrásnější trekking v Nepálu (pro veřejnost) (přednáší Karel Wolf)
Po několikadenním odpočinku v příjemném Káthmándú (Unesco) jsme se vydali na třítýdenní trek kolem masívu Annapuren, kde nás zastihla sněhová bouře. Bohužel pod lavinami umírali kromě huňatých jaků i zahraniční turisté. S batohem na zádech jsme se v nejvyšším průsmyku Thorong-la (5400m) brodili po pás ve sněhových závějích. Pro krátký odpočinek jsme zvolili národní park Čitván (Unesco), kde jsme se nebezpečně střetli s velkým nosorožcem indickým. Přísně chránění nosorožci spásají úrodu místním obyvatelům a čas od času napadnou i příliš zvědavé turisty. Závěrem cesty po Nepálu jsme zavítali ještě na týdenní trek Langtang, který vede k posvátnému jezeru Gosaikunda. Tato cesta proběhla v rámci roční expedice v J a JV Asii 2005 - 2006 za památkami Unesco.
Proč Bangladéš není pro turisty? (pro veřejnost) (přednáší Karel Wolf)
Na pozemním přechodu z Indie do Bangladéše se mění svět. Angličtina mizí a všechny cedule a nápisy jsou v bengálštině. Poprvé se cítíme ztraceni ve světě. Hotel hledáme tak dlouho, až se nakonec dozvíme, že stále chodíme kolem něj. Do Bangladéše se prostě na dovolenou nejezdí. Zajímavých památek je poskrovnu, navštívili jsme Paharpur a Bagerhat. V Dháce jsme viděli statisícové zástupy cyklorikšů, které každé ráno vyráží do ulic. Navštívili jsme největší mangrovové bažiny světa Sunderbans. Mnohokrát jsme se dostali do úzkých, hlavně když jsme byli šikanováni otupělými úředníky. Závěrem našeho pobytu nás během velkého muslimského svátku Eid Ul Azha potrápila největší dopravní zácpa v zemi. Přes všechny nepříjemnosti říkáme, že návštěva Bangladéše byla zajímavá, protože všechny zážitky nemusí být krásné, stačí, když jsou silné. A to opravdu byly. Tato cesta proběhla v rámci roční expedice v J a JV Asii 2005 - 2006 za památkami Unesco.
Okouzlující Barma sevřená vojenskou juntou (pro veřejnost) (přednáší Karel Wolf)
Barma (Myanma) je vojskem kontrolovaný stát, a proto se do země nemůže vstoupit po zemi, ale je třeba letět. Politická situace je velice nepříjemná pro všechny obyvatele. V novinách ani v televizi se o politice nemluví a všichni raději sledují povolené zápasy ve fotbale. Turisté jako my mají povoleno se zajímat pouze o památky, nikoliv o politiku. Proto vám vedle nepříjemných politických zákazů představíme Rangoon s nádhernou stupou Švedagon. Projedeme si rozlehlý Bagan, město dvou tisíc pagod. Budeme se účastnit buddhistického obřadu noviciace. Druhé největší město v zemi, Mandalay, je šikanováno omezenou dodávkou elektrické energie. Seznámíme se s příběhem Mustache Brothers, zavítáme na venkov mezi příjemné obyvatele vesničky Hsipaw a na závěr se zastavíme u slavného jezera Inle a obřího zlatého viklanu Kyaikhtiyo. Tato cesta proběhla v rámci roční expedice v J a JV Asii 2005 - 2006 za památkami Unesco. Kambodža a Laos (pro veřejnost) (přednáší Karel Wolf)
Bohatá historie Kambodži vypráví o krásném rozkvětu khmérského království, za kterého bylo postaveno chrámové město Angkor, a o hrůzostrašném experimentu Rudých Khmérů, kteří v čele s Pol Potem stáli za genocidou několika milionů svých spoluobčanů. Navštívíme jezero Tonlé Sap, hlavní město Phnom Penh s věznicí S 21 a "killing fields". Na cestě po Laosu se zastavíme na náhorní plošině s kamennými džbány a oslavíme Laoský Nový Rok v nejkrásnějším městě severního Laosu Louang Prabang. Pět dní strávíme v Zlatém trojúhelníku, kde pobývají horská etnika. Poslední zajímavostí bude projekt Gibbon Experience, kde jsme létali nad primárním pralesem, spali ve stromových domech a poslouchali zpěv gibbonů. Tato cesta proběhla v rámci roční expedice v J a JV Asii 2005 - 2006 za památkami Unesco. Více informací na www.kolemsveta.cz.
Kambodža a její severovýchodní divočina (pro veřejnost) (přednáší Karel Wolf)
Kambodžské království je jednou z nejzajímavějších zemí JV Asie. Bohatá historie vypráví o krásném rozkvětu, kdy žilo hlavní město středověké khmerské říše Angkor, a o hrůzostrašném experimentu Rudých Khmérů, kteří v čele s Pol Potem stojí za genocidou několika milionů svých spoluobčanů. Navštívíme jezero Tonlé Sap, hlavní město Phnom Penh s věznicí S 21 a "killing fields", jižní pobřeží s osamělými ostrovy a nakonec i divoké severovýchodní provincie Mondulkiri a Ratanakiri. Blízko hranic s Laosem se vyskytují drahokamenové a zlaté doly, plantáže kaučukovníku či ledvinovníku (oříšky kešu). Tato cesta proběhla v rámci roční expedice v J a JV Asii 2005 - 2006 za památkami Unesco.
Laosem křížem krážem (pro veřejnost) (přednáší Karel Wolf)Svou cestu jsme začali na jihu Laosu, kde se nachází v povodí Mekongu krásná oblast čtyř tisíc ostrovů. Místní rybáři zde chytají tuny migrujících ryb velmi neobvyklou metodou. Cestou směrem na sever jsme poznali náhorní plošinu Bolaven, která sousedí s bývalou Hočiminovou Stezkou. Prohlédli jsme si záhadnou planinu kamenných džbánů a oslavili jsme Laoský Nový Rok v nejkrásnějším laoském městě Louang Prabang. Asi pět dní jsme strávili v oblasti kolem Muang Singu, kde pobývá mnoho horských domorodých etnik, které se oblékají do krásných lidových krojů. Poslední zajímavostí bude projekt Gibbon Experience, kde jsme létali nad primárním pralesem, spali ve stromových domech a poslouchali zpěv gibbonů. Tato cesta proběhla v rámci roční expedice v J a JV Asii 2005 - 2006 za památkami Unesco.
Čínský Yunnan a trekování do Tibetu načerno (pro veřejnost) (přednáší Karel Wolf)
Čína je pro každého cestovatele obtížná. Cesta vedla do provincie Yunnan a do málo navštěvovaného údolí řeky Salweeny (Nu Jiang). Údolí je součástí velkého geografického celku Tři souběžné řeky, který patří na seznam Unesco. Nu Jiang se vyskytuje v blízkosti hranice s Barmou (Myanmou), kde žije mnoho původních obyvatel horských kmenů. Je zde stále zvykem nosit tradiční krojové oblečení nejen během svátků, ale i při práci na polích. Cesta pokračovala proti proudu Salweeny a během třídenního pochodu jsme se dostali načerno do Tibetu. Následně jsme však museli na příkaz čínských četníků opustit Tibet a vrátit se do Yunnanu, kde na nás čekala krásná historická města Lijiang (Unesco) a Dali. Tato cesta proběhla v rámci roční expedice v J a JV Asii za památkami Unesco.
Krásná příroda Malajsie (Borneo, Brunej, Singapur) (pro veřejnost) (přednáší Karel Wolf)
Malajsie leží jen pár stupňů nad rovníkem a proto je zde tropická příroda opravdu rozmanitá. Korálové ostrovy Perhentiany byly naším nejoblíbenějším místem pro šnorchlování a potápění. K vidění byly želvy, korály a mnoho barevných rybek. Národní parky mají také mnoho co nabídnout: Taman Negara, Bako, Niah Cave, Kinabatangan, Kinabalu a další jsou ty, které jsme tentokrát navštívili. Některé z nich jsou i na seznamu Unesco. Na Borneu jsme mohli pozorovat divoké opice hulmany, kahau nosaté a orangutany. Seznámili jsme se i s čínskou pochoutkou - jedlá ptačí hnízda. Jejich sběrači musí udržet rovnováhu v tamvé jeskyni ve výšce 60 metrů nad zemí. Vystoupili jsme také na nejvyšší horu Bornea - Mt. Kinabalu (4101m). Závěrem se zmíníme i o bohatém království Brunej, kde se těží černé zlato, a o Singapuru, kde bezpečnostní opatření neberou konce. Tato cesta proběhla v rámci roční expedice v J a JV Asii 2005 - 2006 za památkami Unesco.
Nejnovější diashow vás zavede do fascinujících míst dnešního muslimského světa. V královském městu Fes budeme obdivovat středověké tradiční koželužny - místa, kde se návštěvníkovi tají dech. Poblíž Meknesu objevíme římské památky města Volubilis a řemeslné dílny místních umělců předvedou fantastické suvenýry, kterým málokdo odolá. Poznáme život berberských nomádů, kteří kočují v pustých horách i na rozpáleném písku saharských dun. Údolím tisíce kaseb nás budou provázet úrodné palmérie a středověké hrady z písku. Přesto, že mešity jsou přístupné jen muslimům, prohlédneme si špičkovou vnitřní výzdobu 3. největší mešity na světě. Diashow je doprovázena bohatými zvukovými nahrávkami. Cesta byla realizována v r. 2003.
Nejkrásnější město Bolívie Potosí vzkvétalo za doby španělské
kolonizace díky jednomu z nejbohatších dolů světa - Cerro Rico.
Jihozápadní bolívijské Altiplano - solné pánve, těžba soli, barevná
mělká jezera s třemi druhy plameňáků, bezhrbí velbloudi, největší důl
na těžbu boraxu, gejzíry a další projevy sopečné činnosti v nadmořské
výšce přes 4 000 m.La Paz, Tihuanaco - památky kultovního města starověké Bolívie, jezero Titicaca, Sluneční ostrov. Sestup do Amazonské nížiny po "silnici smrti" (kde cca 2x do měsíce se ze skalního srázu zřítí autobus s mnoha cestujícími), návštěva džungle NP Madidi s množstvím zajímavých lián, exotických květů a zvířat. Vulkány v NP Sajama a NP Lauca. Polopouště u města Tupiza, kde se naposledy ukrývali bandité Butch Cassidy a Sundace Kid. Pořad je doprovázen hudebními záznamy. Cesta z r. 2002.
Seznámení se státem, který se rozkládá na 17 tisících ostrovech. Několikadenní cesta lodí z Jávy na ostrov Sulawesi (resp. Celebes); tropický deštný prales NP Lore Lindu, setkání s domorodými dřevorubci, kteří těží ratanové dřevo pro výrobu proslulého nábytku, výroba palmového vína, sklizně rýže několikrát do roka. Centrální Sulawesi - setkání s netradičním kmenem Toradža, výjimečná architektura, návštěva dobytčího trhu a krvavých "pohřebních slavností", jeskynní hroby. Jižní Sulawesi - získávání přírodního hedvábí ručním způsobem, plovoucí vesnice na jezeře Tempe. Ostrov Flores - výstup na unikátní sopku Keli Mutu se třemi různě barevnými kráterovými jezírky. Pořad je doprovázen bohatými hudebními záznamy. Cesta z r. 2001.
Navštívíme ostrovy Rinca a Komodo, kde se vyskytuje dosud největší žijící ještěr na světě varan komodský. Nyní oba ostrovy tvoří Národní park a jsou na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Na ostrově Lombok vystoupíme na nejvyšší sopku ostrova - Gunung Rinjani (3726 m). Na Bali shlédneme divadelní představení Kecak, tanec, který byl použit i ve filmu Baraka. Na Jávě vystoupíme na sopku Kawah Ijen, kde místní dělníci těží čistou síru téměř z ďáblova chřtánu. Dále navštívíme další exotická divadla a továrničku na nejslavnější indonéskou voskovou batiku. Cestu zakončíme v univerzitním městě Bandung, kde se vyučuje hra na bambusový nástroj angklung. Pořad je doprovázen bohatými hudebními záznamy. Cesta byla realizována v r. 2001.
Prohlédneme si aztécké město Teotihuacan blízko hlavního města Mexico City, dále mayská města na Yucatanu - Chichen Itzá a Uxmal a v Chiapasu - Palenque. V Chiapasu navštívíme překrásnou indiánskou vesničku San Juan Chamula právě během nedělního trhu. V Guatemale poznáme oblasti, kde se indiáni oblékají do lidových krojů a vystoupíme na činnou sopku Pacaya. Cesta se odehrála v návaznosti na světové skautské setkání Moot v Mexiku v roce 2000. |