Cestovatelský festival
PRAHA + BRNO 2012
Předchozí ročníky
Cesta kolem světa
Levné letenky
vyhledej nejlevnější
Nástěnky
Karel Wolf
nabídka pořadů
fotogalerie
kontakt
reportáže z cesty
Vyhledávání
POŘÁDÁ
Cestovatel Karel Wolf
&
CK Livingstone
GENERÁLNÍ PARTNER
SLOVENSKO - malá velká země
HLAVNÍ PARTNEŘI
C Alpina - cesty za dobrodružstvím

Avenier - očkovací centrum

České dráhy

Pražská plynárenská, a.s.
ZÁŠTITA
Festival probíhá pod záštitou hl. m. Prahy.
PODPOŘTE FESTIVAL

Cestovatelský festival KOLEM SVĚTA
LOGA A BANNERY KE STAŽENÍ

KINTARI FOUNDATION O.S.
Nákupem šperků přispějete na školy
v Indonésii.
Sponzorované odkazy

UAX

Michal Šoch - PESTRÁ AFRIKA
Afrika nepatří mezi nejvyhledávanější turistické destinace. Je to škoda, neboť Afrika má návštěvníkům co nabídnout. Tradiční zvyky, zajímavá kultura, nádherná příroda. Nevýhodou je, že Afrika je na cestování nepatrně náročnější a návštěvník musí být dobrodružnější povahy, aby možné nástrahy překonal. Pokud se už ale do Afriky vydá, rozhodně nebude litovat a z pestré mozaiky si vždy vybere to, co vyhovuje jeho představám.
 

Představit detailně celou Afriku nelze během jedné výstavy. Ani se o to nechci pokoušet. V rámci této malé přehlídky svých fotografií bych Vám chtěl nabídnout několik zajímavých míst, která patři k té pravé Africe a která mě zaujala. 

Niger, jedna z nejchudších zemí v Africe a země, jejíž většinu pokrývá poušť, je místem, kde se koná největší svátek Západní Afriky Cure Salée. Jedná se o slavnosti kočovného etnika Wodaabé (nazýváni též Bororo). Během roku jsou Wodaabé rozptýleni po pastvinách snad celé Západní Afriky. Protože jejich dobytek musí být zdravý, vždyť jsou na něm existenčně závislí, nomádi jednou za rok přiženou svá stáda do oblasti In-Gallu, kde pastviny obsahují více soli a minerálů. Pastviny jsou zde bohaté hlavně po deštích, kdy dokážou uživit i velká stáda dobytka. Právě v tuto dobu se koná svátek Cure Salée. Svátek má hlavně sociální význam. Potkávají se zde staří známí, muži hledají své manželky, organizují se svatby či se konají velbloudí závody, anebo si lidé jen tak mezi sebou vyměňují novinky a informace. 


Další zastávkou bude Benin, konkrétně jeho severovýchodní část u hranic s Togem. Zde žijí lidé Betamaribé, všeobecně nazývané jako etnikum Somba. Příslušníci tohoto etnika jsou převážně zemědělci a tak žijí uprostřed svých obdělaných polí. Domy jsou spíše roztroušeny samotářsky, než že by byli soustředěné do vesnic. Zvykem je zde vzájemný respekt mezi jednotlivými rodinami, který také napomáhá izolované výstavbě domů. Jejich stavitelé navíc umějí využít terénní výhody pro své stavby a není tak vyjímkou je spatřit na vrcholcích kopců. Co je ale na tomto etniku nejzajímavější, jsou jejich domy. Ty připomínají malé pevnosti. Hliněné několikapatrové chýše, nazývané tata somba, opravdu připomínají malá hliněná opevnění. Přízemí domu je vyhrazeno primárně domácím zvířatům a funguje také jako skladiště. Kozy, slepice, to vše můžete v přízemí domu potkat. V prostředním patře se nachází kuchyně a v dalším patře jsou Zde se většinou nachází několik místností na spaní a velmi důležité sýpky, kam se ukládá obilí a další potraviny. Přístup do sýpek je střechou po odklopení její špičky. 


Kamerun je africký unikát. Lze říct, že představuje celou Afriku uvnitř jednoho státu. Natolik je pestrý, různobarevný. Jedno ze zajímavých míst je oblast Mandarských hor a místních království. Příkré svahy, kopce a na nich malé kamenné domečky. To jsou tradiční obydlí místních obyvatel. Jedna rodina vždy vlastní malý komplex několika domů, z nichž některé jsou sýpky na obilí, jiné fungují jako kuchyně pro ženy a jiné jsou místnosti určené na spaní. Život zde má své vlastní tempo. Důležitou roli zde hrají trhy, které se pravidelně ve větších vesnicích. Trh je událost, který má nejen obchodní, ale i sociální význam. Místní prodávají, ale i nakupují. Hlavně ale odpočívají po práci a tak se potkávají se svými známými, povídají si a popíjejí místní alkohol. Části trhu, kde se alkohol prodává a popíjí, patří mezi ty největší. A jak běží čas, je tam čím dal více veselo. 


Přesuneme-li se na východní stranu Afriky, narazíme na Etiopii. Etiopie je země mnoha překvapení. Jedno z mnoha přichystala v povodí řeky Omo těsně před jejím ústím do jezera Turkana. Žije zde pestrá mozaika mnoha etnik (etnologové odhadují, že jich je kolem 45). Třebaže některé jsou více či méně geneticky příbuzné, nikdo z nich to nepřizná a všichni jsou hrdí na příslušnost zrovna k tomu svému. Liší se svým jazykem, zvyky. I když jsou věci, které mají společné. Jako hlavní zdroj jejich obživy je pastevectví. Některé kmeny, které žijí v úrodnějších místech, jsou i zemědělci. Samozřejmě tyto činnosti doplňuje sběr ovoce a lov zvěře. Jsou nelítostnými válečníky a skoro všechny sousedící kmeny spolu bojují o území a dobytek. Civilizace dorazila již i sem a tak tradiční oštěpy, zbraň každého válečníka, nahradil přítel kalašnikov. 

Při cestě do Afriky nesmíme zapomenout na přírodu a zvířata Je tomu již po dlouhou dobu, kdy se Afrika stává každoročně cílem mnoha cestovatelů, kterým příroda učarovala. Mezi nejlepší destinace patří Východní a Jižní Afrika. Na výběr je mnoho míst, kam vyrazit. Keňa či Tanzanie, Zambie či Zimbabwe, Namibie či Botswana nebo moderní Jižní Afrika. Žádná z těchto zemí nebude pro návštěvníka zklamáním. 

Michal Šoch
 
 
Přečteno 740x
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
 
Tisk
Zpět

Cestovatelské novinky
Tripio
Informace na cesty
HolidayCheck - recenze ubytování, fotografie, videa a tipy. 
Pojištění na cesty
Sjednejte si cestovní pojištění u ePojisteni.cz a uvidíte, že můžete ušetřit.
Získejte slevu na ...
Slevový rádce SlevovySrovnavac.cz doporučuje pro Vaši dovolenou akční cestovní pojištění od TopSrovnani.cz!
Nejkrásnější dovolená
Nejkrásnější dovolená je ta, která Vám nevyprázdní peněženku. Zkuste proto super last minute a užívejte si.
Články z cest
Antarktida, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barma, Bolívie, Brunej, Čína, Chile, EgyptEkvádor, Filipíny, Guatemala, Indie (Ladakh a Zanskar), Indonésie (Lombok), Itálie, Jižní Afrika, Kambodža, Kuba, Laos, Malajsie, Malawi, Malta, Maroko, Mexiko, Namibie, Nepál, ŘeckoTanzanieTibet, Thajsko, VietnamZambie

RADY PRO CESTOVATELE

Líbí se mi ...
Spolupracujeme s ...


Fotosoutěž
Soutěž s Koktejlfaktorem
Poslední články
Cestovatelský festival Kolem Světa v Brně6 tipů na cestu kolem světaEgyptské klenoty pouštěEgypt nejsou jen velbloudi a slunečníky na pláži
Poslední komentáře
3.08.2012 16:54 Kolik stojí Barma: je to passe
20.05.2012 23:05 Vtipkovat zakázáno!: Re: Proč se nepouštějí do opravdové satiry?
6.05.2012 11:54 Vtipkovat zakázáno!: POCHVALA ZA INFORMACE
16.04.2012 10:47 Václav Špillar - Afrika - Jiný svět: AFRIKA
4.04.2012 00:32 Hanoj – kouzlo tradiční Asie: dekuji
Anketa
Na festivalu budeme postupně představovat zahraniční cestovatele a fotografy. V kterém jazyce byste uvítali prezentaci?
V angličtině se simultánním překladem
2678626786
V angličtině bez překladu
2562825628
V němčině se simultánním překladem
2555125551
Další ankety
Počítadlo
2005 (c) Smartware s.r.o., Powered by MultiCMS