Cestovatelský festival
PRAHA + BRNO 2012
Předchozí ročníky
Cesta kolem světa
Levné letenky
vyhledej nejlevnější
Nástěnky
Karel Wolf
nabídka pořadů
fotogalerie
kontakt
reportáže z cesty
Vyhledávání
POŘÁDÁ
Cestovatel Karel Wolf
&
CK Livingstone
GENERÁLNÍ PARTNER
SLOVENSKO - malá velká země
HLAVNÍ PARTNEŘI
C Alpina - cesty za dobrodružstvím

Avenier - očkovací centrum

České dráhy

Pražská plynárenská, a.s.
ZÁŠTITA
Festival probíhá pod záštitou hl. m. Prahy.
PODPOŘTE FESTIVAL

Cestovatelský festival KOLEM SVĚTA
LOGA A BANNERY KE STAŽENÍ

KINTARI FOUNDATION O.S.
Nákupem šperků přispějete na školy
v Indonésii.
Sponzorované odkazy

UAX

Langtang - trek bez turistů
Výhledy na vysoké hory se nacházejí hned za branou hlavního města Káthmándú. Překrásný trek Gosainkund nabízí vše, po čem srdce milovníka hor touží: namáhavé a dlouhé dny stoupání, mystické proměny krajiny, přechod zasněženého průsmyku Laurebina-la, okouzlující západy slunce a hlavně božský klid. Do Langtangu se turisté nehrnou.
 

V Národním parku Langtang lze bez stanu a dalšího vybavení uskutečnit tři zhruba týdenní treky či jejich kombinaci. My jsme zkombinovali západní část okruhu Helambu s trekem Gosainkund a strávili v horách krásných a zároveň náročných šest dní. Samozřejmě že nepálská vláda neopomněla i tento národní park zpoplatnit. Vydržovat na trase kontroly se ale už vzhledem k počtu turistů nevyplatí a proto jediné kontrolní stanoviště mezi Sundarijalem a Dhunche je zkombinováno z vojenskou protimaoistickou kontrolou autobusů přijíždějících či odjíždějících z Dhunche. Pouze na treku v údolí Langtang se kontroly vyskytují i na samotné trase.

Turisto, kam jsi odešel?

Takto se ptají hoteliéři malých ubytoven a restaurací, které lemují hlavní turistické trasy. Před pěti lety prý vydělali za jeden den tolik peněz, jako nyní za měsíc. Mnoho ubytoven zkrachovalo a ty, které přežívají dřou bídu s nouzí. Na okruhu Helambu jsme často byli jediní dva turisté ve vesnici a i během dne jsme potkávali maximálně dvě skupiny denně a někdy dokonce nikoho.

Místní z dramatického úbytku turistů viní maoisty a zřejmě právem. Kvůli krvavým zpravodajstvím v západním tisku je Nepál nyní považován za téměř válečnou oblast, ačkoli ve skutečnosti zde turistům žádné nebezpečí nehrozí. Turistů ubývá a ti, kteří Nepál přeci jen navštíví, utratí své peníze na nejznámějších trecích v okolí Annapurny a Everestu.

Nepálská rovina v Helambu

Na rozdíl od treku kolem Annapurny nevede trasa jedním údolím vzhůru k průsmyku, ale naopak pořád nahoru a dolu, nahoru a dolu. Prostě tzv. nepálská rovina. Cesta je přírodní, hliněná či kamenitá a vypadá podobně jako u nás doma na Brdech. Žádný chodníčky či schody z kamenů jako na Annapurně. Protože jsme navštívili Helambu až na konci listopadu, nebylo už počasí nejlepší. Výhledy na Langtang a okolní hory se proto nekonaly.

Gosainkund - posvátné jezero v Himalájích

Druhá část pobytu v horách se rozprostírala v nadmořské výšce 3500m a výše. Konečně jsme se ocitli nad mlhou a nad mraky, které se válily v údolí pod námi. A najednou se ukázal i dlouze očekávaný výhled na nedaleké pohoří Langtang. Průsmyk Laurebina - la (4610m.n.m.) byl opět zasněžený, ale přechod byl mnohem snadnější a hlavně kratší než na Annapurně. Ze zhora byly skvělé výhledy. Na jedné straně tajemná válící se mlha v údolí a na druhé straně Himaláje. Jakmile jsme začali sestupovat po namrzlém sněhu do údolí na druhé straně průsmyku, uviděli jsme posvátné jezero Gosainkund, ke kterému během srpna proudí davy hinduistických poutníků. Teď na konci listopadu zde však bylo jen pár skupinek turistů. S rozpálenými kamny za zády jsme si vychutnali překrásný západ slunce do rozfoukaných mraků před námi v údolí.

Druhý den jsme už jen seběhli dva a půl kilometru dolu do údolí pod námi a odfrčeli zpět do Káthmándú. Mít jen trochu lepší počasí a více chuti do dalšího potulování Nepálem, pustili bychom se ještě do údolí Langtang. Nás už ale volá Indie, Dárdžiling a Bangladéš.

Text: Petra Bielinová (petra.bielinova@gmail.com)

 
Související články:
Nebezpečí na treku
 
Přečteno 7137x
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
 
Tisk
Zpět

Cestovatelské novinky
Tripio
Informace na cesty
HolidayCheck - recenze ubytování, fotografie, videa a tipy. 
Pojištění na cesty
Sjednejte si cestovní pojištění u ePojisteni.cz a uvidíte, že můžete ušetřit.
Získejte slevu na ...
Slevový rádce SlevovySrovnavac.cz doporučuje pro Vaši dovolenou akční cestovní pojištění od TopSrovnani.cz!
Nejkrásnější dovolená
Nejkrásnější dovolená je ta, která Vám nevyprázdní peněženku. Zkuste proto super last minute a užívejte si.
Články z cest
Antarktida, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barma, Bolívie, Brunej, Čína, Chile, EgyptEkvádor, Filipíny, Guatemala, Indie (Ladakh a Zanskar), Indonésie (Lombok), Itálie, Jižní Afrika, Kambodža, Kuba, Laos, Malajsie, Malawi, Malta, Maroko, Mexiko, Namibie, Nepál, ŘeckoTanzanieTibet, Thajsko, VietnamZambie

RADY PRO CESTOVATELE

Líbí se mi ...
Spolupracujeme s ...


Fotosoutěž
Soutěž s Koktejlfaktorem
Poslední články
Cestovatelský festival Kolem Světa v Brně6 tipů na cestu kolem světaEgyptské klenoty pouštěEgypt nejsou jen velbloudi a slunečníky na pláži
Poslední komentáře
3.08.2012 16:54 Kolik stojí Barma: je to passe
20.05.2012 23:05 Vtipkovat zakázáno!: Re: Proč se nepouštějí do opravdové satiry?
6.05.2012 11:54 Vtipkovat zakázáno!: POCHVALA ZA INFORMACE
16.04.2012 10:47 Václav Špillar - Afrika - Jiný svět: AFRIKA
4.04.2012 00:32 Hanoj – kouzlo tradiční Asie: dekuji
Anketa
Na festivalu budeme postupně představovat zahraniční cestovatele a fotografy. V kterém jazyce byste uvítali prezentaci?
V angličtině se simultánním překladem
2678526785
V angličtině bez překladu
2562725627
V němčině se simultánním překladem
2555025550
Další ankety
Počítadlo
2005 (c) Smartware s.r.o., Powered by MultiCMS