Cestovatelský festival
PRAHA + BRNO 2012
Předchozí ročníky
Cesta kolem světa
Levné letenky
vyhledej nejlevnější
Nástěnky
Karel Wolf
nabídka pořadů
fotogalerie
kontakt
reportáže z cesty
Vyhledávání
POŘÁDÁ
Cestovatel Karel Wolf
&
CK Livingstone
GENERÁLNÍ PARTNER
SLOVENSKO - malá velká země
HLAVNÍ PARTNEŘI
C Alpina - cesty za dobrodružstvím

Avenier - očkovací centrum

České dráhy

Pražská plynárenská, a.s.
ZÁŠTITA
Festival probíhá pod záštitou hl. m. Prahy.
PODPOŘTE FESTIVAL

Cestovatelský festival KOLEM SVĚTA
LOGA A BANNERY KE STAŽENÍ

KINTARI FOUNDATION O.S.
Nákupem šperků přispějete na školy
v Indonésii.
Sponzorované odkazy

UAX

Josef Formánek - Prsatý muž (Siberut)
Do jaké míry bude přednáška v rámci cestovatelského festivalu kopírovat váš bestseller? Nebo jste pro ní připravil jen stejný název?
Josef FormánekPrvní přečtu pár kapitol z  knihy MLUVITI PRAVDU, u toho si budu hrát s loutkami a doufám, že do té hry zapojím i návštěvníky festivalu, potom sice budu promítat diashow z ostrova Siberut - ale nebude to o knize PRSATÝ MUŽ, ale hlavně o tom záhadném místě zvaném Siberut. Je to fakt podivný ostrov. Mám ho moc rád, ale zároveń k němu mám velký respekt. Nakonec návštěvníkům pustím film o siberutských šamanech, očích duchů a bílé a černé magii.

*Prozradíte čtenářům Deníku alespoň zčásti jaké cesty osudu vás dovedly právě k  Mentawajům na Siberut? *
Josef FormánekVšechny tři cesty na ten ostrov byly opravdu osudové, ale kdybych řekl jak, tak prozradím zčásti děj mé první knihy - PRSATÝ MUŽ A ZLODĚJ PŘÍBĚHŮ  a vlastně i třetí: MLUVITI PRAVDU... takže se nezlobte, ale tohle si nechám jako tajemství pro čtenáře svých knih.

*Kdybyste měl popsat Siberut jednou větou, pak by zněla...*
Josef FormánekTanai enuan... mentawaisky a česky - Není jiné cesty. Já jsem prostě ten ostrov měl potkat. Zároveň cesta - je jako symbol pro bahnivý, tropický deštný prales plný pijavek na ostrově, kde neexistují ve vnitrozemí žádné cesty, docela výstižné slovo.

*Jste jeden z otců populárního časopisu Koktejl. Myslíte si, že má pro čtenáře, kterým se otevřel v mnoha ohledech celý svět, ještě stále své kouzlo?*
Josef FormánekVěřím, že ano. Včera jsem shodu náhod listoval posledním Koktejlem a musím tady vyseknout velkou poklonu nynější šéfredaktorce Báře Slavíkové - Literové. Zdá se mi že Koktejl zraje, jak víno.Pořád je co objevovat.

*Kdybyste měl shrnout, kolik zemí jste za svůj cestovatelský život poznal, jaké by to bylo číslo? Kam byste se chtěl vrátit, a kam už naopak nikdy?*
Josef FormánekAsi čtyřicet zemí, ale nedělám si čárky. Přestávají mne bavit arabské země, přestože mám dva kamarády vyznávající islám. Ale mne prostě štve ta přednasranost většiny muslimů na Evropu a bílé. My tady hlasovali o tom zda má být v Teplicích mešita - mimochodem jsem pro - ale kdybych chtěl postavit třeba v Íráku křesťanský kostel, tak si myslím, že by mě rituálně podřezali. A to jsem se vždy snažil být bez předsudků. Je smutný, že mne mediální obraz arabského světa tak mění... Ale nádherná země pro oči je Srí Lanka nebo Thajsko. Ale všude je krásně. Je důležité s kým a s čím tu cestu vykonáte. Může vám být krásně i v totální díře, ale musíte tam být se svými blízskými a těšit se na každý nový den.

*Plánujete další knihu, nebo si dáváte od autorství pauzu?*
Josef FormánekPíšu další... už ne tolik temnou, jako je moje poslední kniha UMŘEL JSEM V SOBOTU protože moji blízcí začínají být na temnotu, která mne při psaní obejme, alergičtí. Takže to bude pro změnu hodně bláznivá a veselá kniha... Teda pokud se mi to při psaní ještě nějak nezvrtne. To nikdy při psaní nevíte. A to mne baví. V tom je psaní hodně podobné cestování. Nikdy nevíte, co vás čeká.

*Které místo vás jako cestovatele láká, ale je pro vás z nějakého důvodu nedosažitelné?*
Josef FormánekChtěl bych se podívat do vesmíru. Vidět tu modrobílou kouli z vrchu a uvědomit si o to víc čas, nicotu a zázrak života.

Přednáška a autorské čtení JOSEFA FORMÁNKA proběhne v rámci cestovatelského festivalu Kolem Světa v Mladé Boleslavi 17. března 2012. Kompletní program a časový harmonogram
naleznete zde >>>


 
 
Přečteno 171x
 
 
Tisk
Zpět

Cestovatelské novinky
Tripio
Informace na cesty
HolidayCheck - recenze ubytování, fotografie, videa a tipy. 
Pojištění na cesty
Sjednejte si cestovní pojištění u ePojisteni.cz a uvidíte, že můžete ušetřit.
Získejte slevu na ...
Slevový rádce SlevovySrovnavac.cz doporučuje pro Vaši dovolenou akční cestovní pojištění od TopSrovnani.cz!
Nejkrásnější dovolená
Nejkrásnější dovolená je ta, která Vám nevyprázdní peněženku. Zkuste proto super last minute a užívejte si.
Články z cest
Antarktida, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barma, Bolívie, Brunej, Čína, Chile, EgyptEkvádor, Filipíny, Guatemala, Indie (Ladakh a Zanskar), Indonésie (Lombok), Itálie, Jižní Afrika, Kambodža, Kuba, Laos, Malajsie, Malawi, Malta, Maroko, Mexiko, Namibie, Nepál, ŘeckoTanzanieTibet, Thajsko, VietnamZambie

RADY PRO CESTOVATELE

Líbí se mi ...
Spolupracujeme s ...


Fotosoutěž
Soutěž s Koktejlfaktorem
Poslední články
Cestovatelský festival Kolem Světa v Brně6 tipů na cestu kolem světaEgyptské klenoty pouštěEgypt nejsou jen velbloudi a slunečníky na pláži
Poslední komentáře
3.08.2012 16:54 Kolik stojí Barma: je to passe
20.05.2012 23:05 Vtipkovat zakázáno!: Re: Proč se nepouštějí do opravdové satiry?
6.05.2012 11:54 Vtipkovat zakázáno!: POCHVALA ZA INFORMACE
16.04.2012 10:47 Václav Špillar - Afrika - Jiný svět: AFRIKA
4.04.2012 00:32 Hanoj – kouzlo tradiční Asie: dekuji
Anketa
Na festivalu budeme postupně představovat zahraniční cestovatele a fotografy. V kterém jazyce byste uvítali prezentaci?
V angličtině se simultánním překladem
2661826618
V angličtině bez překladu
2547025470
V němčině se simultánním překladem
2539725397
Další ankety
Počítadlo
2005 (c) Smartware s.r.o., Powered by MultiCMS