Cestovatelský festival
PRAHA + BRNO 2012
Předchozí ročníky
Cesta kolem světa
Levné letenky
vyhledej nejlevnější
Nástěnky
Karel Wolf
nabídka pořadů
fotogalerie
kontakt
reportáže z cesty
Vyhledávání
POŘÁDÁ
Cestovatel Karel Wolf
&
CK Livingstone
GENERÁLNÍ PARTNER
SLOVENSKO - malá velká země
HLAVNÍ PARTNEŘI
C Alpina - cesty za dobrodružstvím

Avenier - očkovací centrum

České dráhy

Pražská plynárenská, a.s.
ZÁŠTITA
Festival probíhá pod záštitou hl. m. Prahy.
PODPOŘTE FESTIVAL

Cestovatelský festival KOLEM SVĚTA
LOGA A BANNERY KE STAŽENÍ

KINTARI FOUNDATION O.S.
Nákupem šperků přispějete na školy
v Indonésii.
Sponzorované odkazy

UAX

Ladakh - balzám na duši
V nejsevernějším výběžku Indie, daleko za Velkým Himalájským hřebenem, se nachází oblast, která má mnoho co nabídnout všem cestovatelům. Horolezecké výstupy na zasněžené šestitisícovky, týdenní přechody vysokých průsmyků, rafting v hlubokých kaňonech ledovcových řek, či naopak zelenavá údolí s dozrávajícími meruňkovými sady, široké úsměvy místních lidí či náboženské festivaly v buddhistických klášterech.
 
Ačkoliv po celé Indii je vybudována velmi dobrá železniční síť, přes himalájský hřeben se dostanou jen motorová vozidla po prachbídných silnicích. Do Ladakhu (vedle letecké dopravy) vedou jen dvě cesty, od jihu přes Manali a od západu přes Šrinagar. Obouma směry trvá jízda nejméně dva dny, z Dillí čtyři dny. V Lehu, největším městě Ladakhu, trávíme již pátý týden a místního klima si užíváme plnými doušky. Vedle městského komfortu máme možnost střetávat se s místní komunitou a vnímat tak jejich po staletí dávné tradice, koloběh života a závislost na lokálním zemědělství. V Ladakhu můžete strávit několik měsíců a stále budete nacházet zajímavá místa, která vás budou oslovovat.

Himank project

Cesta po hrbolatých asfaltových silnicích vedoucích po celém Ladakhu není jednoduchá a jízda je velmi pomalá. Navíc kvůli nepřehledným zatáčkám se často přibrzďuje na rychlost chůze, a tak se průměrná rychlost snižuje na neskutečných 20-30 km/h. A u velkých a plně naložených náklaďáků je to ještě méně. To jsme zjistili, když jsme začali stopovat. Náš náklaďák jel většinou na dvojku, po rovině na trojku a ručička tachometru se více než na 40 nedostala. Autobusy, osobní auta a džípy nás předjížděly jedna radost.
Stavební firma Himank staví vedle silnic výstražné žluté panely s anglickými nápisy, které nabádají řidiče k pozorné a bezpečné jízdě. Mezi silničáři musí být i nadaní básníci, protože u mnoha rýmovaček jsme se několikrát zasmáli. Rychle se z nás stali sběratelé a když jsme v rychlosti nestačili znamení přečíst, použili jsme digitálního foťáku. Zde uvádíme jejich anglická znění, snad vám také vykouzlí úsměv na tváři.
Slow down, Avoid an accident, Fresh your nerve on my curve, Your life is short - don't make it shorter, Time is money but life is prefered, Unity in difference is our strength, Drinking and driving is a lethal cocktail, Darling I like you but not so fast, Ladakh is the jewel in the crown of India, Alert today - alive tomorrow, Always alert avoid accident, Danger lurks at my curves, Sky is top - we take you there, Way of worship may be different - but god is one, Left is right, Simplicity is a peak of our civilisation, Experts expect unexpected, When you are good to others - you are best to yourself, A cat has nine lives - you have only one, Alert to life - rough to death, No hurry - no worry, Road signs are sights of life, After whisky driving risky, Speed thrills but kills, Better late than never, Don't mix drinking and driving, Drive carefully - live cherfully, Fast won't last, If you married - divorces speed, More you speed - more you skid, Peep peep - don t spleep, Hurry and worry go together, I am curvaceus - be slow, Elan - pride - professionalism, Drive on horse power - no on rum power, Why hurry?

Malý Tibet - jiný svět

Po prvé jsme se setkali s buddhismem právě zde v Ladakhu. Nevím, jestli to bylo náboženským smýšlením lidi nebo krajinou a počasím, ale cítili jsme se tu bezvadně. Nejspíše to byla kombinace všech faktorů dohromady. V Ladakhu je 300 slunečných dní v roce, stále je blankytně modrá obloha, sem tam nějaký krásný obláček a zaprší jen výjimečně a krátce. Oblast navíc patří regionálně k Tibetu a proto se Ladakhu přezdívá Malý Tibet. Ve srovnání se severní Indií jsou tu lidé milí, nevtíraví a ceny nízké. Jakobychom se mávnutím proutku dostali do úplně jiného světa.

Tibetský buddhismus

Údolí Ladakhu nabízí mnoho způsobů k poznávání místních obyvatel a zvláště pak míst, kde se můžeme seznámit s místním buddhismem. V téměř každé vesničce se vyskytuje klášter v jehož okolí je vystavěno mnoho malých pokojíků pro místní mnichy. V některých místech jsou i školy pro mladé mníšky, kde probíhá výuka. Žáci mají mezi hodinami buddhismu také hodně matematiky a cizích jazyků, jako angličtinu, tibetštinu a hindštinu. Tolij jazyků najednou je na pětileté děti docela silný nápor. Mniši bydlí v těsné blízkosti kláštera, často jakoby jejich nabílené cely byly součástí kláštera. Někteří mají vedle letního pokoje, který má jen tři stěny (místo čtvrté stěny mají prostor s výhledem ze skály) i maličký pokoj na zimu s kamínkama, poličkou na buddhistické knihy a matrací. Velmi skromné budlení na dalších např. 15 let, ale jak nám sami říkali, aspoň je nemá co rozptylovat při studiu.
K největším zážitkům při návštěvě kláštera patří jednoznačně ranní společná motlidba v hlavním sále dukhang. Hromadné odříkávání náboženských textů a manter v temné hale dodává patřičnou mystiku celému dění. Mniši oblečení v temně rudém rouchu občas přeruší monotématickou recitaci několika údery do bubnu nebo zabřinkáním na hlasité činely. Tato tzv. púdža se odehrává brzy ráno a někdy i v poledne a pozdě odpoledne. Detailněji se popisem zabývá samostatný článek o púdže.

Čhadar - trek plný adrenalinu

Mnoho cestovatelů a turistů se do Lada khu vrací každým rokem, aby zde absolvovali některý z mnoha treků. Nabízí se jejich celá řada. Místní domorodci zde za dlouhá léta vyšlapali viditelné cestičky z vesnice do vesnice, z údolí do údolí, které můžete s jednoduchou mapkou následovat i zcela sami. Nabízí se výlety krátké i několikatýdenní. Začít se může v Himáčalpradéši v Manálí a pokračovat na sever do Ladakhu přes údolí Zanskaru. Směrem na východ jsou krásně cesty k jezerům Tso Moriri, Tso Kar či Tso Pangong. Tyto treky jsou určeny pro letní období, kdy sníh již slezl z průsmyků hor.
Největší výzvu však skýtá trek v zimně, kdy se chodí Čhadar - zimní přechod zamrzlé řeky Zanskar. V lednu a únoru, kdy teploty klesají na mínus 40 st. C, chodí Zanskařané po ledovém chodníku Zanskaru do Lehu navštívit své přátele nebo své děti do škol. Zanskařané jsou v současné době odříznuti od civilizace vysokými horami a v zimně i velkým množstvím sněhu. Za tak nízké teploty divoká řeka Zanskar zamrzává na krajích břehů a jelikož okolní skály jsou téměř kolmé, nezbývá nic jiného než cestu vyšlapat po ledových krách. Cesta trvá asi pět dní, než poutníkům začne pevná půda pod nohama. Do té doby se musí vyrovnat s neskutečným mrazem, nocováním v skalních jeskyních a v některých místech i nebezpečným broděním nezamrzlých částí kašovité řeky.
V současné době ale vláda začala stavět podél řeky Zanskar silnici, která se zakusuje do kolmých skalnícxh stěn, a tak ser zdá, že Zanskařanům toto martýrium v dohledné době skončí. Říká se, že v roce 2010 se stavba dokončí. Pak se bude chodit Čhadar asi jen ze sportu a místní domorodci budou sloužit jako zkušení průvodci. Ostatně už i v dnešních dnech chodí Čhadar velký počet odvážných turistů. Jedním z nioch byl i cestovatel Martin Mykiska z Prahy, který tento úsek absolvoval v lednu 2004.

Cestovatel Martin Mykiska

Martin patří v současnosti k nejproduktivnějším českým cestovatelům. Jeho několikeré cesty do Jižní Ameriky, Afghánistánu a Asie se mu podařilo sepsat do čtivých a někdy i velmi poučných knih, které vydává vlastním nákladem. Jeho poslední dvě velké cesty vedly právě do Ladakhu. Nejprve strávil pět měsíců v Lehu jako dobrovolný učitel angličtiny s celou svou rodinou (manželka Bára a synkové Vojta a Mojmír ve věku 5 a 3 let), a pak se o pár měsíců vrátil zpět ještě jednou, aby zakusil nebezpečí ledové řeky Zanskar. Tyto dva neobčejné výlety zpracoval do posledních svých knih "Pět měsíců v Himaláji" a "Po zamrzlé řece do nitra Himaláje". Ukázky z knih si můžete přečít na jeho osobních webových stránkách www.mykiska.cz a případně knihy i objednat.

Text: Karel Wolf (karel.wolf@centrum.cz)

 
Související články:
Festivaly v Ladakhu pro rok 2006 - 2009
Kultura a příroda Malého Tibetu, Indie
 
Přečteno 6425x
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
 
Tisk
Zpět

Cestovatelské novinky
Tripio
Informace na cesty
HolidayCheck - recenze ubytování, fotografie, videa a tipy. 
Pojištění na cesty
Sjednejte si cestovní pojištění u ePojisteni.cz a uvidíte, že můžete ušetřit.
Získejte slevu na ...
Slevový rádce SlevovySrovnavac.cz doporučuje pro Vaši dovolenou akční cestovní pojištění od TopSrovnani.cz!
Nejkrásnější dovolená
Nejkrásnější dovolená je ta, která Vám nevyprázdní peněženku. Zkuste proto super last minute a užívejte si.
Články z cest
Antarktida, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barma, Bolívie, Brunej, Čína, Chile, EgyptEkvádor, Filipíny, Guatemala, Indie (Ladakh a Zanskar), Indonésie (Lombok), Itálie, Jižní Afrika, Kambodža, Kuba, Laos, Malajsie, Malawi, Malta, Maroko, Mexiko, Namibie, Nepál, ŘeckoTanzanieTibet, Thajsko, VietnamZambie

RADY PRO CESTOVATELE

Líbí se mi ...
Spolupracujeme s ...


Fotosoutěž
Soutěž s Koktejlfaktorem
Poslední články
Cestovatelský festival Kolem Světa v Brně6 tipů na cestu kolem světaEgyptské klenoty pouštěEgypt nejsou jen velbloudi a slunečníky na pláži
Poslední komentáře
3.08.2012 16:54 Kolik stojí Barma: je to passe
20.05.2012 23:05 Vtipkovat zakázáno!: Re: Proč se nepouštějí do opravdové satiry?
6.05.2012 11:54 Vtipkovat zakázáno!: POCHVALA ZA INFORMACE
16.04.2012 10:47 Václav Špillar - Afrika - Jiný svět: AFRIKA
4.04.2012 00:32 Hanoj – kouzlo tradiční Asie: dekuji
Anketa
Na festivalu budeme postupně představovat zahraniční cestovatele a fotografy. V kterém jazyce byste uvítali prezentaci?
V angličtině se simultánním překladem
2323623236
V angličtině bez překladu
2206522065
V němčině se simultánním překladem
2202322023
Další ankety
Počítadlo
2005 (c) Smartware s.r.o., Powered by MultiCMS