Cestovatelský festival
PRAHA + BRNO 2012
Předchozí ročníky
Cesta kolem světa
Levné letenky
vyhledej nejlevnější
Nástěnky
Karel Wolf
nabídka pořadů
fotogalerie
kontakt
reportáže z cesty
Vyhledávání
POŘÁDÁ
Cestovatel Karel Wolf
&
CK Livingstone
GENERÁLNÍ PARTNER
SLOVENSKO - malá velká země
HLAVNÍ PARTNEŘI
C Alpina - cesty za dobrodružstvím

Avenier - očkovací centrum

České dráhy

Pražská plynárenská, a.s.
ZÁŠTITA
Festival probíhá pod záštitou hl. m. Prahy.
PODPOŘTE FESTIVAL

Cestovatelský festival KOLEM SVĚTA
LOGA A BANNERY KE STAŽENÍ

KINTARI FOUNDATION O.S.
Nákupem šperků přispějete na školy
v Indonésii.
Sponzorované odkazy

UAX

Dalajláma v Ladakhu
Návštěva Jeho Svatosti 14. Dalai Lámy Tenzinga Gyatsa v buddhistickém Ladakhu je velká událost. Při jeho příletu do Lehu byly ulice směřující od letiště do jeho sídla v Choklamsaru lemovány krojovanými obyvateli. Mnozí putovali i několik dní horami ze své vesnice, aby mohli Dalai Lámu pozdravit. Dlouho očekávané veřejné učení si nenechal ujít žádný buddhista v okolí.
 

Choklamsar - centrum tibetského buddhismu v Ladakhu

Stařec s modlitebním mlýnkem

Veřejné učení připadlo tentokrát na 3.-5.9.2005. Konalo se v Choklamsaru, v malé vesničce vzdálené asi 10 km od Lehu. Kromě sídla Dalai Lámy se zde nachází také tábory tibetských uprchlíků, Tibetská knihovna a Centrální institut studia buddhismu. Jakýkoli jiný den je Choklamsar jen maličká tečka na mapě světa. Pro tyto dny se však stal centrem vesmíru. Již tři kilometry před místem vyhrazeným pro veřejné učení se utvořila dlouhá kolona troubících aut, která se plížila stejným směrem. Mezi dvěma proudy dopravních prostředků se pak proplétaly stovky nedočkavců, kteří těch pár kilometrů raději došly pěšky.

Veřejné učení Jeho Svatosti 14. Dalai Lámy

Dalajláma v LadakhuVeřejné učení je zhruba tří hodinový proslov Jeho Svátosti Dalai Lámy, který je tlumočen do ladačtiny a angličtiny. Tři dopoledne po sobě byl naplněn travnatý prostor velikosti dvou fotbalových stadionů do posledního místečka. Privilegovaná místa naproti duchovnímu vůdci Tibetu patřila samozřejmě mnichům. Temně červená roucha v kombinci se žlutým přehozem přes ramena zaplnila podstatnou část stadionu. Vyhrazené místo bylo určeno i pro zahraniční turisty, a to po levé ruce Dalai Lámy, hned vedle jeho tribuny. K turistům je rovněž přistaven reproduktor, ze kterého zní anglický simultánní překlad Dalai Lámova proslovu. Místní obyvatelé se musí spokojit s horším výhledem. Někteří se snaží protlačit na vyhrazená místa, jiní zasednou jedinou přístupovou cestu, a další si v zadní části stadionu rozloží deku, slunečník a svačinu a spokojí se s poslechem dlouho očekávaného veřejného učení.

Projev Dalai Lámy

Pozorně sledovat tříhodinový projev pod pálícím sluncem není zrovna snadné. Překlad do angličtiny je poměrně dobrý, ale pro nás přeci jen trochu rychlý. Filozofické myšlenky a morální doporučení se střídají s výzvou ke společné modlitbě. Když začal celý stadion odříkavat mantru "óm mani padme húm" cítila jsem, jak je víra sjednocuje, spojuje.

Dalajláma v LadakhuJeho Svátost 14. Dalai Láma, nositel Nobelovy ceny míru za své úsilí o mírové vyřešení svobody v Tibetu, je znám svým tolerantním přístupem k jiným náboženstvím. Nikoho jistě nepřekvapí, že právě zde, ve státě Džamú a Kašmír vyzval k toleranci jiných náboženství, k pokojnému soužití s muslimy. Zdůraznil, že indičtí muslimové jsou ve srovnání s muslimy v arabských zemích velmi tolernatní, že nevnímají buddhismus jako hrozbu.

Veřejné slyšení bylo ukončeno společnou modlitbou přesně v 11:30. Po té, co Dalai Láma za přísných bezpečnostních opatření nasedl do přistaveného vozu a odjel do svého sídla, se shromáždění pokojně rozešlo. I my jsme nasedli na korbu připraveného nákladního auta a společně s ostatními odjeli zpátky do Lehu.

Text: Petra Bielinová (petra.bielinova@gmail.com)


 
Související články:
Čeští dobrovolníci v Ladakhu
 
Přečteno 3754x
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
 
Tisk
Zpět

Cestovatelské novinky
Tripio
Informace na cesty
HolidayCheck - recenze ubytování, fotografie, videa a tipy. 
Pojištění na cesty
Sjednejte si cestovní pojištění u ePojisteni.cz a uvidíte, že můžete ušetřit.
Získejte slevu na ...
Slevový rádce SlevovySrovnavac.cz doporučuje pro Vaši dovolenou akční cestovní pojištění od TopSrovnani.cz!
Nejkrásnější dovolená
Nejkrásnější dovolená je ta, která Vám nevyprázdní peněženku. Zkuste proto super last minute a užívejte si.
Články z cest
Antarktida, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barma, Bolívie, Brunej, Čína, Chile, EgyptEkvádor, Filipíny, Guatemala, Indie (Ladakh a Zanskar), Indonésie (Lombok), Itálie, Jižní Afrika, Kambodža, Kuba, Laos, Malajsie, Malawi, Malta, Maroko, Mexiko, Namibie, Nepál, ŘeckoTanzanieTibet, Thajsko, VietnamZambie

RADY PRO CESTOVATELE

Líbí se mi ...
Spolupracujeme s ...


Fotosoutěž
Soutěž s Koktejlfaktorem
Poslední články
Cestovatelský festival Kolem Světa v Brně6 tipů na cestu kolem světaEgyptské klenoty pouštěEgypt nejsou jen velbloudi a slunečníky na pláži
Poslední komentáře
3.08.2012 16:54 Kolik stojí Barma: je to passe
20.05.2012 23:05 Vtipkovat zakázáno!: Re: Proč se nepouštějí do opravdové satiry?
6.05.2012 11:54 Vtipkovat zakázáno!: POCHVALA ZA INFORMACE
16.04.2012 10:47 Václav Špillar - Afrika - Jiný svět: AFRIKA
4.04.2012 00:32 Hanoj – kouzlo tradiční Asie: dekuji
Anketa
Na festivalu budeme postupně představovat zahraniční cestovatele a fotografy. V kterém jazyce byste uvítali prezentaci?
V angličtině se simultánním překladem
2323623236
V angličtině bez překladu
2206522065
V němčině se simultánním překladem
2202322023
Další ankety
Počítadlo
2005 (c) Smartware s.r.o., Powered by MultiCMS