Cestovatelský festival
PRAHA + BRNO 2012
Předchozí ročníky
Cesta kolem světa
Levné letenky
vyhledej nejlevnější
Nástěnky
Karel Wolf
nabídka pořadů
fotogalerie
kontakt
reportáže z cesty
Vyhledávání
POŘÁDÁ
Cestovatel Karel Wolf
&
CK Livingstone
GENERÁLNÍ PARTNER
SLOVENSKO - malá velká země
HLAVNÍ PARTNEŘI
C Alpina - cesty za dobrodružstvím

Avenier - očkovací centrum

České dráhy

Pražská plynárenská, a.s.
ZÁŠTITA
Festival probíhá pod záštitou hl. m. Prahy.
PODPOŘTE FESTIVAL

Cestovatelský festival KOLEM SVĚTA
LOGA A BANNERY KE STAŽENÍ

KINTARI FOUNDATION O.S.
Nákupem šperků přispějete na školy
v Indonésii.
Sponzorované odkazy

UAX

Quetzal - nejslavnější opeřenec střední Ameriky
Se jménem quetzal (česky kvesal) se při návštěvě Guatemaly setkáte na každém kroku. Překrásná ocasní pera tohoto ptáka zdobila v minulosti čelenky a pláště indiánských vladařů a panovníků.
 
Kvesal je podle mayských indiánů nejkrásnějším obyvatelem pralesa. Má drobnou hlavičku pokrytou nazelenalým peřím, červené tělíčko a především dlouhá zelená ocasní pera. Dnes se tento druh vyskytuje na pokraji vyhynutí a v přírodní rezervaci Biotopo del quetzal (Mario Dary Reserve), která se nachází ve střední Guatemale, se vyskytuje už jen několik málo exemplářů. Místní lidé si kvesala váží natolik, že se po vyhlášení nezávislosti v roce 1821 stal národním ptákem. Jeho jméno dnes znamená základní měnovou jednotku, je vyobrazen na modro-bílé státní vlajce a vyskytuje se i na všech různých značkách původem z Guatemaly. Nejoblíbenější pálenka se jmenuje Quetzalteca, druhým největším městem i názvem celé provincie je Quetzaltenango a počet ulic pojmenovaných po tomto bájném ptákovi už asi nikdo nespočítá. Pokud se však vydáte do již zmíněné rezervace, nezapomeňte si s sebou vzít nejenom vaší kameru nebo fotoaparát v nepromokavém pouzdru, ale také nadmíru trpělivosti, kterou budete potřebovat na hodiny a hodiny čekání, než se barevný opeřenec přežene kdesi vysoko v korunách stromů mlžného pralesa.

 

Todos Santos Cuchumatan

Asi 40 km na sever od města Huehuetenango se hluboko v horách Cuchumatanes schovává vesnička Todos Santos. Do vesnice se dostanete z nádraží města “Huehue” starým školním autobusem, který Američani již vyřadili z provozu. Ve střední Americe bude jezdit však ještě několik desítek let. Kvůli cestě, která je ve velice špatném stavu, trvá jízda skoro tři hodiny. Řidič se před každou jízdou řádně pomodlí k obrázku panny Marie, který mu visí nad volantem. Proč také ne, když cesta vede na úpatí vysokých hor, a když proti sobě jedou dva autobusy, tak cestujícím v autobusu na straně srázu se skoro zvedá žaludek. Nikdo se stavbou mantinelů nezabývá. Ve vesnici pobývá asi 2 000 obyvatel jedné z mnoha etnických skupin Guatemaly - kmen Mam. Hovoří vlastní jazykem Mam, proto trvá chvíli, než naleznete někoho, kdo hovoří aspoň španělsky. Všichni obyvatelé jsou ustrojeni v tradičním krojovém oblečení, které je tvořeno z krásných tkaných červeno-bílo-fialových pruhů látky. Místní lidé ctí natolik silně tradici krojového oblečení, že většina z nich má doma sedm párů, aby mohli mít čistou košili a čisté kalhoty na každý den v týdnu. Ve vesnici je vysoká míra nezaměstnanosti, proto na každém rohu je vidět několik chlapů, kteří si dopřávají klasickou siestu, když doma zrovna nenacvičují hru na velkou dřevěnou marimbu, nebo nenesou dříví na zátop z lesa domů. Často pak muži odjíždějí od rodiny na banánové nebo bavlníkové plantáže do nížin, kde během několika měsíců vydělají dostatek peněz pro celou rodinu na delší období. Žena se však musí o děti postarat sama. Většinou pracuje na poli nebo na jednoduchém ručním tkalcovském stavu tká barevné látky či na košile vyšívá zajímavé ornamenty. Každou středu a neděli se ve vesnici koná trh, na který se scházejí obyvatelé z města či hor. Ve vesnici existuje pár malých obchůdků s textilem, v kterých majitelé prodávají tradiční oblečení a jistě uvítají, když si něco z jejich nabídky vyberete i vy.

 
 
Přečteno 1543x
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
 
Tisk
Zpět

Cestovatelské novinky
Tripio
Informace na cesty
HolidayCheck - recenze ubytování, fotografie, videa a tipy. 
Pojištění na cesty
Sjednejte si cestovní pojištění u ePojisteni.cz a uvidíte, že můžete ušetřit.
Získejte slevu na ...
Slevový rádce SlevovySrovnavac.cz doporučuje pro Vaši dovolenou akční cestovní pojištění od TopSrovnani.cz!
Nejkrásnější dovolená
Nejkrásnější dovolená je ta, která Vám nevyprázdní peněženku. Zkuste proto super last minute a užívejte si.
Články z cest
Antarktida, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barma, Bolívie, Brunej, Čína, Chile, EgyptEkvádor, Filipíny, Guatemala, Indie (Ladakh a Zanskar), Indonésie (Lombok), Itálie, Jižní Afrika, Kambodža, Kuba, Laos, Malajsie, Malawi, Malta, Maroko, Mexiko, Namibie, Nepál, ŘeckoTanzanieTibet, Thajsko, VietnamZambie

RADY PRO CESTOVATELE

Líbí se mi ...
Spolupracujeme s ...


Fotosoutěž
Soutěž s Koktejlfaktorem
Poslední články
Cestovatelský festival Kolem Světa v Brně6 tipů na cestu kolem světaEgyptské klenoty pouštěEgypt nejsou jen velbloudi a slunečníky na pláži
Poslední komentáře
3.08.2012 16:54 Kolik stojí Barma: je to passe
20.05.2012 23:05 Vtipkovat zakázáno!: Re: Proč se nepouštějí do opravdové satiry?
6.05.2012 11:54 Vtipkovat zakázáno!: POCHVALA ZA INFORMACE
16.04.2012 10:47 Václav Špillar - Afrika - Jiný svět: AFRIKA
4.04.2012 00:32 Hanoj – kouzlo tradiční Asie: dekuji
Anketa
Na festivalu budeme postupně představovat zahraniční cestovatele a fotografy. V kterém jazyce byste uvítali prezentaci?
V angličtině se simultánním překladem
2657726577
V angličtině bez překladu
2543925439
V němčině se simultánním překladem
2536425364
Další ankety
Počítadlo
2005 (c) Smartware s.r.o., Powered by MultiCMS