Cestovatelský festival
PRAHA + BRNO 2012
Předchozí ročníky
Cesta kolem světa
Levné letenky
vyhledej nejlevnější
Nástěnky
Karel Wolf
nabídka pořadů
fotogalerie
kontakt
reportáže z cesty
Vyhledávání
POŘÁDÁ
Cestovatel Karel Wolf
&
CK Livingstone
GENERÁLNÍ PARTNER
SLOVENSKO - malá velká země
HLAVNÍ PARTNEŘI
C Alpina - cesty za dobrodružstvím

Avenier - očkovací centrum

České dráhy

Pražská plynárenská, a.s.
ZÁŠTITA
Festival probíhá pod záštitou hl. m. Prahy.
PODPOŘTE FESTIVAL

Cestovatelský festival KOLEM SVĚTA
LOGA A BANNERY KE STAŽENÍ

KINTARI FOUNDATION O.S.
Nákupem šperků přispějete na školy
v Indonésii.
Sponzorované odkazy

UAX

Guatemala – výlet do horské vesnice Todos Santos
Huehuetenango, kterému místní lidé neřeknou jinak než zkráceně „Huehue“, se stalo naším výchozím bodem k malé, ale poměrně známé vesničce Todos Santos Cuchumatan, ukryté uprostřed guatemalských hor pohoří Sierra de los Cuchumatanes.
 
Okolo třetí hodiny odpoledne chytáme poslední autobus, své batohy vrháme na střechu a místní chlapík, který spolupracuje s řidičem je přivazuje popruhy k ohrádce, aby při kodrcavé jízdě nevypadly. Řidič spěchá a startuje "traktorový" motor svého autobusu a okamžitě odjíždíme. Chlapík na střeše nestačil všechen náklad překlopit plachtou proti dešti a jako každý den se i dnes okolo třetí čtvrté hodiny spustil prudký tropický liják, který zasáhl naše nezakryté batohy. Jsme mokří a zase o jednu zkušenost bohatší.

Vesnička Todos Santos (v překladu Všichni svatí) je schovaná mezi horami v nadmořské výšce přes 3000 m n.m. Jakmile jsme vystoupili z rozhrkaného autobusu, tak se před námi vyrojili místní lidé v dokonale sjednocených tradičních krojích. Pověsti nelhaly, vypadalo to, jako kdyby se tady čas na několik století zastavil.

ulička Todos Santos během ranního trhu

Většinou bývá mnohem zajímavější ženský kroj, nicméně v Todos Santos to bylo přesně naopak. Centrem našeho zájmu se stali muži, kteří nosí za každého počasí a při každé příležitosti dlouhé červené kalhoty s bílými svislými proužky, bílou košili s tenkými modrými proužky a obrovským rozevlátým červeně tkaným límcem. Na hlavě se vyjímá malý kulatý slamák s modrou stuhou. Několik mužů nosí přes kalhoty navlečené ještě krátké černé šortky, které jsou na bocích rozdělené až k pasu. Výrazné barevné kroje mají na sobě úplně všichni – od nejmenších dětí až po starce. Pocit soudržnosti a úcty k tradičnímu kroji nevymizel ani za sílícího vlivu západní civilizace. Mladíci z lépe situovaných rodin sice nosí na ruce digitální hodinky, ale typický kroj neodloží ani při návštěvě velkého města Huehuetenanga. Po celý den jen tak postávají podél jediné ulice "tzv. hlavní třídy" a opřeni o kdejaký klandr nebo zeď klábosí a pozorují okolní šrumec. Prostě dokonalá siesta. 

Ženy mají na sobě mnohabarevné blůzy huipil, které jsou sešity z tkaných pruhů látky. Převažuje barva červená, růžová, bílá a modrá. Sukně jsou tvořeny také z velkých pruhů látky, které se zavinují okolo těla. V pase je pak sukně převázána tkaným pásem. Přes ramena mají ženy přehozeny universálně použitelný pléd, který slouží pro přenášení nákladu, nákupu či dětí. Do černých, hustých vlasů, které jim často splývají až k pasu, si ženy vplétají dlouhé barevné stuhy. Zajisté jsme nebyli prvními cizinci, kteří se přijeli podívat na zdejší obyvatele. Nicméně nikdo nám nevěnoval příliš velkou pozornost a tak jsme brzy splynuli s poklidným způsobem zdejšího života.

Zatímco se v guatemalských městech běžně používá španělština, v Todos Santos Cuchumatan mluví většina místních obyvatel pouze mayským dialektem mam, který se používá jen v této vesnici. To však neplatí pro mladé lidi, kteří se snaží pružně přizpůsobit poptávce rozrůstajícího se cestovního ruchu. Carlosovi je sice teprve 19 let, ale jako všichni jeho vrstevníci je samozřejmě ženatý a má dvě děti. Když zjistil, že do jejich vesnice začíná přijíždět čím dál tím více turistů, začal se učit anglicky. Doufá, že se mu podaří prosadit se jako průvodce a přinést domů výraznou finanční pomoc. Držíme mu palce!

 

Text a foto: Karel Wolf a Petra Bielinová

 
 
Přečteno 1113x
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
 
Tisk
Zpět

Cestovatelské novinky
Tripio
Informace na cesty
HolidayCheck - recenze ubytování, fotografie, videa a tipy. 
Pojištění na cesty
Sjednejte si cestovní pojištění u ePojisteni.cz a uvidíte, že můžete ušetřit.
Získejte slevu na ...
Slevový rádce SlevovySrovnavac.cz doporučuje pro Vaši dovolenou akční cestovní pojištění od TopSrovnani.cz!
Nejkrásnější dovolená
Nejkrásnější dovolená je ta, která Vám nevyprázdní peněženku. Zkuste proto super last minute a užívejte si.
Články z cest
Antarktida, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barma, Bolívie, Brunej, Čína, Chile, EgyptEkvádor, Filipíny, Guatemala, Indie (Ladakh a Zanskar), Indonésie (Lombok), Itálie, Jižní Afrika, Kambodža, Kuba, Laos, Malajsie, Malawi, Malta, Maroko, Mexiko, Namibie, Nepál, ŘeckoTanzanieTibet, Thajsko, VietnamZambie

RADY PRO CESTOVATELE

Líbí se mi ...
Spolupracujeme s ...


Fotosoutěž
Soutěž s Koktejlfaktorem
Poslední články
Cestovatelský festival Kolem Světa v Brně6 tipů na cestu kolem světaEgyptské klenoty pouštěEgypt nejsou jen velbloudi a slunečníky na pláži
Poslední komentáře
3.08.2012 16:54 Kolik stojí Barma: je to passe
20.05.2012 23:05 Vtipkovat zakázáno!: Re: Proč se nepouštějí do opravdové satiry?
6.05.2012 11:54 Vtipkovat zakázáno!: POCHVALA ZA INFORMACE
16.04.2012 10:47 Václav Špillar - Afrika - Jiný svět: AFRIKA
4.04.2012 00:32 Hanoj – kouzlo tradiční Asie: dekuji
Anketa
Na festivalu budeme postupně představovat zahraniční cestovatele a fotografy. V kterém jazyce byste uvítali prezentaci?
V angličtině se simultánním překladem
2657726577
V angličtině bez překladu
2543925439
V němčině se simultánním překladem
2536425364
Další ankety
Počítadlo
2005 (c) Smartware s.r.o., Powered by MultiCMS