Cestovatelský festival
PRAHA + BRNO 2012
Předchozí ročníky
Cesta kolem světa
Levné letenky
vyhledej nejlevnější
Nástěnky
Karel Wolf
nabídka pořadů
fotogalerie
kontakt
reportáže z cesty
Vyhledávání
POŘÁDÁ
Cestovatel Karel Wolf
&
CK Livingstone
GENERÁLNÍ PARTNER
SLOVENSKO - malá velká země
HLAVNÍ PARTNEŘI
C Alpina - cesty za dobrodružstvím

Avenier - očkovací centrum

České dráhy

Pražská plynárenská, a.s.
ZÁŠTITA
Festival probíhá pod záštitou hl. m. Prahy.
PODPOŘTE FESTIVAL

Cestovatelský festival KOLEM SVĚTA
LOGA A BANNERY KE STAŽENÍ

KINTARI FOUNDATION O.S.
Nákupem šperků přispějete na školy
v Indonésii.
Sponzorované odkazy

UAX

Zlaté doly v Mondulkiri
Před dvaceti lety trvala cesta z Phnompenhu do horské provincie Mondulkiri týden. Nyní sem vede prašná, hrbolatá silnice. Cesta se zkrátila na pouhých osm hodin. Za pár let zde vláda vybuduje asfaltovou silnici a kouzlo zapomenuté provincie navždy zmizí.
 
Jedenkrát denně vyhlíží hoteliéři v Sen Monoromu nové přírůstky do svých hotýlků. V klimatizovaném minibusu jich přijíždí maximálně deset denně - většinou však jen tři či čtyři batůžkáři. Většina z nich se navíc spokojí s projížďkou na elefantovi či návštěvou údajně největšího vodopádu Kambodže. My jsme však chtěli vidět zlaté doly u vesnice Mingun.

Cesta do pekla

Zlaté doly leží jen 40 km od Sen Monoromu, ale dostat se k nim není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nejlevnější alternativa je pěší pochod, nejdražší pak jízda na motorce s najmutým řidičem. Pěší cestu jsme vzhledem ke vzdálenosti a téměř čtyřiceti stupňovému vedru zavrhli hned na začátku. Ke zlatým dolům prý jezdí čas od času džíp se zásobami jídla. Snažili jsme se džíp či jeho majitele vystopovat, ale marně. Vypadá to, že legendární "russian jeep" je něco jako lochneská příšera: každý o jeho existenci slyšel, ale nikdo neví, kdy bude naším směrem odjíždět. Snad jakoby domorodci chtěli jeho přítomnost před turisty udržet v tajnosti.

Pokusili jsme se také domluvit společný džíp pro více turistů. Pokud by nás jelo deset, platil by každý za cestu tam i zpět jen 12 dolarů, což by bylo skvělé. Oběhli jsme tedy hotely ve městě, ale bohužel se naše představy o dobrodružném výletu neprotly s poptávkou ostatních cizinců. Buď měli málo času a nebo je prostě mnohem více zajímal vodopád, jízda na slonu a povalování v houpací síti.

Úplně nejjednodušší je vyrazit ke zlatým dolům na motorce. Na krátké výlety po okolí si lze motorku v Sen Monoromu bezproblémů půjčit za 5 až 7 USD na den. Ke zlatým dolům však trvá jízda minimálně pět hodin. Za jeden den se výlet i s důkladnou prohlídkou dolů prostě zvládnout nedá. Jízda po kamenité pěšině v kambodžské buši je navíc velmi namáhavá a ke zničení motorky jak dělaná. Vzhledem k tomu, že nemáme s řízením motorky téměř žádnou zkušenost, tak nám nezbývalo jiné řešení, než si na dvoudenní výlet najmout motorku s řidičem. Stálo nás to 30 dolarů na osobu a to je hodně - zvláště v Kambodži.

Vesnice u zlatého dolu

Zlatá horečka hluboko v džungli

Když jsme se dozvěděli, že povrchové zlaté doly u Mimongu navštíví asi 10 turistů ročně, bylo nám jasné, že my budeme další. Během motokrosové jízdy, která vedla po rozoraných rýžových polích, lateritových skalkách, příkrých kamenitých svazích a bahnitých stezkách, jsme dorazili do Premju celí vysílení. Cestou jsme čtyřikrát opravovali píchlé kolo a tak nám cesta zabrala celých šest hodin. Při opravách jsme si v duchu říkali, že je fajn, že nemusíme motorku opravovat vlastníma rukama.

Vesnice neměla žádný stavební plán, dřevěné domky byly bezhlavě rozesety po zvlněné krajině tropické džungle. Na zbytku prostoru byly haldy kamenité hlíny, kde lidé seděli na zemi a plnili ošatky až po okraj. Nakutanou zeminu pak nosili k malým dieslovým drtičkám, které ji rozsekali na jemnou kaši. Ta spolu s vodním proudem protékala systémem žlabů, jajichž dno pokrývaly čínské domovní rohožky. Ano, přesně ty, které nás před domkem zdraví slůvkem "welcome" a my si na nich čistíme podrážky. Právě v jejich hustých štětinách uvízne rozmělněný zlatý prach, který se pak vyrýžuje na kónické pánvi. Zlato je tedy na světě a systém překupníků ho pak dopraví do měst k umělcům, kteří z něj dokáží vyrobit krásné prsteny.

V oblasti kolem Premju pracují ještě čínské pracovní skupiny, které jsou však vybaveny důlní technikou a zlato hledají až 100 metrů pod povrchem země. Tam jsme ovšem nebyli vpuštěni, ale místní lokálové vypráví, že Číňani narazili na zlatou žílu a nacházejí celé nugety zlata. Nejsou tu moc v oblibě, záhadným způsobem dostali povolení k pobytu a těžbě a drancují kambodžské nerostné bohatství.

Návštěva této důlní vesnice je unikátní v tom, že to je snad jediné místo v JV Asii, kde lze dolování zlata spatřit na vlastní oči. Zlaté doly v Barmě a nebo Indonésii (Irian Jaya) jsou turistické zvědavosti uzavřené. Máte-li opačnou zkušenost, přispějte do diskuze pod článkem.

Text a foto: Karel Wolf (karel.wolf@centrm.cz) a Petra Bielinová (petra.bielinova@gmail.com)

 
 
Přečteno 1399x
 
 
Tisk
Zpět

Cestovatelské novinky
Tripio
Informace na cesty
HolidayCheck - recenze ubytování, fotografie, videa a tipy. 
Pojištění na cesty
Sjednejte si cestovní pojištění u ePojisteni.cz a uvidíte, že můžete ušetřit.
Získejte slevu na ...
Slevový rádce SlevovySrovnavac.cz doporučuje pro Vaši dovolenou akční cestovní pojištění od TopSrovnani.cz!
Nejkrásnější dovolená
Nejkrásnější dovolená je ta, která Vám nevyprázdní peněženku. Zkuste proto super last minute a užívejte si.
Články z cest
Antarktida, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barma, Bolívie, Brunej, Čína, Chile, EgyptEkvádor, Filipíny, Guatemala, Indie (Ladakh a Zanskar), Indonésie (Lombok), Itálie, Jižní Afrika, Kambodža, Kuba, Laos, Malajsie, Malawi, Malta, Maroko, Mexiko, Namibie, Nepál, ŘeckoTanzanieTibet, Thajsko, VietnamZambie

RADY PRO CESTOVATELE

Líbí se mi ...
Spolupracujeme s ...


Fotosoutěž
Soutěž s Koktejlfaktorem
Poslední články
Cestovatelský festival Kolem Světa v Brně6 tipů na cestu kolem světaEgyptské klenoty pouštěEgypt nejsou jen velbloudi a slunečníky na pláži
Poslední komentáře
3.08.2012 16:54 Kolik stojí Barma: je to passe
20.05.2012 23:05 Vtipkovat zakázáno!: Re: Proč se nepouštějí do opravdové satiry?
6.05.2012 11:54 Vtipkovat zakázáno!: POCHVALA ZA INFORMACE
16.04.2012 10:47 Václav Špillar - Afrika - Jiný svět: AFRIKA
4.04.2012 00:32 Hanoj – kouzlo tradiční Asie: dekuji
Anketa
Na festivalu budeme postupně představovat zahraniční cestovatele a fotografy. V kterém jazyce byste uvítali prezentaci?
V angličtině se simultánním překladem
2678526785
V angličtině bez překladu
2562725627
V němčině se simultánním překladem
2555025550
Další ankety
Počítadlo
2005 (c) Smartware s.r.o., Powered by MultiCMS