Cestovatelský festival
PRAHA + BRNO 2012
Předchozí ročníky
Cesta kolem světa
Levné letenky
vyhledej nejlevnější
Nástěnky
Karel Wolf
nabídka pořadů
fotogalerie
kontakt
reportáže z cesty
Vyhledávání
POŘÁDÁ
Cestovatel Karel Wolf
&
CK Livingstone
GENERÁLNÍ PARTNER
SLOVENSKO - malá velká země
HLAVNÍ PARTNEŘI
C Alpina - cesty za dobrodružstvím

Avenier - očkovací centrum

České dráhy

Pražská plynárenská, a.s.
ZÁŠTITA
Festival probíhá pod záštitou hl. m. Prahy.
PODPOŘTE FESTIVAL

Cestovatelský festival KOLEM SVĚTA
LOGA A BANNERY KE STAŽENÍ

KINTARI FOUNDATION O.S.
Nákupem šperků přispějete na školy
v Indonésii.
Sponzorované odkazy

UAX

Kvalitní panamské klobouky jsou z Ekvádoru
Jeden z největších omylů Latinské Ameriky spočívá v tom, že proslulé klobouky z Ekvádoru dostaly pojmenování "panama hať".
 
Po příjezdu z Peru do jihoekvádorského městečka Cuenca položeného v horské kotlině ve výšce cca 2500 m n. m. jsme se cítili jako v Evropě. Uvítaly nás čisté dlážděné ulice, koloniální architektura a krásně červené tašky na střechách. V ulicích s mnoha semafory jezdí luxusní japonské a americké automobily a nebýt několika zapomenutých indiánek, nikdo by nepoznal, že je v jižní Americe.

Náš první den však bohužel byla neděle - ulice byly prázdné, nikde nikdo. Všichni prý odpočívají doma a nebo na svých víkendových chatách. Ekvádorci (nebo spíše jen někteří z nich) se opravdu nemají špatně, jejich životní úroveň je velmi vysoká.

Druhý den, v pondělí se však vše změnilo. Do ulic se vrátil běžný život. Vytvořily se dopravní zácpy, náměstí zaplnili úředníci v saku a kravatě, čističi bot a také indiánské ženy ve svých pestrých oděvech s nezbytným kloboukem. Ten zde má svůj charakteristický tvar a barvu. Je vázaný z přírodních vláken palmy toquilly a má většinou pěknou bílou barvu. Často pozorujeme, že v kloboucích není rozdíl, zdali jsou pánské nebo dámské. Nosí se prostě unisex.


Návštěva vesničky Sígsig

Vyrazili jsme na průzkum okolí, kde mají klobouky svůj původ. Po devadesátiminutové jízdě kopcovitým terénem jsme se dostali do vesničky Sígsig, kde se klobouky vyrábí. Ačkoliv je toto místo plné místních indiánů, ulice jsou lemovány relativně moderními domky se zahrádkami. Je to zde spíš takové příjemné malé městečko, než vesnička.

Byli jsme překvapeni, že v Sígsigu není žádné centrum, kde by se klobouky vázaly. Jsou tvořeny totiž místními indiánkami, které vážou klobouky za pochodu na trh nebo doma vysoko v horách. Mezi jejich prsty pomalu vznikají krásné panamáky zhotovované z odolných palmových vláken. Ženy se také sdružují do komunit, což jim pomáhá v prodeji jejich umělecké práce dalším zpracovatelským závodům a koncovým prodejcům.

Pro autentické prostředí jsme se vydali do kopců nad městečkem mezi pole hledat ženy, které se věnují své tradiční práci. Ačkoli jsme moc nečekali nějaký úspěch, přeci jenom jsme narazili na matku (70) s dcerou (50), které seděly na zápraží a mezi prsty se jim míhala bělostná palmová vlákna. Během chvilky se začínal tvořit kruhový tvar, který dával tušit klobouku. Uplést klobouk nejnižší kvality jim trvá jeden nebo dva dny a za svou práci dostanou sotva dva nebo tři dolary. Musím podotknout, že na vysoké ceny v Ekvádoru to vůbec není mnoho.

Po návratu do Cuency jsme zašli navštívit ještě finální zpracovatelský závod úspěšného podnikatele Homero Ortego (www.homeroortego.com), kde pomocí vyhřívaných lisů dávají kloboukům specifické tvary a zdobí je různobarevnými mašlemi. Ceny levnějších klobouků bývají kolem 10 až 15 dolarů, střední kvalita se pohybuje od 25 do 50 dolarů a nejkvalitnější klobouky se mohou prodávat i za stovky dolarů.

 

Kde se vzal název "panama hať"?

Španělští obchodníci v 19. století rychle rozeznali kvalitu vláken palmy toquilla (Cardulovica palmata), ze které se klobouky váží, a začali je exportovat přes Panamu do Evropy a dalších zemí světa.

Během stavby panamského průplavu si je navíc oblíbili pracující dělníci pro jejich lehkost a trvanlivost a začali je používat proti intenzivnímu tropickému slunci, čímž postupně upevňovali pojmenování těchto klobouků a jejich chybné spojování s Panamou.


Více info na www.ecuadorianhat.com

Článek byl původně publikován na serveru HedvabnaStezka.cz

 
 
Přečteno 1429x
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
 
Tisk
Zpět

Cestovatelské novinky
Tripio
Informace na cesty
HolidayCheck - recenze ubytování, fotografie, videa a tipy. 
Pojištění na cesty
Sjednejte si cestovní pojištění u ePojisteni.cz a uvidíte, že můžete ušetřit.
Získejte slevu na ...
Slevový rádce SlevovySrovnavac.cz doporučuje pro Vaši dovolenou akční cestovní pojištění od TopSrovnani.cz!
Nejkrásnější dovolená
Nejkrásnější dovolená je ta, která Vám nevyprázdní peněženku. Zkuste proto super last minute a užívejte si.
Články z cest
Antarktida, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barma, Bolívie, Brunej, Čína, Chile, EgyptEkvádor, Filipíny, Guatemala, Indie (Ladakh a Zanskar), Indonésie (Lombok), Itálie, Jižní Afrika, Kambodža, Kuba, Laos, Malajsie, Malawi, Malta, Maroko, Mexiko, Namibie, Nepál, ŘeckoTanzanieTibet, Thajsko, VietnamZambie

RADY PRO CESTOVATELE

Líbí se mi ...
Spolupracujeme s ...


Fotosoutěž
Soutěž s Koktejlfaktorem
Poslední články
Cestovatelský festival Kolem Světa v Brně6 tipů na cestu kolem světaEgyptské klenoty pouštěEgypt nejsou jen velbloudi a slunečníky na pláži
Poslední komentáře
3.08.2012 16:54 Kolik stojí Barma: je to passe
20.05.2012 23:05 Vtipkovat zakázáno!: Re: Proč se nepouštějí do opravdové satiry?
6.05.2012 11:54 Vtipkovat zakázáno!: POCHVALA ZA INFORMACE
16.04.2012 10:47 Václav Špillar - Afrika - Jiný svět: AFRIKA
4.04.2012 00:32 Hanoj – kouzlo tradiční Asie: dekuji
Anketa
Na festivalu budeme postupně představovat zahraniční cestovatele a fotografy. V kterém jazyce byste uvítali prezentaci?
V angličtině se simultánním překladem
2323623236
V angličtině bez překladu
2206522065
V němčině se simultánním překladem
2202322023
Další ankety
Počítadlo
2005 (c) Smartware s.r.o., Powered by MultiCMS