Zprvu příjemné teplo se rychle mění v nepříjemné, vlezlé, neuvěřitelné vedro. První čeho si člověk všimne, je jak mnoho oblečení mají ostatní na sobě, ačkoli vy byste se nejraděj svlékli z kůže. Drtivá většina žen chodí zahalená do jednobarevného dlouhého splývavého oblečeni a na hlavě nosí šátek. Také muži nosí dlouhé kalhoty a košile, někteří dokonce tradiční oblek tvořený podobným hábitem, jako mají ženy a na hlavě malou čepičku.
Mezi nejzajímavější stavby v Casablance patří samozřejmě mešita Hassan II. Byli jsme u ní celkem čtyřikrát, a to stojí 1h chůze od centra s hotely. Vnitřní prohlídka se organizuje každý den mimo pátku (a možná i mimo neděle) v 9h, 11h a 14h. Časy prohlídek jsou organizovány tak, aby nezasahovaly do pravidelných modliteb (východ slunce, poledne, 16h, západ slunce, v době večere). Je to třetí největší mešita na světě (po mešitě v Mecce a Medině v Saudské Arábii) a při speciálních příležitostech se v ní může modlit až 25 000 věřících. Prohlídka trvá hodinu, je vždy s průvodcem a stojí 100Dh pro dospělé a 50Dh pro studenty (nutno prokázat, ISIC byl akceptován). Hned po vstupu do mešity dostane každý igelitovou tašku, do které musí uložit své boty či sandále. Stejně jako muslimové, ťapkáme po studené dlažbě a obdivujeme velikost a výzdobu mešity.
Určité partie mešity jsou kryté koberci, ale ty jsou určeny pro muslimy, kteří se do této mešity chodí modlit každý den. My na kobereček nesmíme a jakmile některý turista přešlápne, hned se ozývá tleskání hlídače a provinilec je vykázán zpět na studenou dlažbu. Mešita byla postavena během šesti let (1987-1993) a je velice moderně vybavena. Např. v zimě je dlažba v mešitě vyhřívána, do výzdoby mešity jsou vkusně a nenápadně zabudovány reproduktory, střechu mešity je možno během 3 minut otevřít či zavřít (používá se při krásném počasí nebo pokud je mešita plná věřících).
Prohlídka pokračuje do místnosti, kde se koná očista (odděleně ženy a muži). Je tam 41 krásných fontánek, všude maximální čistota. Před každou modlitbou se muslimové myjí - ruce, nohy, obličej, hlavu. Tato očista je povinná a pravidelná. Existuje ještě druhý typ očisty, která se odehrává doma nebo v místních veřejných sprchách hammam. Při této očistě se myje celé tělo a koná se po sexuálním styku nebo po konci menstruace. Místnost pro muže a ženy se liší pouze barvou dlaždiček - u žen převažuje růžová a žlutá, u mužů zelená a modrá. Prohlídka je zakončena ve veřejných sprchách či lázních. Dříve bývali připojené k mešitám a měly velký význam, protože většina obyvatel neměla možnost se doma vykoupat či osprchovat. Dnes má sice každý sprchu doma, přesto do těchto veřejných umýváren chodí dál, jsou součástí kultury a tradice.
První, tradiční hammam, je levnější alternativa. Vstup stojí 10Dh a masáž 40Dh. Dodnes je hammam připojený k mešitě pro nemuslimy uzavřený, ale ve městě existují i hammamy otevřené pro všechny. Po svléknutí každý dostane kyblíky, do nich si nabere vodu a ve speciální místnosti se mydlí a omývá. Zvláště pro ženy je návštěva hammam společenskou událostí, je to ideální místo jak probrat s kamarádkou či sousedkou nejnovější zajímavosti a proto zde ženy stráví i 4 - 5h.
Druhou možností jsou takzvané turecké lázně - je to vlastně mělký bazének, kde se lidé cachtají. Zde je umožněn vstup i pro nemuslimy, tomu je ovšem přizpůsobené i vstupné - 50Dh, a dalších 50Dh za masáž. Hodinka uběhla ani nevím jak - když při tom chce člověk ještě fotit tak je ulítaný jako netopýr.