Cestovatelský festival
PRAHA + BRNO 2012
Předchozí ročníky
Cesta kolem světa
Levné letenky
vyhledej nejlevnější
Nástěnky
Karel Wolf
nabídka pořadů
fotogalerie
kontakt
reportáže z cesty
Vyhledávání
POŘÁDÁ
Cestovatel Karel Wolf
&
CK Livingstone
GENERÁLNÍ PARTNER
SLOVENSKO - malá velká země
HLAVNÍ PARTNEŘI
C Alpina - cesty za dobrodružstvím

Avenier - očkovací centrum

České dráhy

Pražská plynárenská, a.s.
ZÁŠTITA
Festival probíhá pod záštitou hl. m. Prahy.
PODPOŘTE FESTIVAL

Cestovatelský festival KOLEM SVĚTA
LOGA A BANNERY KE STAŽENÍ

KINTARI FOUNDATION O.S.
Nákupem šperků přispějete na školy
v Indonésii.
Sponzorované odkazy

UAX

Casablanca - poprvé v Maroku
Zprvu příjemné teplo se rychle mění v nepříjemné, vlezlé, neuvěřitelné vedro. První čeho si člověk všimne, je jak mnoho oblečení mají ostatní na sobě, ačkoli vy byste se nejraděj svlékli z kůže. Drtivá většina žen chodí zahalená do jednobarevného dlouhého splývavého oblečeni a na hlavě nosí šátek. Také muži nosí dlouhé kalhoty a košile, někteří dokonce tradiční oblek tvořený podobným hábitem, jako mají ženy a na hlavě malou čepičku.
 

Mezi nejzajímavější stavby v Casablance patří samozřejmě mešita Hassan II. Byli jsme u ní celkem čtyřikrát, a to stojí 1h chůze od centra s hotely. Vnitřní prohlídka se organizuje každý den mimo pátku (a možná i mimo neděle) v 9h, 11h a 14h. Časy prohlídek jsou organizovány tak, aby nezasahovaly do pravidelných modliteb (východ slunce, poledne, 16h, západ slunce, v době večere). Je to třetí největší mešita na světě (po mešitě v Mecce a Medině v Saudské Arábii) a při speciálních příležitostech se v ní může modlit až 25 000 věřících. Prohlídka trvá hodinu, je vždy s průvodcem a stojí 100Dh pro dospělé a 50Dh pro studenty (nutno prokázat, ISIC byl akceptován). Hned po vstupu do mešity dostane každý igelitovou tašku, do které musí uložit své boty či sandále. Stejně jako muslimové, ťapkáme po studené dlažbě a obdivujeme velikost a výzdobu mešity.

Určité partie mešity jsou kryté koberci, ale ty jsou určeny pro muslimy, kteří se do této mešity chodí modlit každý den. My na kobereček nesmíme a jakmile některý turista přešlápne, hned se ozývá tleskání hlídače a provinilec je vykázán zpět na studenou dlažbu. Mešita byla postavena během šesti let (1987-1993) a je velice moderně vybavena. Např. v zimě je dlažba v mešitě vyhřívána, do výzdoby mešity jsou vkusně a nenápadně zabudovány reproduktory, střechu mešity je možno během 3 minut otevřít či zavřít (používá se při krásném počasí nebo pokud je mešita plná věřících).

Prohlídka pokračuje do místnosti, kde se koná očista (odděleně ženy a muži). Je tam 41 krásných fontánek, všude maximální čistota. Před každou modlitbou se muslimové myjí - ruce, nohy, obličej, hlavu. Tato očista je povinná a pravidelná. Existuje ještě druhý typ očisty, která se odehrává doma nebo v místních veřejných sprchách hammam. Při této očistě se myje celé tělo a koná se po sexuálním styku nebo po konci menstruace. Místnost pro muže a ženy se liší pouze barvou dlaždiček - u žen převažuje růžová a žlutá, u mužů zelená a modrá.
Prohlídka je zakončena ve veřejných sprchách či lázních. Dříve bývali připojené k mešitám a měly velký význam, protože většina obyvatel neměla možnost se doma vykoupat či osprchovat. Dnes má sice každý sprchu doma, přesto do těchto veřejných umýváren chodí dál, jsou součástí kultury a tradice.

První, tradiční hammam, je levnější alternativa. Vstup stojí 10Dh a masáž 40Dh. Dodnes je hammam připojený k mešitě pro nemuslimy uzavřený, ale ve městě existují i hammamy otevřené pro všechny. Po svléknutí každý dostane kyblíky, do nich si nabere vodu a ve speciální místnosti se mydlí a omývá. Zvláště pro ženy je návštěva hammam společenskou událostí, je to ideální místo jak probrat s kamarádkou či sousedkou nejnovější zajímavosti a proto zde ženy stráví i 4 - 5h.

Druhou možností jsou takzvané turecké lázně - je to vlastně mělký bazének, kde se lidé cachtají. Zde je umožněn vstup i pro nemuslimy, tomu je ovšem přizpůsobené i vstupné - 50Dh, a dalších 50Dh za masáž. Hodinka uběhla ani nevím jak - když při tom chce člověk ještě fotit tak je ulítaný jako netopýr.

 
 
Přečteno 7020x
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
 
Tisk
Zpět

Cestovatelské novinky
Tripio
Informace na cesty
HolidayCheck - recenze ubytování, fotografie, videa a tipy. 
Pojištění na cesty
Sjednejte si cestovní pojištění u ePojisteni.cz a uvidíte, že můžete ušetřit.
Získejte slevu na ...
Slevový rádce SlevovySrovnavac.cz doporučuje pro Vaši dovolenou akční cestovní pojištění od TopSrovnani.cz!
Nejkrásnější dovolená
Nejkrásnější dovolená je ta, která Vám nevyprázdní peněženku. Zkuste proto super last minute a užívejte si.
Články z cest
Antarktida, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barma, Bolívie, Brunej, Čína, Chile, EgyptEkvádor, Filipíny, Guatemala, Indie (Ladakh a Zanskar), Indonésie (Lombok), Itálie, Jižní Afrika, Kambodža, Kuba, Laos, Malajsie, Malawi, Malta, Maroko, Mexiko, Namibie, Nepál, ŘeckoTanzanieTibet, Thajsko, VietnamZambie

RADY PRO CESTOVATELE

Líbí se mi ...
Spolupracujeme s ...


Fotosoutěž
Soutěž s Koktejlfaktorem
Poslední články
Cestovatelský festival Kolem Světa v Brně6 tipů na cestu kolem světaEgyptské klenoty pouštěEgypt nejsou jen velbloudi a slunečníky na pláži
Poslední komentáře
3.08.2012 16:54 Kolik stojí Barma: je to passe
20.05.2012 23:05 Vtipkovat zakázáno!: Re: Proč se nepouštějí do opravdové satiry?
6.05.2012 11:54 Vtipkovat zakázáno!: POCHVALA ZA INFORMACE
16.04.2012 10:47 Václav Špillar - Afrika - Jiný svět: AFRIKA
4.04.2012 00:32 Hanoj – kouzlo tradiční Asie: dekuji
Anketa
Na festivalu budeme postupně představovat zahraniční cestovatele a fotografy. V kterém jazyce byste uvítali prezentaci?
V angličtině se simultánním překladem
2661826618
V angličtině bez překladu
2547025470
V němčině se simultánním překladem
2539725397
Další ankety
Počítadlo
2005 (c) Smartware s.r.o., Powered by MultiCMS