Cestovatelský festival
PRAHA + BRNO 2012
Předchozí ročníky
Cesta kolem světa
Levné letenky
vyhledej nejlevnější
Nástěnky
Karel Wolf
nabídka pořadů
fotogalerie
kontakt
reportáže z cesty
Vyhledávání
POŘÁDÁ
Cestovatel Karel Wolf
&
CK Livingstone
GENERÁLNÍ PARTNER
SLOVENSKO - malá velká země
HLAVNÍ PARTNEŘI
C Alpina - cesty za dobrodružstvím

Avenier - očkovací centrum

České dráhy

Pražská plynárenská, a.s.
ZÁŠTITA
Festival probíhá pod záštitou hl. m. Prahy.
PODPOŘTE FESTIVAL

Cestovatelský festival KOLEM SVĚTA
LOGA A BANNERY KE STAŽENÍ

KINTARI FOUNDATION O.S.
Nákupem šperků přispějete na školy
v Indonésii.
Sponzorované odkazy

UAX

Cestovatelovy prázdniny v Dalí
Dalí v Yunnanu je místem příjemného odpočinku při cestování po jihozápadní Číně. Jednodenní cyklistické nebo pěší výlety k jezeru Erhai či na svahy blízkých Jadeitových hor vám protáhnou nohy a večer se pak můžete ponořit k internetu zdarma nebo do jednoho ze stovky barů Starého města.
 

Tibetan Lodge and Cafe

Jedno z hlavních míst, které nám v Číně poskytlo plnohodnotný odpočinek, byla Tibetská Lodge. Její majitel má smysl pro byznys a k ubytovně připojil kavárnu s restaurací a barem, kde poskytuje internet zdarma. Na jednom ze sedmi počítačů jsme si každé ráno zkontrolovali emailovou schránku a večer plánovali cestu na příští dny. V době internetu je poskytnutí počítačů zdarma pro ubytované hosty velkým bonusem. Dopisy do Čech konečně nemusíme psát jako z rychlíku a můžeme se příjemně rozepsat. Škoda, že takovýto trend neběží i v okolních zemích JV Asie. Internet zdarma se hledá jako jehla v kupce sena. Viz článek "Top 10 guesthouse".

Tři pagody

Dali - pagodyNejvyhlášenější památkou v okolí městečka Dalí jsou Tři pagody. Na svahu Jadeitových hor, který postupně klesá do jezera, stojí majestátně tři pagody neobvyklého tvaru. Jako tři bílé sloupy se vzpínají do výšky 70 a 42 metrů (prostřední a dvě postranní věže). Říká se o nich, že jsou to nejstarší dochované stavby celé jihozápadní Číny, a tak do nich vláda hodně investovala, krásně je rekonstruovala, postavila kolem nich skoro třímetrovou neproniknutelnou zeď a začala vybírat od turistů nehorázné vstupné. Rasismus zde nepraktikují, a tak nejsou rozlišováni turisté západní a čínští. Ostatně, těch ze západu přijde sotva jedno procento. Před pár lety stálo vstupné 10 yuanů, ale dnes vstupenku pořídíte za astronomických 120 yuanů (360 Kč). Měli jsme ale štěstí. Vzadu jsme našli nehlídaná vrata, a tak jsme udělali šup dovnitř a byli jsme u jezírka, ve kterém se třpytily tři siluety přeslavných pagod.

Park byl skoro prázdný. Kdyby Číňani aspoň o polovinu snížili vstupné, určitě by přišlo více návštěvníků. Cena za návštěvu pagod rozhodně neodpovídá poskytnutému kulturního zážitku. Zdarma to bylo O.K., za ty peníze bychom byli zklamaní. Po špičkách jsme se plížili kolem vysokých věží a doufali jsme, že nikoho nenapadne kontrolovat vstupenky uvnitř areálu. Nikde nikdo, a tak jsme prohlídku vzali z gruntu a vydali se na kopec, kde stojí několik zbrusu nově rekontruovaných čínských chrámů. Uvnitř ale nejsou žádní mniši, takže je tu jako po vymření. Žádný život, žádná akce, jen jen nablýskané chrámy, učesaný trávník a prázdné chodníčky.

Místo prutu kormorán

Asi dva kilometry od Dalí se rozkládá pěkné jezero Erhai Lake, které dostalo své jméno podle svého tvaru - Ušní jezero. Od kamaráda cestovatele Jindry jsme dostali tip na zajímavý způsob rybolovu místních rybářů z vesničky Caicun. Už v historickém centru Dali nás odchytávali podnikaví rybáři, jestli se nechceme podívat na kdysi slavný lov ryb pomocí kormoránů. Rybáři za tímto účelem kdysi chovali hejno poloochočených kormoránů, kterým uvázali na krk smyčku takové velikosti, aby jim proklouzla do žaludku jen malá ryba. Pokud by ulovil kormorán velkou rybu, tak se s ní vrátil na rybářskou loďku. V současné době však množství ryb v Ušním jezeře kleslo na minimum, a tak rybolov dnes již není hlavním způsobem výdělku. Mnoho lidí raději konvertuje na turistický ruch.

Lidé Bai

Téměř v každém "druhém" údolí provincie Yunnan se vyskytuje jiné etnikum. Lidé udržují tradice a nosí své kroje včetně barvitých čepců různých tvarů. Zde v okolí Dalí se vyskytují lidé Bai se svými překrásnými červenými "čepicemi", které vypadají jako široké nasazovací čelenky. Pár takových krojovaných žen jsme zahlédli u políček poblíž Ušního jezera, ale nechtěly se nechat vyfotografovat. S jejich kroji jsme se blíže seznámili hlavně v centru Dalí, kde do nich byly nastrojené ženy v obchodech, aby nalákaly kolemjdoucí turisty k nákupu. Není se čemu divit, toto je prostě klasický čínský kolorit - prodavačka nebo průvodkyně v dobovém kroji.

Nudle dlouhé až za most

Není jednoduché přeložit anglický název dalijské speciality "across-the-bridge noodles". Mohli bychom říci "přesmostecké nudle" nebo také "nudle dlouhé až za most". Výraz ale spíše chce upozornit na neobvyklou délku nudlí, takže by se hodil raději výraz "nudle dosahující až na druhou stranu řeky". S tímto typem jídla přichází i prapodivný způsob servírování. Nejdříve nám číšnice přinesla na stůl dvě velké vyhřáté misky s hovězím vývarem. Vývar byl tak horký, že mi ještě v misce bublal. Dále jsme dostali talířek s kopečkem nudlí a malé talířky s nakrájenou zeleninou a syrovými plátky masa. Nevěděli jsme co s tím máme dělat, a tak nám servírka naznačila, že si mám vše naházet do misky s vývarem, chvilku počkat a ono se to samo uvaří. Stačila jedna minuta a mohli jsme se do té dobroty s mírným úsměvem pustit. Dobrou chuť!

Text a foto: Karel Wolf (karel.wolf@centrum.cz)

 
Související články:
Spletité uličky Lijiangu (UNESCO)
 
Přečteno 7843x
 
Komentáře
dali, nudlePetr L., Reagovat
Lakomí turistéZástěra Milan, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
 
Tisk
Zpět

Cestovatelské novinky
Tripio
Informace na cesty
HolidayCheck - recenze ubytování, fotografie, videa a tipy. 
Pojištění na cesty
Sjednejte si cestovní pojištění u ePojisteni.cz a uvidíte, že můžete ušetřit.
Získejte slevu na ...
Slevový rádce SlevovySrovnavac.cz doporučuje pro Vaši dovolenou akční cestovní pojištění od TopSrovnani.cz!
Nejkrásnější dovolená
Nejkrásnější dovolená je ta, která Vám nevyprázdní peněženku. Zkuste proto super last minute a užívejte si.
Články z cest
Antarktida, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barma, Bolívie, Brunej, Čína, Chile, EgyptEkvádor, Filipíny, Guatemala, Indie (Ladakh a Zanskar), Indonésie (Lombok), Itálie, Jižní Afrika, Kambodža, Kuba, Laos, Malajsie, Malawi, Malta, Maroko, Mexiko, Namibie, Nepál, ŘeckoTanzanieTibet, Thajsko, VietnamZambie

RADY PRO CESTOVATELE

Líbí se mi ...
Spolupracujeme s ...


Fotosoutěž
Soutěž s Koktejlfaktorem
Poslední články
Cestovatelský festival Kolem Světa v Brně6 tipů na cestu kolem světaEgyptské klenoty pouštěEgypt nejsou jen velbloudi a slunečníky na pláži
Poslední komentáře
3.08.2012 16:54 Kolik stojí Barma: je to passe
20.05.2012 23:05 Vtipkovat zakázáno!: Re: Proč se nepouštějí do opravdové satiry?
6.05.2012 11:54 Vtipkovat zakázáno!: POCHVALA ZA INFORMACE
16.04.2012 10:47 Václav Špillar - Afrika - Jiný svět: AFRIKA
4.04.2012 00:32 Hanoj – kouzlo tradiční Asie: dekuji
Anketa
Na festivalu budeme postupně představovat zahraniční cestovatele a fotografy. V kterém jazyce byste uvítali prezentaci?
V angličtině se simultánním překladem
2661926619
V angličtině bez překladu
2547025470
V němčině se simultánním překladem
2539725397
Další ankety
Počítadlo
2005 (c) Smartware s.r.o., Powered by MultiCMS