Cestovatelský festival
PRAHA + BRNO 2012
Předchozí ročníky
Cesta kolem světa
Levné letenky
vyhledej nejlevnější
Nástěnky
Karel Wolf
nabídka pořadů
fotogalerie
kontakt
reportáže z cesty
Vyhledávání
POŘÁDÁ
Cestovatel Karel Wolf
&
CK Livingstone
GENERÁLNÍ PARTNER
SLOVENSKO - malá velká země
HLAVNÍ PARTNEŘI
C Alpina - cesty za dobrodružstvím

Avenier - očkovací centrum

České dráhy

Pražská plynárenská, a.s.
ZÁŠTITA
Festival probíhá pod záštitou hl. m. Prahy.
PODPOŘTE FESTIVAL

Cestovatelský festival KOLEM SVĚTA
LOGA A BANNERY KE STAŽENÍ

KINTARI FOUNDATION O.S.
Nákupem šperků přispějete na školy
v Indonésii.
Sponzorované odkazy

UAX

Spletité uličky Lijiangu (UNESCO)
V Yunnanu v Číně je jen jedno město, kde múžete ochutnat starou čínskou kulturu. Bludiště dlážděných uliček, staré dřevěné domy, úzké vodní kanály a každodenní tržiště s ženami v tradičních krojích - to jsou obrazy, které nás vrací o několik stovek let zpátky.
 

Tři studně a vodní kanály

Malá říčka, která přitéká ke starému městu ze severu, se u velkých vodních kol rozvětvuje ve tři malé vodní kanály. Západní, prostřední a východní větev se pne podél dlážděných chodníčkù a ještě před pěti sty léty sloužily jako zdroj pitné vody. Dnes je tomu jinak. Ačkoli je voda natolik čistá, že v ní plavou stovky červených rybiček, používá se jako užitková a pro pitnou se chodí k prameni, který je přímo uprostřed města.

Zajímavý systém tří povrchových studní si vymysleli Násiové, púvodní obyvatelé města. Pramen přivádí vodu do první povrchové studně (dalo by se říci bazénku). Tam je voda nejčistší a proto se zde nabírá na pití. Odtud pak voda vtéká do vedlejší studně, kde lidé myjí zeleninu a ve třetí se pere prádlo. Zavedený systém funguje dodnes. A pokud budete mít štěstí múžete u "Tří studní" potkat skrčené tři ženy, jak pečlivě dodržují dávno daná pravidla.

Násiové (Naxi minority)

Původní obyvatele města potkáte všude. Násiové jsou snadno rozeznatelní. Ženy nosí modrou blůzku a kalhoty překryté modrou nebo černou zástěrou. Na hlavě mají většinou modrý čepec a na zádech se jim pohupuje ovčí kůže, která zmírňuje tlak proutěného košíku. Je až s podivem, kolik jsme potkali ve městě žen a podobně oblečených mužů. Byli všude. Na trhu, v ulicích, nebo posedávali na lavičkách na náměstí a v poklidu si povídali. Jejich stylové oblečení mě v myšlenkách vracelo do minulosti. Stačí jen trochu přivřít oči, abych si odfiltroval stovky čínských turistù okolo.

Dongba - obrázkové písmo Násiů

Násiové mají snad jako jediní na světě stále živé hieroglyfické písmo. Říká se mu dongba stejně, jako bylo pojmenování šamanù, kteří tímto zapisovacím systémem sepisovali náboženské tajné formule sloužící pro komunikaci mezi světem pozemšťanů a duchù. V dnešní době se písmem nezabývají jenom "šamané", ale i mladí Násiové toužící po vzdělání. A tak dnes nejsou v Lijiangu psané dongbou jen posvátné texty, ale i směrovky a turistické tabule.

Jezerní park Černého draka (Black Dragon Pool Park)

Ještě než vteče voda říčky Yu Hé do starého města, vytváří se nad městem krásné jezírko, kde plave spoustu ryb. Za jezírkem Černého draka se rozkládá placený park, který je proslaven po celé Číně. Opravdu výjimečný pohled se návštěvníkům naskýtá během slunečného počasí. Budete-li mít štěstí, uvidíte (na rozdíl od nás) v popředí malé jezírko s tyrkysovou vodou, jako hlavní motiv impozantní kamenný mostek s klasickým čínským chrámem a v pozadí na temně modrém nebi třpytící se zasněženou pětitisícovku Yulong Xueshan (Sněžná hora nefritového draka). Za luxusní výhled se však platí luxusní vstupné - 180 Kč.

Zajímavosti v okolí Lijiangu

Město Lijiang je zasazeno do krásného údolí, v jehož okolí se nacházejí kouzelná místa. Mnoho cestovatelů podniká čtyřdenní trek údolím, kde je Soutěska skákajícího tygra (Tiger Leaping Gorge). Nejvhodnější je jít ze severu, odkud se nevybírá astronomické vstupné, jako na jižní straně. První dva dny se jde v poměrně nedotčené přírodě, ale jak se postupně přichází k nejužšímu místu soutěsky (tam kde skočil tygr :-), čínských turistù přibývá a cesta se mění na asfaltku.

Další výlet lze podniknout na horu Yulong Xueshan (Sněžná hora nefritového draka). Do výšky 4506 metrù se můžete nechat vytáhnout lanovkou a pro ty, kdo trpí výškovou nemocí, jsou nahoře připravené pytlíky s kyslíkem.

Po dvou hodinách jízdy autobusem z Lijiangu se můžete také dostat k městečku Shigu, které leží u překrásného ohybu řeky Yangzi (Jinsha Jiang). Obrovský vodní had musí kličkovat mezi vysokými vrcholky a tak tu vytvořil otočku o 180 stupòù - tzv. první zákruta řeky Yangzi (First Bend of Yangzi River). Z vyhlídky nad řekou je nejkrásnější pohled brzy z jara, když louky začínají kvést a kdy ještě netají ledovce, které později zakalí modrozelenou vodu dohněda. Nezapomeňte si s sebou vzít širokoúhlý objektiv a polarizační filtr! Bude se vám hodit!

Text a foto: Karel Wolf (karel.wolf@centrum.cz)

 
Související články:
Cestovatelovy prázdniny v Dalí
 
Přečteno 6598x
 
Komentáře
lijiang, tiger leapingPetr L., Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
 
Tisk
Zpět

Cestovatelské novinky
Tripio
Informace na cesty
HolidayCheck - recenze ubytování, fotografie, videa a tipy. 
Pojištění na cesty
Sjednejte si cestovní pojištění u ePojisteni.cz a uvidíte, že můžete ušetřit.
Získejte slevu na ...
Slevový rádce SlevovySrovnavac.cz doporučuje pro Vaši dovolenou akční cestovní pojištění od TopSrovnani.cz!
Nejkrásnější dovolená
Nejkrásnější dovolená je ta, která Vám nevyprázdní peněženku. Zkuste proto super last minute a užívejte si.
Články z cest
Antarktida, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barma, Bolívie, Brunej, Čína, Chile, EgyptEkvádor, Filipíny, Guatemala, Indie (Ladakh a Zanskar), Indonésie (Lombok), Itálie, Jižní Afrika, Kambodža, Kuba, Laos, Malajsie, Malawi, Malta, Maroko, Mexiko, Namibie, Nepál, ŘeckoTanzanieTibet, Thajsko, VietnamZambie

RADY PRO CESTOVATELE

Líbí se mi ...
Spolupracujeme s ...


Fotosoutěž
Soutěž s Koktejlfaktorem
Poslední články
Cestovatelský festival Kolem Světa v Brně6 tipů na cestu kolem světaEgyptské klenoty pouštěEgypt nejsou jen velbloudi a slunečníky na pláži
Poslední komentáře
3.08.2012 16:54 Kolik stojí Barma: je to passe
20.05.2012 23:05 Vtipkovat zakázáno!: Re: Proč se nepouštějí do opravdové satiry?
6.05.2012 11:54 Vtipkovat zakázáno!: POCHVALA ZA INFORMACE
16.04.2012 10:47 Václav Špillar - Afrika - Jiný svět: AFRIKA
4.04.2012 00:32 Hanoj – kouzlo tradiční Asie: dekuji
Anketa
Na festivalu budeme postupně představovat zahraniční cestovatele a fotografy. V kterém jazyce byste uvítali prezentaci?
V angličtině se simultánním překladem
2661926619
V angličtině bez překladu
2547025470
V němčině se simultánním překladem
2539725397
Další ankety
Počítadlo
2005 (c) Smartware s.r.o., Powered by MultiCMS