Cestovatelský festival
PRAHA + BRNO 2012
Předchozí ročníky
Cesta kolem světa
Levné letenky
vyhledej nejlevnější
Nástěnky
Karel Wolf
nabídka pořadů
fotogalerie
kontakt
reportáže z cesty
Vyhledávání
POŘÁDÁ
Cestovatel Karel Wolf
&
CK Livingstone
GENERÁLNÍ PARTNER
SLOVENSKO - malá velká země
HLAVNÍ PARTNEŘI
C Alpina - cesty za dobrodružstvím

Avenier - očkovací centrum

České dráhy

Pražská plynárenská, a.s.
ZÁŠTITA
Festival probíhá pod záštitou hl. m. Prahy.
PODPOŘTE FESTIVAL

Cestovatelský festival KOLEM SVĚTA
LOGA A BANNERY KE STAŽENÍ

KINTARI FOUNDATION O.S.
Nákupem šperků přispějete na školy
v Indonésii.
Sponzorované odkazy

UAX

Ratanakiri - bez roušky ani krok!
Děsivé prašné silnice nás pronásledují,jakmile vytáhneme paty z hotelu. Stejně jako ostatní si před výjezdem pečlivě nasazujeme zakoupené roušky. Vypadáme legračně a tak pokukujeme po ostatních, jestli se nám nesmějí. Ale kdepak - tahle "móda" je tady úplně normální.
 

Provincie Ratanakiri leží v nejsevernějším cípu Kambodži. Asfaltová silnice sem zatím nedorazila a tak se musíme pohybovat v rudém prachu kambodžských silnic s ochrannou rouškou na ústech a nosu. Z hlavního města Ban Lung jsme si udělali dva hezké výlety na motorce. Když jsme se v hotelu ptali, na jaké straně města uvidíme kaučukovníkové plantáže a kešu oříšky, řekli nám, že jsou úplně všude. A byla to pravda.

Drahokamy na dosah

První výlet vedl k třicet kilometrů vzdálené vesnici Chhum Rum Beisrok, kde se i dnes těží drahé kameny tím nejprimitivnějším zpùsobem. Těsně před vesnicí jsme viděli u cesty několik desítek děr do země. Díry byly velmi úzké a zároveň hluboké. Poloměr měly asi jako tovární komín. Někde jsme našli i několik pracovníků,  resp. pracujících rodin. Muži lezli do děr a přes kladku vytahovali vědro s hlínou. Nahoře seděly ženy a děti, které holýma rukama přebíraly přinesenou hlínu. Mezi prsty hledaly a nacházely malé levné drahokamy - zirkony. V blízké vesnici jsme pak narazili na jednoho chlapíka, který s kladívkem a lupou přebíral drahé kameny podle kvality. Některé ohodnotil jako dobré (ty nám nabízel za 5 dolarů jeden), jiné jako bezcenné (jeden z nich nám daroval). Odvážíme si domů prima suvenýr.

Vulkanické jezero

Po celodenní prašné túře vedla naše cesta k vulkanickému jezírku Boeng Yeak Lom. Pravidelné oválné jezírko je docela velké, ale opravdu krásné. Ze všech stran jej obklopují lesy a uvnitř je nádherně čistá voda. Noříme se do vody a smýváme ze sebe prach a špínu z dnešního "rudého výletu". Jsme šťastní, že brutální deforestrace kambodžských lesů sem zatím nedorazila.

Animistické hřbitovy

Cílem druhého motorkového výletu byly animistické hřbitovy u vesnice Voen San. Když jsme se ve Voen San ptali, kudy máme jet k vesnici Kachon, tak nám tvrdili, že jediná cesta vede po řece v pekelně předražené lodi za 15 dolarů. My jsme na tak nehoráznou cenu nepřistoupili a jeli si tam úplně klidně na motorce. Bylo to jen asi 15 minut jízdy. Hřbitovy tvořily náhrobky ozdobené primitivně vyřezávanými dřevěnými sochami. Jedna socha vždy zpodobňovala ženu a měla barevně zvýrazněné genitálie a prsa. Druhá socha představovala muže - o penis se nikdo nezajímal, ale detailně byla zpracována čepice, kterou měla socha na hlavě. Vypadalo to jako policejní čepice.

Podivné je, že na autentický a poněkud zanedbaný hřbitov na naší straně řeky se dle rozmístěných cedulí nesmí vstupovat a rezolutně je zakázáno fotografování. Na druhé straně řeky, kde přistávají zmíněné turistické lodičky, se aplikuje zcela jiný přístup: hroby jsou nově natřené, fotit je povoleno a na hřbitov se vybírá vstupné. Jet do vesnice Kachon na vlastní pěst tak, jak jsme to udělali my, je prý "nelegální“. V překladu to znamená, že turista je bohatý a má proto podpořit místní komunitu a pronajmout si loďku. Běda každému, kdo by mu poradil levnější variantu! Jízda lodičkou včetně prohlídky hřbitova a (možná nějaké vesničky) trvá přesně hodinu.

Kradená motorka a kradený benzín

Motorku jsme si půjčili v našem hotelu Tribal za pět dolarů na den (březen 2006). Během dne jsme zjistili, že máme v plášti pneumatiky díru velkou jako pětikoruna. Když jsme se vraceli z výletu domů, tak se najednou ozvala rána jako hrom. Právě nám praskla duše. Dotáhli jsme motorku do opravny, kde nám duši zašili jehlou a nití a pak jsme přes třícentimetrové štupování dostali záplatu. Přemýšleli jsme, jak to udělat, abychom si zítra půjčili jinou motorku a zároveň nepřišli o benzín, který jsme do motorky nakoupili. Jak se však ukázalo, byly tyto úvahy zcela zbytečné.

Na závěr dne nás čekalo nečekané rozuzlení. Když jsme se večer chystali odjet z večerního trhu do hotelu, tak nás chytil jeden mladík a zuřivě nám mával před očima nějakým papírkem. Neuměl anglicky a my zase ne khmersky a tak jsme netušili, co vlastně chce. Nejdřív jsme si mysleli, že po nás chce peníze za parkování a chtěli jsme ujet. On nám ale rezolutně vzal klíček od motorky a začal svolávat okolní Khméry. Kolem nás se udělal nepříjemný hlouček lidí. Začali jsme tušit, že jde o naši motorku a že ten kluk ji chce.

Vypadalo to, že je nějakým způsobem v právu, ale nikdo z okolních lidí nám nedokázal říci proč. My jsme se zase snažili dát najevo, že jsme nic špatného neudělali, že jsme si ráno půjčili motorku z našeho hotelu a teď ji tam jedeme vrátit. Naštěstí se naše vysvětlení zdálo mladíkovi důvěryhodné a tak jsme společně odjeli do hotelu. Tam se ukázalo, že "naše motorka" skutečně patří mladému Khmérovi. Turisté, co měli motorku půjčenou den před námi, si motorky u trhu spletli a omylem si vzali tu jeho. Motorky jsou skutečně hodně podobné. Kromě poznávací značky je odlišuje jen to, že jedna má vepředu nákupní košík a ta druhá jej nemá. Divné však je, že si té změny nevšimli v hotelu a klidně nám půjčili cizí motorku!

Z tohoto příběhu vyplývá jedna špatná zpráva: v Asii pasuje klíček od zapalování na všechny motorky stejného typu! Takže ukrást motorku není žádný problém! Ani řešení s benzínem jsme nedotáhli do konce: sice jsme jej odčerpali z naší první motorky do plastové lahve, ale byli jsme tak naivní, že jsme benzín nalili do naší druhé tentokrát opravdu hotelové motorky. Přes noc nám benzín někdo vyčóroval a ráno na nás čekala prázdná nádrž. Od té doby už vždycky bereme benzínu jen tolik, kolik projedeme a na noc dáváme motorku do garáže a nebo k nám do pokoje v guesthousu!

Text: Petra Bielinová (petra.bielinova@gmail.com)

 
 
Přečteno 6518x
 
Komentáře
Velika ztrata- 3litry benzinu :-)Martin Tocik, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
 
Tisk
Zpět

Cestovatelské novinky
Tripio
Informace na cesty
HolidayCheck - recenze ubytování, fotografie, videa a tipy. 
Pojištění na cesty
Sjednejte si cestovní pojištění u ePojisteni.cz a uvidíte, že můžete ušetřit.
Získejte slevu na ...
Slevový rádce SlevovySrovnavac.cz doporučuje pro Vaši dovolenou akční cestovní pojištění od TopSrovnani.cz!
Nejkrásnější dovolená
Nejkrásnější dovolená je ta, která Vám nevyprázdní peněženku. Zkuste proto super last minute a užívejte si.
Články z cest
Antarktida, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barma, Bolívie, Brunej, Čína, Chile, EgyptEkvádor, Filipíny, Guatemala, Indie (Ladakh a Zanskar), Indonésie (Lombok), Itálie, Jižní Afrika, Kambodža, Kuba, Laos, Malajsie, Malawi, Malta, Maroko, Mexiko, Namibie, Nepál, ŘeckoTanzanieTibet, Thajsko, VietnamZambie

RADY PRO CESTOVATELE

Líbí se mi ...
Spolupracujeme s ...


Fotosoutěž
Soutěž s Koktejlfaktorem
Poslední články
Cestovatelský festival Kolem Světa v Brně6 tipů na cestu kolem světaEgyptské klenoty pouštěEgypt nejsou jen velbloudi a slunečníky na pláži
Poslední komentáře
3.08.2012 16:54 Kolik stojí Barma: je to passe
20.05.2012 23:05 Vtipkovat zakázáno!: Re: Proč se nepouštějí do opravdové satiry?
6.05.2012 11:54 Vtipkovat zakázáno!: POCHVALA ZA INFORMACE
16.04.2012 10:47 Václav Špillar - Afrika - Jiný svět: AFRIKA
4.04.2012 00:32 Hanoj – kouzlo tradiční Asie: dekuji
Anketa
Na festivalu budeme postupně představovat zahraniční cestovatele a fotografy. V kterém jazyce byste uvítali prezentaci?
V angličtině se simultánním překladem
2661826618
V angličtině bez překladu
2547025470
V němčině se simultánním překladem
2539725397
Další ankety
Počítadlo
2005 (c) Smartware s.r.o., Powered by MultiCMS