Cestovatelský festival
PRAHA + BRNO 2012
Předchozí ročníky
Cesta kolem světa
Levné letenky
vyhledej nejlevnější
Nástěnky
Karel Wolf
nabídka pořadů
fotogalerie
kontakt
reportáže z cesty
Vyhledávání
POŘÁDÁ
Cestovatel Karel Wolf
&
CK Livingstone
GENERÁLNÍ PARTNER
SLOVENSKO - malá velká země
HLAVNÍ PARTNEŘI
C Alpina - cesty za dobrodružstvím

Avenier - očkovací centrum

České dráhy

Pražská plynárenská, a.s.
ZÁŠTITA
Festival probíhá pod záštitou hl. m. Prahy.
PODPOŘTE FESTIVAL

Cestovatelský festival KOLEM SVĚTA
LOGA A BANNERY KE STAŽENÍ

KINTARI FOUNDATION O.S.
Nákupem šperků přispějete na školy
v Indonésii.
Sponzorované odkazy

UAX

Vyvraťte mi mýtus o Vietnamu
Na naší roční cestě jsme si do oblouku po jihovýchodní Asii zařadili mezi Kambodžu a Laos místo na výlet po Vietnamu. Bohužel do Vietnamu nemůžeme ... a na konci roku 2006 bude pro turisty také uzavřen. Proč?
 

Už když jsme projížděli Thajskem a Kambodžou, tak jsme potkávali cestovatele, kteří nám vyprávěli své zkušenosti s Vietnamem. Vietnamci prý nejsou vůbec přátelští a s turistou se často vůbec nedohadují. Pokud jde o smlouvání na trhu, což v mnoha státech Asie je téměř povinou součástí slušného obchodování. Vietnamci toto nemají ve zvyku. Nasadí rovnou dvoj či třínásobnou cenu, než platí místní domorodci, a s turistou se dál nebaví "Ber nebo nech bejt," říkají si v duchu.

S tímto předem získaným negativním postojem ke komunistickému národu přijíždíme do Phnompenhu v Kambodži, abychom si zařídili vietnamská víza. Voláme na konzulát, ale místo paní asistentky se nám ve sluchátku ozval hlas záznamníku. "Co prosím? Mluvíte anglicky?", řvu do telefonu, aby se mnou mluvil někdo jiný a nejlépe anglicky a ne khmersky (jako ten záznamník). Po pár větách se záznamník odmlčel a ozval se dlouhý tón. Konec hovoru. Zkouším volat znovu, ale divadlo se opakuje.

Jdeme se tedy svěřit do blízké cestovní kanceláře, která za úplatu zařizuje víza do Vietnamu. Milá paní za přepážkou nám ale perfektní angličtinou vysvětluje, že pokud chceme vstoupit do Vietnamu až na konci března, tak to bohužel není možné, protože země bude uzavřená pro individuální turisty téměř během celého měsíce dubna. Prý se koná velmi důležitá konference ASEANu, a tak nechtějí mít problémy. Škoda, v Kambodži totiž zařizují víza za 28 dolarů, což je nejlevnější cena. U nás se za stejné jednoměsíční vízum zaplatí více než dvojnásobek - 65 dolarů.

Uzavřený Vietnam pro individuální turisty

Bohužel tato informace se potvrdila i na webu našeho MZV: "UPOZORNĚNÍ - OMEZENÍ CEST NA ÚZEMÍ VIETNAMU: Velvyslanectví ČR v Hanoji upozorňuje cestovatele, že v období od 20.03.2006 až 20.04.2006 bude ve Vietnamu zavedeno cestovní omezení u víz typu D (pro krátkodobý pobyt do 15 dnů. Cestovatelům, kteří již o tato víza požádali, ani těm, kterým již tato víza obdrželi, NEBUDE v uvedeném období POVOLEN VSTUP na území VSR. Toto omezení neplatí pro turisty, kteří cestují organizovaně s cestovní agenturou, na návštěvu rodiny, přátel, za obchodními partnery nebo na zastupitelské úřady. Uvedené omezení se též nevztahuje na občany zemí, které mají s VSR bezvízový styk." (Zroj: http://www.mzv.cz)

Další uzavírka v říjnu a listopadu 2006

Emailem jsme pak ještě dostali informaci od německého konzulátu, třikrát přeposlaný mezi cestovateli, který to potvrzoval a navíc upozorňoval na další turistickou výluku na konci roku 2006: "Dear Colleagues, Consular Department just verified during a call that entry-restrictions will be in place from 20.03.2006 until 30.04.2006. Tourists in need or already in possession of a Visa category D (for a stay for a duration of less than 15 days) will not be permitted to enter Vietnam. Vietnamese Embassies were informed about this only on 04.03.2006 and were asked to contact travellers who will be affected by this measure. Also we were informed that the same restrictions will be in place from 15.10.2006 until 30.11.2006 due to the APEC Summit Meeting. No restrictions are placed on travellers who have a sponsor in Vietnam (eg. Vietnamese tour-organizer, family, companies or embassies) and nationals who are exempt from needing a visa." (Zdroj: "info@gba-vietnam.org").

Abych řekl pravdu, moc se mi do Vietnamu už nechce, když nám dělají takové problémy. Místo toho jedeme tedy do Yunnanu, jižní provincie Číny.

A co vy, láká vás Vietnam? Nebo ti z vás, kdo ve Vietnamu byli, máte pocit, že byste se tam chtěli někdy vrátit? Napište své příspěvky do diskuze.
 
Text: Karel Wolf (karel@setkanicestovatelu.cz)

 
 
Přečteno 3305x
 
Komentáře
Vietnamiva, Reagovat
Re: VietnamMartin, Reagovat
Re: Re: Vietnamdavid, Reagovat
Re: Vietnammarketa, Reagovat
o Vietnamu ...Vindra, Reagovat
Re: o Vietnamu ...Barin, Reagovat
jen mýtusfellini, Reagovat
Re: jen mýtuskhonsun, Reagovat
"Zavreny" VietnamMartin T., Reagovat
příprava na vnmajda, Reagovat
VietnamPETR, Reagovat
Re: VietnamZdeněk, Reagovat
„Zavřený Vietnam“ a něco o mýtechHonza, Reagovat
příprava na VNNovaci, Reagovat
Vietnamvdav@centrum.cz, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
 
Tisk
Zpět

Cestovatelské novinky
Tripio
Informace na cesty
HolidayCheck - recenze ubytování, fotografie, videa a tipy. 
Pojištění na cesty
Sjednejte si cestovní pojištění u ePojisteni.cz a uvidíte, že můžete ušetřit.
Získejte slevu na ...
Slevový rádce SlevovySrovnavac.cz doporučuje pro Vaši dovolenou akční cestovní pojištění od TopSrovnani.cz!
Nejkrásnější dovolená
Nejkrásnější dovolená je ta, která Vám nevyprázdní peněženku. Zkuste proto super last minute a užívejte si.
Články z cest
Antarktida, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barma, Bolívie, Brunej, Čína, Chile, EgyptEkvádor, Filipíny, Guatemala, Indie (Ladakh a Zanskar), Indonésie (Lombok), Itálie, Jižní Afrika, Kambodža, Kuba, Laos, Malajsie, Malawi, Malta, Maroko, Mexiko, Namibie, Nepál, ŘeckoTanzanieTibet, Thajsko, VietnamZambie

RADY PRO CESTOVATELE

Líbí se mi ...
Spolupracujeme s ...


Fotosoutěž
Soutěž s Koktejlfaktorem
Poslední články
Cestovatelský festival Kolem Světa v Brně6 tipů na cestu kolem světaEgyptské klenoty pouštěEgypt nejsou jen velbloudi a slunečníky na pláži
Poslední komentáře
3.08.2012 16:54 Kolik stojí Barma: je to passe
20.05.2012 23:05 Vtipkovat zakázáno!: Re: Proč se nepouštějí do opravdové satiry?
6.05.2012 11:54 Vtipkovat zakázáno!: POCHVALA ZA INFORMACE
16.04.2012 10:47 Václav Špillar - Afrika - Jiný svět: AFRIKA
4.04.2012 00:32 Hanoj – kouzlo tradiční Asie: dekuji
Anketa
Na festivalu budeme postupně představovat zahraniční cestovatele a fotografy. V kterém jazyce byste uvítali prezentaci?
V angličtině se simultánním překladem
2135221352
V angličtině bez překladu
2021620216
V němčině se simultánním překladem
2024620246
Další ankety
Počítadlo
2005 (c) Smartware s.r.o., Powered by MultiCMS