Cestovatelský festival
PRAHA + BRNO 2012
Předchozí ročníky
Cesta kolem světa
Levné letenky
vyhledej nejlevnější
Nástěnky
Karel Wolf
nabídka pořadů
fotogalerie
kontakt
reportáže z cesty
Vyhledávání
POŘÁDÁ
Cestovatel Karel Wolf
&
CK Livingstone
GENERÁLNÍ PARTNER
SLOVENSKO - malá velká země
HLAVNÍ PARTNEŘI
C Alpina - cesty za dobrodružstvím

Avenier - očkovací centrum

České dráhy

Pražská plynárenská, a.s.
ZÁŠTITA
Festival probíhá pod záštitou hl. m. Prahy.
PODPOŘTE FESTIVAL

Cestovatelský festival KOLEM SVĚTA
LOGA A BANNERY KE STAŽENÍ

KINTARI FOUNDATION O.S.
Nákupem šperků přispějete na školy
v Indonésii.
Sponzorované odkazy

UAX

Postřehy o šachu na Filipínách
Život na Filipínách není pro průměrného obyvatele jednoduchý a proto většina Filipínců hledá odreagování od tvrdé denní reality v různých hrách a slavnostech. Například advent nezačíná jako u nás čtyři týdny před vánocemi, ale již 4 měsíce před Štědrým dnem a turista nemůže být překvapen že žebrající děti již koncem léta vyžadují almužnu za zpěvu místních koled a odvolávají se na přicházející vánoční atmosféru.
 

Odpoutat myšlenky od vysoké nezaměstnanosti se snaží i lokální politici tím, že veškeré slavnosti a sportovní klání silně podporují a připravují si půdu pro nové volby. K slavnostem patří vždy taneční vystoupení školní mládeže v tradičních místních kostýmech, volba miss, basketbalový turnaj a většinou i šachový turnaj.


Na Filipínách jsem jako lékař působil pro německou organizaci Lékaři pro třetí svět a měl jsem možnost zúčastnit se dvou větších turnajů. Přeboru chudinkého předměstí Manily, který dotoval místní starosta v rámci předvolební kampaně a v říjnu 2009 přeboru provincie Camiguin, který byl součástí tzv. Lanzones festivalu. Lanzones jsou plody připomínající lichi, které rostou v hroznech na stromech a díky sopečné půdě této jižní ostrovní provincie dosahují věhlasné kvality a patří k důležitým exportním artiklům provincie. V říjnu probíhají týdenní oslavy ukončení sběru plodů a nechybí dvoudenní průvody školní mládeže za zvuku bubnů. Žáci jsou oděni do pestrých stejnokrojů v barvách různých částí provincie a částečně připomínají jihoamerické karnevalové průvody.


Uvedená provincie sousedí s oblastí ostrovů Cebu a Bohol které jsou známou turistickou lokalitou. Jednou z předností ostrova Cebu jsou krásné pláže na ostrově samém a zejména severní ostrov Malapascua s možností pozorování některých neškodných druhů žraloků a pláže ostrova Bohol s nočními poloopičkami Tarsies. V okolí zvláštního geologického útvaru zvaného čokoládové kopce u řeky Loboc je jedno z posledních míst na světě, kde je možno tyto vzácné tvory shlédnout.


Filipínci milují hry a sázení. S asijskou formou dámy se člověk setkává na většině stanovištích místních majitelů motocyklů. Ti rozvážejí zákazníky od zastávek lodí, autobusů a tzv. jeepnis do vzdálenějších vesnic a čas si krátí hrou karet, šachu nebo dámy. Dáma má jedno rozdílné pravidlo a to, že se může skákat zpět a proto rychle dochází k různým obratům. Figurky jsou většinou z víček od Fanty a Coly.

Profesionální šachisté se scházejí ve větších městech a dost z nich je nezaměstnaných a šachem se živí. Hraje se většinou o částky od pěti do 40 Kč, což pro část obyvatel je dosti vysoká sázka. V Manile je známé centrum Luneti - Rizal park směrem k přístavu, kde u zahradních stolků hraje celý den minimálně 20 hráčů. V Cebu je známé obchodní centrum Colonada, kde se hraje u stolků na chodbě prvního patra. Zajímavým zážitkem pro mě bylo, když na hlavní třídě provinčního města stál muž s velikou šachovnicí na krku. Zde každých 10 minut postavil šachovou úlohu a kolemjdoucí mohli vsadit cca 1 Kč. V případě, že řešení uhodli vyhrály cca 3 koruny. Šachy jsem závodně hrával jako dorostenec a proto jsem se smířil, že v bleskovkách v Manile jsem většinou prohrával. Fakt, že uvedené šachové kvízy řešili kolemjdoucí rybáři lépe než já, mě po dvaceti minutách přivedl k názoru, že bych měl odejít a vrátit starou medaili za okresního přeborníka. Filipínci se v šachu projevují nejen vynikajícími kombinačními schopnostmi ale i nadšením o hru. Profesionální šachisté často mají problém najít místního soupeře, který by s nimi chtěl hrát o peníze a proto si občas přisedávají k místům kde hrají taxikáři. Kolemjdoucí turisté se většinou nechají přemluvit ke hře o menší částky a rychle je prohrají. Překvapila mě reakce, že pokud turista předvedl dobrou kombinační hru začali mu taxikáři nadšeně fandit. A to i za cenu, že  při vítězství místního hráče by měli zřejmě i menší provizi z rychlé výhry nad dohozeným turistou.


Dalším zajímavým zjištěním je, jak dobře lze hrát šachy bez šachových hodin. I některé větší kluby se nemohou dovolit víc než jedny šachové hodiny a proto místní turnaje probíhaly tak, že na první šachovnici se hrálo s hodinami. Po dohrání se hodiny vzaly a některá další šachovnice, která byla v zjevném časovém skluzu musela partii dohrát s hodinami s časem zkráceným na bleskovku a takto pokračovalo dále s dalšími opozdilci. Průměrný časový plán byl dodržen a prodlevy vznikaly spíše všeobecně pomalejší filipínskou organizací než pomalou hrou hráčů. Turnaje bez hodin byly taktéž zcela bez problémů. Většinou se jich účastnili mladší hráči z předměstí, kteří hráli velmi emotivně a rychle a vše bylo dohráno v sjednaných termínech.


Vlastní přebor provincie a ostrova Camiguin byl pod záštitou guvernéra dotován celkovou částkou cca 5000 Kč rozdělenou mezi prvních deset hráčů, což při běžném platu řemeslníka cca 100 Kč denně byla výrazná stimulace pro hráče. V provincii jsou tři větší kluby a vícero samostatných hráčů. Celkem se zúčastnilo kolem 80 hráčů. Hrálo se na 10 kol švýcarským způsobem dva dny. Turnaj organizoval místní mladší provinční úředník, který byl současně místopředsedou jednoho z klubů. Veškeré sportovní soutěže na Filipínách začínají hymnou a oficiální zdravicí. Na Filipínách běží čas méně hekticky a proto je nutné počítat s tím že polední pauzy se protáhnou, ale vše se v klidu nějak stihne. Předností je sportovní atmosféra a nezvyklé nařčení hráčů. Na předních místech se umístili místní hráči a hráči z ostrova Cebu, kteří se zde v sezoně pracovně zdržovali. S první desítkou jsem stačil držet krok jen první den a v závěru jsem skončil až krátce za ní. Večer jsme se měl možnost zúčastnit závěru festivalu Lanzones na přilehlém velkém hřišti, který připomínal něco mezi poutí a karnevalem.

V Manile se pořádají prestižní šachové turnaje, na které se dostávají špičkoví hráči. Osobně jsem navštěvoval spíše zapadlé kouty a překvapilo mě však, že i na vzdálených ostrovech si někteří hráči rozpomenou na jména některých našich velmistrů a na některé jejich partie.

Zvláštní kapitola jsou sportovní klání v předvolebním období. Voliči dostávají instantní polévky na kterých je fotografie toho správného kandidáta, kterého mají volit. Ten objíždí různé basketbalové a šachové turnaje a gratuluje vítězům atd. Zvláštní tradicí je tanec vycházející ze španělského období, kdy v závěru oslav kandidát tančí sólo s lepou úřednicí - většinou příbuznou starosty a vyhazuje do vzduchu bankovky určené na kostel, školu nebo jiný charitativní účel. Voliči se radují, že ve škole bude nová tabule a už se tolik veřejně neptají, proč se stavba mostu několikrát prodražila a kam přišly peníze na dokončení druhého. Tento zvyk mi připadal velmi exotický, ale po přečtení novin, kolik stojí dálnice u nás a v Evropě a za kolik pořídil jakýsi poslanec vytápěný stadion ve vísce, kde ho zvolili si na tento styl předvolební agitace začínám zvykat. Škoda že u nás není šach masovým sportem, třeba bychom se dočkali i předvolebních turnajů jako na Filipínách. Jako žák jsem jezdíval na množství na rozličné víkendové turnaje. Nyní je tato možnost pro dorost poměrně omezena, omladina se spíše věnuje počítačovým hrám a jména legend českého šachu jim nic neříkají. Byl jsem rád, že aspoň na zapadlém ostrově na Filipínách jsem při sdělení, že jsem z České republiky okamžitě dostal odpověď, odtamtud je přece velmistr Vladimír Hort.

Pro zájemce o Filipíny zašlu rád více mých zkušenost.

 

Text a foto: MUDr. Jiří Šmejkal (sjcz@seznam.c)

(přebor provincie Camiguin říjen 2009)


 
 
Přečteno 478x
 
 
Tisk
Zpět

Cestovatelské novinky
Tripio
Informace na cesty
HolidayCheck - recenze ubytování, fotografie, videa a tipy. 
Pojištění na cesty
Sjednejte si cestovní pojištění u ePojisteni.cz a uvidíte, že můžete ušetřit.
Získejte slevu na ...
Slevový rádce SlevovySrovnavac.cz doporučuje pro Vaši dovolenou akční cestovní pojištění od TopSrovnani.cz!
Nejkrásnější dovolená
Nejkrásnější dovolená je ta, která Vám nevyprázdní peněženku. Zkuste proto super last minute a užívejte si.
Články z cest
Antarktida, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barma, Bolívie, Brunej, Čína, Chile, EgyptEkvádor, Filipíny, Guatemala, Indie (Ladakh a Zanskar), Indonésie (Lombok), Itálie, Jižní Afrika, Kambodža, Kuba, Laos, Malajsie, Malawi, Malta, Maroko, Mexiko, Namibie, Nepál, ŘeckoTanzanieTibet, Thajsko, VietnamZambie

RADY PRO CESTOVATELE

Líbí se mi ...
Spolupracujeme s ...


Fotosoutěž
Soutěž s Koktejlfaktorem
Poslední články
Cestovatelský festival Kolem Světa v Brně6 tipů na cestu kolem světaEgyptské klenoty pouštěEgypt nejsou jen velbloudi a slunečníky na pláži
Poslední komentáře
3.08.2012 16:54 Kolik stojí Barma: je to passe
20.05.2012 23:05 Vtipkovat zakázáno!: Re: Proč se nepouštějí do opravdové satiry?
6.05.2012 11:54 Vtipkovat zakázáno!: POCHVALA ZA INFORMACE
16.04.2012 10:47 Václav Špillar - Afrika - Jiný svět: AFRIKA
4.04.2012 00:32 Hanoj – kouzlo tradiční Asie: dekuji
Anketa
Na festivalu budeme postupně představovat zahraniční cestovatele a fotografy. V kterém jazyce byste uvítali prezentaci?
V angličtině se simultánním překladem
2135221352
V angličtině bez překladu
2021620216
V němčině se simultánním překladem
2024620246
Další ankety
Počítadlo
2005 (c) Smartware s.r.o., Powered by MultiCMS