Cestovatelský festival
PRAHA + BRNO 2012
Předchozí ročníky
Cesta kolem světa
Levné letenky
vyhledej nejlevnější
Nástěnky
Karel Wolf
nabídka pořadů
fotogalerie
kontakt
reportáže z cesty
Vyhledávání
POŘÁDÁ
Cestovatel Karel Wolf
&
CK Livingstone
GENERÁLNÍ PARTNER
SLOVENSKO - malá velká země
HLAVNÍ PARTNEŘI
C Alpina - cesty za dobrodružstvím

Avenier - očkovací centrum

České dráhy

Pražská plynárenská, a.s.
ZÁŠTITA
Festival probíhá pod záštitou hl. m. Prahy.
PODPOŘTE FESTIVAL

Cestovatelský festival KOLEM SVĚTA
LOGA A BANNERY KE STAŽENÍ

KINTARI FOUNDATION O.S.
Nákupem šperků přispějete na školy
v Indonésii.
Sponzorované odkazy

UAX

Diskuze: Peníze na cestách ...
Hotovost, šeky, Visa kartu, MasterCard, dolary nebo eura, co si s sebou všechno vzít na cestu? Kam všude uschovat peníze, abychom je neměli na jednom místě v případě přepadení. Mnoho podobných otázek si klademe pokaždé před cestou do zemí třetího světa. Máte-li další doporučení, jakým způsobem se zajistit, poraďte ostatním v diskuzi pod článkem!
 

Máme před sebou několik měsíců cestování v JV Asii, během kterých utratíme několik tisíc dolarů. Dlouho jsme přemýšleli, kolik si vezmeme hotovosti z Čech, kolik v šecích, kolik budeme mít peněz na účtech při výběru z karty a kam to všechno poschováváme. Nabízíme zde možnou radu, či spíše voláme po diskuzi, jak se zařídit příště ještě lépe.

Hotovost v dolarech nebo eurech?

Pro výměnu místní měny jsou ve většině zemí JV Asie stále ještě vhodnější americké dolary, ale ve většině turistických místech (dosud Indie a Nepál) jsme narazili na rozsáhlé kurzovní lístky nabízející výměnu mnoha dalších měn jako euro, japonský jen, švýcarské franky, australské, novozélandské či singapurské dolary, dánské koruny atd ... Česká koruna tam však nikdy nebyla. Vždy jsme jezdili jen s americkými dolary, nyní jsme s sebou však přibrali i eura, protože bankovky existují i ve vyšších nominálních hodnotách než jen 100. Nemusíme mít s sebou tedy jen stodolarové bankovky, ale i dvouseteura či pětiseteura a nebudeme mít tak velký balíček peněz.
V roce 2001 v Indonésii jsme měli navíc nepříjemnou zkušenost, když nám nabízeli velmi špatný kurz na staré stodolarovky vydané v 70. a 80. letech. Špatný kurz byl uvalen také na zmuchlané a mnohokrát překládané bankovky, či s nízkou nominální hodnotou. Doporučuji tedy se o bankovky starat co nejšetrněji.

Šeky - Travelers cheques

Asi nejznámější a jistě nejpoužívanější jsou American Express Travelers Cheques. S jejich používáním nejsou sebemenší problémy. V Indii a Nepálu je mění skoro všude, dokonce jsme dostali stejný kurz jako za hotovost. Tuším však, že jak budeme dále východněji, tak se situace zhorší a kurz pro šeky bude o pár desetin horší nebo si budou účtovat nějaký poplatek.
Bezpečnost šeků by měla být zaručena. Pokud budete okradeni a budete vědět, o která čísla šeků jste přisli a kde přesně jste je vystavili, tak vám je příslušné banky nahradí. V České spořitelně nám ještě zdůraznili, že jejich nákup musíme prokázat účtem. Je ale pravděpodobné, že to není nezbytně nutné. Rozhodně je důležité si postupně zapisovat (nejlépe za uši), které šeky již byly vyměněny.

Karty - Visa, VisaElectron, MasterCard, Maestro

Toto jsou čtyři typy nejfrekventovanějších karet k použití v Asii, ale často se jejich použití vymezuje jen na drahé obchody se suvenýry či šperky. Párkrát jsme narazili i na bankomaty, ale to bylo jen ve velkých městech a je dost moné, že množství vybraných peněz místní měny je přísně regulováno. Například výběr jen 10 000 rupií za den (140 dolarů) - to je však jen odhad. Přijímání embosovaných karet je stále ještě mnohem častější. Terminály pro elektronické karty nejsou tak rozšířené. Osobně však karty nepoužíváme kvůli možným podvodům při placení a poplatkům za převody.
Máme s sebou pro všechny případy jen dvě elektronické karty - MasterCard a VisaElectron. Na zařízení embosované Visa karty jsem si nevzpomněl včas. Její vydání k účtu u České spořitelny stojí 400 Kč a trvá to měsíc. Za expresní vydání bych platil 3000 Kč, tak jsem to nechal plavat. Navíc jsme udělali opatření, že účty ke kartám, co máme s sebou, máme téměř prázdné a v případě potřeby vybrání hotovosti si tam převedeme peníze z termínovaných účtů pomocí internet bankingu. Počítačové kavárny s Windows XP jsou už skoro všude.

Kam to všechno schovat

Někteří cestovatelé nám radili schovat peníze do bot, do podšívky v bundě, nebo zapošít do šortek do tajné kapsy. S tím jsme nikdy zkušenost neměli, a tak jsme si poradili jako postaru. Dolarové a euro bankovky jsme podélně poskládali, zabalili do jedné vrstvy mikrotenového sáčku, aby se nepropotily a nezničily, a zastrčili do pásku v kalhotech. Pásek s tajnou kapsou na zip jsme koupili u Hudyho a RockPointu za 90 a 150 Kč před několika lety. Pásek je vyroben z popruhu a má plastovou sponu jako bederní pás u batohu. V létě 2005 jsme však na stejný pásek v obchodech již nenarazili. Prodávají jeho o něco horší variantu s nešikovnou sponou.
Pro ty, kdo jsou zvyklí na kožené pásky, máme radu, a� si nechají vyrobit u brašnáře kožený pásek na zakázku s všitým zipem třeba 60-70 cm dlouhým, kam se vejde mnoho bankovek najednou. Kamarádi cestovatelé Honza Tilinger (regnilit@hotmail.com) a David Kučera (www.eCesty.cz) s tím mají velmi dobré zkušenosti.
Mnoho dalších cestovatelů jezdí s kapsičkou kolem pasu, kam se vejdou vedle bankovek a šeků také pasy a letenky. S tím však zkušenost nemáme. Slyšeli jsme, že se pod tím člověk nepříjemně potí. Třeba napíše svou zkušenost někdo z vás.

Western Union - nejrychlejší převod peněz po světě

Poslední variantou při nedostatku peněz je využití služby Western Union. Pobočky jsou skoro v každé malé vesnici, kam se turista dostane a tak při nějaké velmi vážné situaci to může být poslední záchrana. Služba funguje velmi jednoduše, ale trochu draze. Váš přítel přinese v Čechách na pobočku WU peníze a vyplní formulář. Pracovník pobočky vše zanese do počítače a vystaví jedinečný kód, který vám váš známý sdělí přes telefon. Vy si pak na základě tohoto kódu, vašeho jména a místa pobočky výběru uvedeném ve formuláři můžete vyzvednout peníze do dvaceti minut.

Informace o poplatcích za službu Western Union naleznete na www.interchange.cz/westernunion.htm, www.westernunion.com/info/homePage.asp?country=CS nebo www.travelex.cz.
 
Text: Karel Wolf (karel.wolf@centrum.cz)

 
Související články:
Cestovatelská horečka ...
 
Přečteno 18653x
 
Komentáře
AmEx v Jižní AmericePetr, Reagovat
Hotovost v Jižní AmericePetr, Reagovat
Hotovost vs. šekyRadka, Reagovat
Jizni Afrika; MyanmarMichal Kurka, Reagovat
USD x Euroiva, Reagovat
Visa+USDMichal, Reagovat
Bankomaty v JV AsiiVojta, Reagovat
Poznamka k cestovnim sekumSmejkal, Reagovat
USD+EUR+uschovalow, Reagovat
úschova penězeva, Reagovat
úschova peněz pro baťůžkářeIvushka, Reagovat
PenízeJosef, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
 
Tisk
Zpět

Cestovatelské novinky
Tripio
Informace na cesty
HolidayCheck - recenze ubytování, fotografie, videa a tipy. 
Pojištění na cesty
Sjednejte si cestovní pojištění u ePojisteni.cz a uvidíte, že můžete ušetřit.
Získejte slevu na ...
Slevový rádce SlevovySrovnavac.cz doporučuje pro Vaši dovolenou akční cestovní pojištění od TopSrovnani.cz!
Nejkrásnější dovolená
Nejkrásnější dovolená je ta, která Vám nevyprázdní peněženku. Zkuste proto super last minute a užívejte si.
Články z cest
Antarktida, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barma, Bolívie, Brunej, Čína, Chile, EgyptEkvádor, Filipíny, Guatemala, Indie (Ladakh a Zanskar), Indonésie (Lombok), Itálie, Jižní Afrika, Kambodža, Kuba, Laos, Malajsie, Malawi, Malta, Maroko, Mexiko, Namibie, Nepál, ŘeckoTanzanieTibet, Thajsko, VietnamZambie

RADY PRO CESTOVATELE

Líbí se mi ...
Spolupracujeme s ...


Fotosoutěž
Soutěž s Koktejlfaktorem
Poslední články
Cestovatelský festival Kolem Světa v Brně6 tipů na cestu kolem světaEgyptské klenoty pouštěEgypt nejsou jen velbloudi a slunečníky na pláži
Poslední komentáře
3.08.2012 16:54 Kolik stojí Barma: je to passe
20.05.2012 23:05 Vtipkovat zakázáno!: Re: Proč se nepouštějí do opravdové satiry?
6.05.2012 11:54 Vtipkovat zakázáno!: POCHVALA ZA INFORMACE
16.04.2012 10:47 Václav Špillar - Afrika - Jiný svět: AFRIKA
4.04.2012 00:32 Hanoj – kouzlo tradiční Asie: dekuji
Anketa
Na festivalu budeme postupně představovat zahraniční cestovatele a fotografy. V kterém jazyce byste uvítali prezentaci?
V angličtině se simultánním překladem
2661926619
V angličtině bez překladu
2547025470
V němčině se simultánním překladem
2539725397
Další ankety
Počítadlo
2005 (c) Smartware s.r.o., Powered by MultiCMS