Cestovatelský festival
PRAHA + BRNO 2012
Předchozí ročníky
Cesta kolem světa
Levné letenky
vyhledej nejlevnější
Nástěnky
Karel Wolf
nabídka pořadů
fotogalerie
kontakt
reportáže z cesty
Vyhledávání
POŘÁDÁ
Cestovatel Karel Wolf
&
CK Livingstone
GENERÁLNÍ PARTNER
SLOVENSKO - malá velká země
HLAVNÍ PARTNEŘI
C Alpina - cesty za dobrodružstvím

Avenier - očkovací centrum

České dráhy

Pražská plynárenská, a.s.
ZÁŠTITA
Festival probíhá pod záštitou hl. m. Prahy.
PODPOŘTE FESTIVAL

Cestovatelský festival KOLEM SVĚTA
LOGA A BANNERY KE STAŽENÍ

KINTARI FOUNDATION O.S.
Nákupem šperků přispějete na školy
v Indonésii.
Sponzorované odkazy

UAX

Čeští dobrovolníci v Ladakhu
Horské průsmyky Ladakhu tvoří hranici mezi vrcholky západních Himalají a Tibetem. Vzhledem k nadmořské výšce a klimatickým podmínkám byl život v této oblasti vždy obtížný. Uživit se farmařením vyžaduje i dnes mnoho úsilí od každého člena rodiny. Přesto jsou obyvatelé Ladakhu stále usměvaví a dobrosrdeční. A snad i z tohoto důvodu vábí Ladakh mnoho nevládních organizací s nejrůznějšími projekty zaměřenými na ekologii, vzdělávání či zachování tibetské buddhistické kultury.
 

 I tak malá země, jako je Česká republika, pronikla do Ladakhu s vlastními projekty. Měli jsme to štěstí, že jsme se s několika dobrovolníky seznámili během naší cesty Ladakhem. Jedná se o vzdělávací program občanského sdružení Lungta (www.lungta.cz) a záchranný program pro vzácné a historicky cenné malby v klášteře Diskit, které si vzalo pod patronát občanské sdružení Pro Tibet (web.quick.cz/protibet).

Základní podmínkou pro účast na dobrovolnické práci v Ladakhu je uhrazení letenky z vlastních zdrojů. Tímto se česká občanská sdružení nijak neodlišují od svých zahraničních konkurentů. Na první pohled se to může zdát poměrně kruté - pracovat bez nároku na honorář a ještě do akce vložit vlastní finanční prostředky. Ale pokud se nad tím zamyslíme hlouběji, funguje tato podmínka zároveň jako první filtr, který oddělí opravdové zájemce od lidí, kteří by si chtěli jen na něčí účet zaletět do Indie.

Některá občanská sdružení jdou však ve svých požadavcích ještě dál a dobrovolnickou práci podmiňují různě vysokým sponzorským darem (např. Women's Alliance či české občanské sdružení Pro Tibet). Jedním z důvodů je pravděpodobně i snaha regulovat počet zájemců, neboť není v silách těchto organizací uspokojit každého.

Občanské sdružení Lungta - učitel angličtiny nemusí být rodilý mluvčí

Dobrovolníci v ThikseV klášteře Tikse v Ladakhu jsme potkali dvě mladé Češky, Hanku Knotkovou a Veroniku Čechovou, které zde učily malé mnichy angličtinu. Obě se v Čechách živí jako učitelky angličtiny. V Ladakhu se jednalo o krátkodobý záskok za stálé učitele z USA, kteří měli měsíční dovolenou. Anglicky však potřebují mluvit i dospělí lámové, a proto se obě dívky rozhodly učit i je prostřednictvím soukromých hodin během celého dne. Tím se vlastně staly dvojnásobnými dobrovolníky, neboť vyučování dospělých nebylo původně v plánu.

Klášter Tikse není jediným místem, kde můžete narazit na české učitele angličtiny. Snad i proto patří Česká republika mezi státy, o jejichž existenci jsou malí školáci v Ladakhu mnohem lépe informováni, než průměrně vzdělaný Ind v hlavním městě Dillí.

Občanské sdružení Pro Tibet - záchrana maleb v klášteře Diskit

Dobrovolníci-v DiskituNápad pokusit se zachránit vzácné malby v klášteře Diskit v údolí Nubra (těsně u nejasných hranic s Pákistánem) vznikl již v roce 2002 a to v hlavě MUDr. Dalibora Leblocha, zakladatele občanského sdružení Pro Tibet. Nejdříve se pomocí prvních dobrovolníků odebíraly ze stavby vzorky hlíny, omítky, malby a vody. Dovezené vzorky se pak v České republice vyhodnocovaly. Na základě prvních dílčích výsledků vyrazili v roce 2005 do Ladakhu tři profesionální restaurátoři, kteří přímo na místě začali s podrobným průzkumem stavu památky jako celku a s detailním popisem jednotlivých maleb a jejich poškození. Zbytek výpravy tvořili dobrovolníci, kteří pracovali na rekonstrukci střechy kláštera. Zatékání deště totiž má na svědomí neustálé poškozování vzácných pět set let starých maleb.

Dobrovolníci v DiskituZdá se však, že projekt záchrany a restaurování zdejších maleb přesahuje možnosti občanského sdružení Pro Tibet a českých laických dobrovolníků. Pokud se mají malby zachovat, je třeba připravit podrobný projekt takového rozsahu, aby jej podpořila mezinárodní grantová organizace s dostatečně velkým finančním zázemím. Za účelem zpracování podrobné dokumentace se stále hledají studenti a profesionálové restaurátorství, kteří by se rádi věnovali tomuto projektu.

Brontosauři - nový projekt pro Ladakh

Třetí český projekt je zatím ve stádiu úvah. Skupina Brontosaurů Modrý kámen (modrykamen.brontosaurus.cz) uvažuje o pomoci Ladakhu prostřednictvím projektu zaměřeného na ekologii. Letos pomocí Hanky Chalupecké sondují, o jakou práci je ze strany ladakhských obyvatel největší zájem. Podle požadavků by pak chtěli zajistit 10 až 12 kvalifikovaných dobrovolníků. V úmyslu mají pomáhat místním obyvatelům zapojovat sluneční panely, malé vodní elektrárny, informovat o ekologickém způsobu likvidace odpadků a učit angličtinu.

A co vy, jaké máte zkušenosti s prací coby dobrovolníci?

Napište své zážitky do diskuze. Zajímají nás vaše zkušenosti z jiných kontinentů než je Evropa, S. Amerika, Austrálie, apod ... Pomůžete tak daším cestovatelům, kteří by třeba rádi někam vyrazili, ale nemají zatím představu, na koho se obrátit.

Text: Petra Bielinová (petra.bielinova@gmail.com)

 
Související články:
Dalajláma v Ladakhu
 
Přečteno 5913x
 
Komentáře
S neziskovkama to je tezko..DL, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
 
Tisk
Zpět

Cestovatelské novinky
Tripio
Informace na cesty
HolidayCheck - recenze ubytování, fotografie, videa a tipy. 
Pojištění na cesty
Sjednejte si cestovní pojištění u ePojisteni.cz a uvidíte, že můžete ušetřit.
Získejte slevu na ...
Slevový rádce SlevovySrovnavac.cz doporučuje pro Vaši dovolenou akční cestovní pojištění od TopSrovnani.cz!
Nejkrásnější dovolená
Nejkrásnější dovolená je ta, která Vám nevyprázdní peněženku. Zkuste proto super last minute a užívejte si.
Články z cest
Antarktida, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barma, Bolívie, Brunej, Čína, Chile, EgyptEkvádor, Filipíny, Guatemala, Indie (Ladakh a Zanskar), Indonésie (Lombok), Itálie, Jižní Afrika, Kambodža, Kuba, Laos, Malajsie, Malawi, Malta, Maroko, Mexiko, Namibie, Nepál, ŘeckoTanzanieTibet, Thajsko, VietnamZambie

RADY PRO CESTOVATELE

Líbí se mi ...
Spolupracujeme s ...


Fotosoutěž
Soutěž s Koktejlfaktorem
Poslední články
Cestovatelský festival Kolem Světa v Brně6 tipů na cestu kolem světaEgyptské klenoty pouštěEgypt nejsou jen velbloudi a slunečníky na pláži
Poslední komentáře
3.08.2012 16:54 Kolik stojí Barma: je to passe
20.05.2012 23:05 Vtipkovat zakázáno!: Re: Proč se nepouštějí do opravdové satiry?
6.05.2012 11:54 Vtipkovat zakázáno!: POCHVALA ZA INFORMACE
16.04.2012 10:47 Václav Špillar - Afrika - Jiný svět: AFRIKA
4.04.2012 00:32 Hanoj – kouzlo tradiční Asie: dekuji
Anketa
Na festivalu budeme postupně představovat zahraniční cestovatele a fotografy. V kterém jazyce byste uvítali prezentaci?
V angličtině se simultánním překladem
2439124391
V angličtině bez překladu
2315623156
V němčině se simultánním překladem
2314123141
Další ankety
Počítadlo
2005 (c) Smartware s.r.o., Powered by MultiCMS