Cestovatelský festival
PRAHA + BRNO 2012
Předchozí ročníky
Cesta kolem světa
Levné letenky
vyhledej nejlevnější
Nástěnky
Karel Wolf
nabídka pořadů
fotogalerie
kontakt
reportáže z cesty
Vyhledávání
POŘÁDÁ
Cestovatel Karel Wolf
&
CK Livingstone
GENERÁLNÍ PARTNER
SLOVENSKO - malá velká země
HLAVNÍ PARTNEŘI
C Alpina - cesty za dobrodružstvím

Avenier - očkovací centrum

České dráhy

Pražská plynárenská, a.s.
ZÁŠTITA
Festival probíhá pod záštitou hl. m. Prahy.
PODPOŘTE FESTIVAL

Cestovatelský festival KOLEM SVĚTA
LOGA A BANNERY KE STAŽENÍ

KINTARI FOUNDATION O.S.
Nákupem šperků přispějete na školy
v Indonésii.
Sponzorované odkazy

UAX

Zelené údolí Nubra v Himaláji
Do Nubra Valey jsme se vydali na několik dní. Brali jsme to jako součást naší výškové aklimatizace, abychom pak mohli vyrazit do hor přes 4 000 m.n.m. Tato oblast se nachází v Ladakhu, severně od Lehu v těsné blízkosti vojenské linie kotroly. Několik tisíc vojáků hlídá oblast ledovce Siachen na kraji Baltistánu před svými pákistánskými soky. Pro vstup do údolí je třeba si zajistit vládní permit.
 

Získání permitu - nechutná byrokracie

Pro vstup do údolí je třeba získat povolení od místní vládních úřadů, což běžný turista právem pokládá za nepříjemnou byrokracii a bohužel i korupci. Povolení lze totiž získat jen pomocí místní turistické kanceláře, kde zaplatíte 100 rupií za osobu. Navštívili jsme v úředních hodinách vládní kancelář, kde se permity vydávají za 10 rupek na osobu, ale byli jsme nekompromisně odmítnuti. Jiná možnost, než zaplatit cestovce prý není - nám osobně zde povolení nevydají. Víme však i o jiných turistech, kterým povolení zařizoval jejich domácí z hotelu. Osobně se znal s velitelem vládní kanceláře, a tak to, co je nemožné pro nás, najednou šlo zařídit.

Nejvýše položené sedlo na světě

Po vyřízení formalit se vydáváme na cestu, která trvá 7 hodin jízdy místním autobusem. Překonáváme tak nejvýše položené sedlo sjízdné pro motorová vozidla Khardong La ve výšce 5602 m.n.m. Desítky serpentin nás vyzvedávají do oblak, kde klesá teplota na 5 stupňů Celsia a začíná mírně sněžit. Počasí se tu mění každou chvíli. Silnička po které jsme vyjeli do takové výšky začíná klesat stejně rychle, jak rychle jsme po ní vystoupali. Některé nákladní vozy pravděpodobně klesaly příliš rychle, a tak se nám otvírají pohledy z příkrých skalisek na pomačkané trosky. Stáří automobilů se tak ozve poprvé a naposledy. Noříme se zpět do teplých tří a půl tisícových "nížin", kde se stékají řeky Nubra a Shayok a kde se okolo několika přístupných vesniček rozkládají krásná zelená políčka. I proto údolí Nubra znamená v překladu Zelené údolí. Tímto velkým záplavovým údolím dříve procházela obchodní "hedvábná stezka" spojující Tibet s Turkestánem.

Vesničky Sumur a Diskit

Tyto maličké usedlosti určitě stojí za krátkou návštěvu a za pár procházek po okolí. V Sumuru jsme strávili skoro 3 dni. Příjemné klima, které je zde z celého Ladakhu nejlepší pro pěstování ječmene, meruněk a jablek, nás úplně pohltilo a nechtělo se nám pryč. Přispívala k tomu domácké atmosféra Guest Housu LP Namgail, který patřil panu Urgainovi. Každé ráno jsme vstávali kolem 6 hodiny ranní, abychom mohli být přítomni při přípravě snídaně. Společně s jeho paní jsme tloukli máslo z čerstvého mléka, vařili meruňkový džem v papiňáku a nebo se snažili uplácat chlebové placky z pšeničné mouky. Tlučení másla nám šlo, u toho stačí jen síla a výdrž (za půl hodiny jsme vytloukli velkou hrudku másla na snídani pro dvanáct osob), ale chlebové placky to byl problém. Stále se nám lepily na prsty, nikdy nebyly správně kulaté a často se nám trhaly. Tam je třeba zručnost, kterou člověk získá až po dlouhých hodinách.
V Diskitu jsme navštívili krásný klášter Diskit Gompa, který je v údolí řeky Šájok největší a nejstarší (přes 500 let). V malých domcích s jednou či dvěma světničkami kolem kláštera pobývá kolem 100 mnichů včetně malých mníšků, kteří mají v blízkosti velkolepou školu. Během naší návštěvy jsme zastihli v klášteře i skupinku Čechů, kteří pracovali na obnově dávných fresek, které byly v dezolátním stavu. Jedná se o občanské sdružení Pro Tibet a o jejich práci v klášteře pojednává samostatný článek "Dobrovolníci v Ladakhu". Shodou okolností v Diskitu působí ještě jedno občanské sdružení (Lungta), které vypomáhá s výukou angličtiny ve škole právě v letním období, kdy mají místní učitelé dovolenou.

Poušť uprostřed Himalájí

Z Diskitu do Hunderu jsme se vypravili pěšky. Mezi těmito vesničkami se totiž nachází písečné duny. Vyšli jsme brzy a kolem 7 hodiny ranní se už slunko vyhouplo nad okolní horské hřebeny a svítilo nám na cestu. Po hodince chůze jsme se opravdu dostali mezi kopce bělostného písku, které připomínaly duny na Sahaře. Zasněžené šestitisícovky kolem byly jako bonus navíc. Po chvíli jsme se napojili na vyšlapanou stezku. Už z dálky jsme viděli skupinku koňáků a jejich početné stádo koní.  Pasáčci se právě probouzeli, a připravovali se na přesun do města, kde se měli sejít s turisty a vypomoci jim s nákladem batohů při treku.
Těsně před příchodem do vesničky Hunder jsme narazili na polehávající dvouhrbé velbloudy. V průvodci se píše, že se tu velbloudi vyskytují i divoce, ale to už dávno neplatí. Žádného divokého jsme neviděli. Zdá se, že místní podnikatelé všechny velbloudy domestikovali pro turistické využití.

Text: Karel Wolf (karel.wolf@centrum.cz)

 
Související články:
Lukostřelecký festival v Lehu
Trekking v Ladakhu (Lamayuru - Padum)
Údolí Zanskaru
 
Přečteno 4187x
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
 
Tisk
Zpět

Cestovatelské novinky
Tripio
Informace na cesty
HolidayCheck - recenze ubytování, fotografie, videa a tipy. 
Pojištění na cesty
Sjednejte si cestovní pojištění u ePojisteni.cz a uvidíte, že můžete ušetřit.
Získejte slevu na ...
Slevový rádce SlevovySrovnavac.cz doporučuje pro Vaši dovolenou akční cestovní pojištění od TopSrovnani.cz!
Nejkrásnější dovolená
Nejkrásnější dovolená je ta, která Vám nevyprázdní peněženku. Zkuste proto super last minute a užívejte si.
Články z cest
Antarktida, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barma, Bolívie, Brunej, Čína, Chile, EgyptEkvádor, Filipíny, Guatemala, Indie (Ladakh a Zanskar), Indonésie (Lombok), Itálie, Jižní Afrika, Kambodža, Kuba, Laos, Malajsie, Malawi, Malta, Maroko, Mexiko, Namibie, Nepál, ŘeckoTanzanieTibet, Thajsko, VietnamZambie

RADY PRO CESTOVATELE

Líbí se mi ...
Spolupracujeme s ...


Fotosoutěž
Soutěž s Koktejlfaktorem
Poslední články
Cestovatelský festival Kolem Světa v Brně6 tipů na cestu kolem světaEgyptské klenoty pouštěEgypt nejsou jen velbloudi a slunečníky na pláži
Poslední komentáře
3.08.2012 16:54 Kolik stojí Barma: je to passe
20.05.2012 23:05 Vtipkovat zakázáno!: Re: Proč se nepouštějí do opravdové satiry?
6.05.2012 11:54 Vtipkovat zakázáno!: POCHVALA ZA INFORMACE
16.04.2012 10:47 Václav Špillar - Afrika - Jiný svět: AFRIKA
4.04.2012 00:32 Hanoj – kouzlo tradiční Asie: dekuji
Anketa
Na festivalu budeme postupně představovat zahraniční cestovatele a fotografy. V kterém jazyce byste uvítali prezentaci?
V angličtině se simultánním překladem
2661926619
V angličtině bez překladu
2547025470
V němčině se simultánním překladem
2539725397
Další ankety
Počítadlo
2005 (c) Smartware s.r.o., Powered by MultiCMS